חדשות רמת גן-גבעתיים

המחלוקת סביב פתיחת עסקים בשבת הגיעה לבג"ץ

חדשות רמת גן-גבעתיים28 בפברואר 2019    דקה אחת
0

שופטי העליון דנו בעתירת עיריית גבעתיים נגד שרי הפנים והמשפטים • ראש העירייה: "החוק הפופוליסטי פוגע בחיים המשותפים המתקיימים בגבעתיים בשלווה ובכבוד"

המחלוקת  סביב פתיחת עסקים בשבת הגיעה לבג"ץ
קוניק. "הגענו בתקווה גדולה" ׀ צילום: דוברות העירייה

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות עמדה בראש הרכב שופטי בג"ץ שדן ביום שני בעתירה שהגישה עיריית גבעתיים נגד שרי הפנים והמשפטים בעניין פתיחת עסקים בשבתות ובימי מנוחה. השופטת חיות ושני שופטי העליון ניל הנדל ועוזי פוגלמן קיימו דיון ממושך בעתירה, שבה טענה עיריית גבעתיים כי אף שמועצת העירייה החליטה ב-31 בדצמבר 2017 להסדיר פתיחת עסקים בשבתות ובימי מנוחה, משרדי הפנים והמשפטים לא מפרסמים ברשומות את תיקון חוק העזר העירוני.
התיקון לחוק העזר קבע כי יותרו פתיחתם של עסקים מסוימים לאורך רחובות שהוגדרו כרחובות מסחריים ושמהווים צירי תנועה ראשיים. בנוסף לפתיחת בתי קפה, ברים ופאבים, חוק העזר גם קובע היכן ניתן לפתוח פיצוציות ומרכולים.
משרד הפנים, בראשות השר אריה דרעי, טוען כי פקודת העיריות שונתה, כך שניתן לשר שיקול דעת בכל הנוגע לפתיחת עסקים בשבת, ובסמכותו לא לאשר את תיקון חוק העזר של העירייה. מנגד, בעיריית גבעתיים טוענים כי התיקון לפקודת העיריות נכנס לתוקף לאחר שמועצת העירייה כבר התקינה את חוק העזר, ולכן התיקון לא חל עליה.
מהלך הדיון היה סוער, והוא התמקד בהגדרת הצורך החיוני לפתיחת מרכולים. בא כוח העירייה, עו"ד עופר שפיר, טען כי מדובר בצורך חיוני, כיוון שכך אדם יוכל להתנהל בסביבתו באופן נוח ומיטבי. מנגד, הביעה קבוצת תושבים דתיים מגבעתיים, שביקשה להצטרף כמשיבה לעתירה, התנגדות לתיקון חוק העזר בגבעתיים שעליו החליטה מועצת העירייה. בין המתנגדים גם תושבים מאזור כצנלסון המוחים על פתיחת ברים ופאבים בשבתות.
"הגענו לדיון בבג"ץ בתקווה גדולה שהשופטים המכובדים יאפשרו לנו לשמור על צביון העיר גבעתיים, שאותו רוב מוחלט של תושבי העיר אוהב ורוצה", ציין ראש העירייה רן קוניק, שהשתתף בדיון בבג"ץ. "ביקשנו מבג"ץ הגנה מפני חוק כפייה פופוליסטי, המבקש לפגוע בחיים העירוניים המשותפים המתקיימים בשלווה ובכבוד הדדי שנים רבות בגבעתיים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה