חדשות רמת גן-גבעתיים

נתן עד שנגמר לו

חדשות רמת גן-גבעתיים27 בפברואר 2019    6 דקות
0
נתן עד שנגמר לו
עם ראש העירייה

"נכנסתי לחובות אישיים של מאות אלפי שקלים כדי לספק מצרכים למשפחות נזקקות", אומר אלמוג דרורי, העומד בראש עמותת "למען שמו באהבה", שמשך שנים ארוכות חילקה מידי שבוע חבילות מזון לכ-220 נזקקים ברמת גן ונאלצה להפסיק את פעילותה בשל מצוקה כספית. "הסיוע למשפחות נזקקות הפך למפעל חיי וחשוב לי להמשיך אותו, אבל ללא סיוע, לא אוכל להמשיך, והלב כואב", אומר דרורי בראיון ל"המקומון".

דרורי (38), דמות מוכרת בשכונת רמת השקמה, נשוי ואב לשמונה ילדים, בעל עסק של שליחויות לכל הארץ. הוא גדל במשפחה חילונית ברמת גן ובגיל 16 החל לחזור בתשובה. "למדתי בבתי הספר אביגור והבילויים, ואחר כך במגמת אלקטרוניקה באורט רמת גן. אז התחלתי לחזור בתשובה. גם הוריי ושניים מאחיי הלכו בעקבותיי וחזרו בתשובה".

מאז נישואיו, בגיל 18, מתגורר דרורי עם משפחתו בשכונת רמת השקמה. "אני מת על השכונה, על הלב הגדול של האנשים, שמדברים בגובה העיניים", הוא אומר.

מתי התחלת לחלק חבילות מזון לנזקקים?

"לפני כ-15 שנה התנדבתי בעמותה באור יהודה וחילקתי חבילות מצרכי מזון למשפחות ברמת גן. מאז, גם כשהיו קיצוצים בתקציב, בגלל שנקשרתי לאותן משפחות, החלטתי שאני לוקח את החלוקה על עצמי. אומרים שלכל משפחה יש מה לאכול, אבל יש משפחות רבות שאין להן אוכל. אני מזמין את מי שרוצה להצטרף אליי לסיבוב ולראות את המצוקה האמתית של הנזקקים קשי היום".

באיזה מקרים קשים נתקלת?

"לפתוח מקרר של משפחה ברוכת ילדים ולראות בו רק בקבוק חלב בודד. שפחות רבות מתקשות לקנות אפילו מוצרי מזון בסיסיים. לא רק קשישים ובעלי מוגבלויות. יש משפחות עם ילדים, ששני בני הזוג עובדים ומרוויחים שכר מינימום. הם לא יכולים לעמוד בשכר הדירה הגבוה וביוקר המחייה".

דרורי החל להפעיל בסיוע כ-20 מתנדבים את העמותה לחלוקת חבילות מזון. "לקחתי את המשפחות על עצמי. חילקתי בחצר הבית שלי ברמת השקמה מצרכים בסיסיים. השמועה שאפשר לקבל סיוע עברה מפה לאוזן. בהתחלה סייענו לכ-50 משפחות. הגענו לטיפול בכ-220 משפחות, שמידי שבוע מקבלות חבילות מזון", הוא מספר.

חצר ביתו של דרורי הפכה למרכז לוגיסטי לחלוקה ומשלוח של חבילות מזון לבתי המשפחות. "כל משפחה קיבלה באופן אישי את החבילה. שמרנו על הכבוד והפרטיות של כולם. המטרה הייתה רק לסייע להם. זה היה הסיפוק הגדול שלנו". אבל החלוקה מחצר ביתו הופסקה. "היה יותר מידי רעש, קרטונים ולכלוך. ראש העירייה לשעבר צבי בר הגיע לקראת אחד החגים לביקור אצלי, ראה את ערימות הקרטונים והלכלוך והתרגש. הוא ביקש מעזרא נחום (סמנכ"ל העירייה, מ.כ) למצוא לי מקום מתאים".

לאן עברתם?

"גל יוסף, הבעלים של הכוח עמידר רמת גן, נתן לנו ללא תשלום מקום לאריזה ומשלוח בעורף של אצטדיון וינטר. מגיעה לו תודה רבה על כך".

איך גייסתם כסף לרכישת מצרכי המזון?

"יצאתי לכנסים לגייס תרומות. חברים ומתנדבים חתמו על הוראות קבע, כל אחד לפי יכולתו. קיבלנו גם סיוע מהעירייה. המתנדבים הגיעו בכל יום רביעי, ארזו את המצרכים ומסרו אותם לנזקקים. חלק גדול מהמשפחות הופנו אלינו על ידי אגף הרווחה".

מה כללו חבילות המזון?

"פירות וירקות, עופות ומוצרים בסיסיים, כמו אורז ושמן. הוצאנו בשני כשני מיליון שקל. את הפירות והירקות קניתי בשוק הסיטונאי. כל הזמן הייתי סביב זה. הבית שלי היה כותל מערבי לאנשים שזקוקים לסיוע. זה היה מפעל החיים שלי. אי אפשר להגיד 'לא' לאימא עם ארבעה ילדים, שמבקשת תפוחי אדמה".

איזה סיוע אנשים ביקשו חוץ מאוכל?

"היו כאלה שניתקו להם את החשמל, או שלא היה להם כסף לשלם ארנונה. כל מקרה הוא עולם ומלואו".

במה העירייה השתתפה?

"הצלחנו להוציא מהעירייה בין 50 ל-90 אלף שקל בשנה מתקציב התמיכות. בכל שנה מתכנסת ועדה ומחליטה על גובה הסכום, אבל בגלל הצרכים הגוברים, התמיכה לא הספיקה. צריך היה לכסות הוצאות של שני מיליון שקל. העירייה הייתה צריכה לתת יותר, כי חלק גדול מהמשפחות הופנו אלינו מהרווחה".

אז איך המשכתם ללא תמיכה כספית?

"בכל שנה נאמר לי שיימצאו דרך לגייס כספים לעמותה, אבל ההבטחות היו לשווא. לפני כשנתיים נאלצנו להפסיק לחלק חבילות מזון בכל שבוע והתחלנו לחלק רק פעם בשבועיים ולקראת חגים. אבל בחודשים האחרונים החובות טפחו והפסקנו כליל את חלוקת החבילות. ב-15 באפריל נעשה מבצע מיוחד ונגייס את כולם לקראת חלוקת חבילות לפסח. מאות משפחות מצפות לזה ואסור לאכזב אותן אני אהפוך את העולם כדי שיהיו להן מוצרי מזון בסיסיים לחג".

ואיך תכסה את החובות?

"אני חייב 200 אלף שקל לשוק הסיטונאי ועשרות אלפי שקלים לספקים. לקחתי הלוואות בשוק האפור כדי לא להפסיק את חלוקת חבילות המזון, אבל זהו, אין לי כבר אפשרות להמשיך לממן את רכישת המצרכים אפילו פעם בשבועיים".

איך הגיבו המשפחות הנזקקות?

"הלב נקרע. אני מקבל טלפונים ופניות, אבל אין לי אפשרות".

פנית לוועדת התמיכות העירונית?

"פניתי ואני מאוד מקווה שאקבל סיוע, לא למעני, אלא למען המשפחות האלה".

לקראת הבחירות לראשות עיריית רמת גן, היה דרורי מראשי הפעילים של ראש העירייה לשעבר ישראל זינגר בשכונת רמת השקמה, יחד עם פעיל מרכזי נוסף בשכונה שלומי שלמה. "אני יודע שנושא הנזקקים קרוב מאוד ללבם של ראש העיר של היום כרמל שאמה הכהן ואביו פנחס. בעבר הרחוק הם תמכו בנו. כרמל עזר לנו כשהיה בכנסת וגם אבא שלו תרם".

אז למה תמכת בזינגר בבחירות לעירייה?

"בבחירות 2013 תמכתי בשאמה הכהן. לא ידעתי שהוא מתכוון לחזור לארץ אחרי שהיה שגריר ולהתמודד לראשות העירייה. זה קרה רק חודשיים לפני הבחירות. כאנשים חרדים, אנחנו פונים לגדולי התורה. פנינו לרב חיים קנייבסקי והתייעצנו איתו כששאמה הכהן לא היה בין המתמודדים. אביהוא בן משה (שהיה סגן ראש העירייה והתמודד בבחירות לראשות מ.כ) סייע לנו והכי טבעי היה לתמוך בו, אבל גדול הדור הורה לנו לתמוך בזינגר. כששאמה הכהן הודיע שהוא מתמודד, כבר היה מאוחר מידי".

אתה חושש שלא תקבל כעת תמיכה מהעירייה?

"אני משוכנע שלנושא הרגיש הזה לא יכניסו פוליטיקה. הרי כרמל ופנחס סייעו לנו בעבר בגיוס סחורות ותורמים. אני ממתין להחלטת ועדת ההקצבות. מחובתה של העירייה לדאוג לאזרחים ולהרים את העמותה".

אז עכשיו אתם תלויים רק בעירייה?

"עדיף לעירייה שנמשיך את המפעל החשוב הזה, אחרת 220 משפחות יצטרכו ליפול על הרווחה. אעשה הכול כדי לקבל סיוע. העירייה יכולה למצוא בקלות פתרון למשבר הזה ולאפשר לנו לסייע לנזקקים".

מה העלות הכספית של כל חבילת מזון?

"לקראת שבת, העלות היא 200-150 שקל ובחגים – 700-600 שקל. הלוואי שנוכל לחדש את חלוקת חבילות המזון בכל שבוע".

 

 

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

הסערה בעירייה נמשכת

לאחר הדרמה הפוליטית הגדולה בשבוע שעבר - כאשר ממלא מקום ראש עיריית רמת גן ליעד אילני הודיע על התפטרותו ומעבר...

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    3 דקות
0

סכנה בחצר הגן

"הילדים לא יכולים לצאת לשחק בחצר, בגלל מפגע בטיחותי במדרגות", טוענים הורים לילדים בגן תאנה שבאזור רחוב משמר הירדן בגבעתיים....

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה