חדשות רמת גן-גבעתיים

"לא אתן הכשר לתחבורה ציבורית בשבת"

חדשות רמת גן-גבעתיים21 בפברואר 2019    7 דקות
0

הרב הראשי בפועל של רמת גן, אהרן כ"ץ, מדבר בראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד על פתיחת עסקים בשבת ("ביאליק לא יהיה כמו כצנלסון בגבעתיים") ועל הטענות להדתה ("לא ייתכן שילד שגדל בארץ לא יידע מה יש במזוזה"), ומביע צער על מתירנות מופרזת בקרב הנוער

"לא אתן הכשר לתחבורה ציבורית בשבת"
הרב כ"ץ. "החיים הפרטיים של כל אדם הם עניינו" ׀ צילום: משה כהן, באדיבות העירייה

"לא ייתכן שילד שגדל בארץ לא יידע מה זו עלייה לתורה בבר מצווה ומה יש בתוך המזוזה", אומר הרב הראשי בפועל של רמת גן, אהרן כ"ץ, הדוחה את הטענות על הדתה בעיר.
הרב כ"ץ ממלא בפועל את תפקיד הרב הראשי לרמת גן, בעקבות פרישתו מהתפקיד של הרב יעקב אריאל, עם הגעתו לגיל גבורות.
הרב כ"ץ (71), מבכירי הציונות הדתית, נולד וגדל בשכונת רמת יצחק. "נולדתי במלחמת העצמאות בבית של הציונות הדתית. למדתי בבית הספר הממלכתי-דתי הרא"ה, שהיה אז בית ספר לבנים, ובהמשך בישיבה התיכונית נחלים", הוא מספר בראיון ראשון ל"המקומון" מאז כניסתו לתפקיד לפני כשנה וחצי.
הרב כ"ץ, שלמד בהמשך בישיבת כרם ביבנה, התגייס לצה"ל באחד מהמחזורים הראשונים של ישיבות ההסדר ושירת כלוחם בחטיבת הנח"ל. הוא השתתף בין היתר במלחמות ההתשה ויום כיפור.
לאחר כעשר שנים שבהן למד ולימד בישיבת כרם ביבנה, הוא החל את דרכו באוניברסיטת בר אילן, שם היה ממקימי המכון הגבוה לתורה. "המכון נותן אפשרות של לימודי יהדות ברמה גבוהה, כולל הכשרת רבנים, ומעניק כלים נוספים לרבנים, כמו גישור, הבנה לחיי משפחה, הטיפול במשפחה והתמודדות עם בעיות הלכתיות".
הרב כ"ץ, שהוא פרופסור חבר באוניברסיטת בר אילן, מעורה בחיים הקהילתיים של הציבור הדתי והמסורתי בעירו רמת גן.
הוא נשוי לאסתי, שבמשך עשרות שנים עבדה כטכנאית לאלקטרו-פיזיולוגיה במכון הלב בבית החולים שיבא, ואב לשלושה ילדים: דניאל, שהוא דיין בבית הדין הרבני בתל אביב ונשוי לרופאה; מרים, מפקחת לחינוך מיוחד; ואיתמר, בעל עיטור המופת משירותו הצבאי, שמשרת כיום כבכיר במערכת הבטחונית וגם אשתו רופאה. בנו הרביעי והבכור, יאיר, נפטר בטרם עת בגיל 35 בשל מחלה.
"יש לי תשעה נכדים. לפני עשרה ימים נולד הנכד התשיעי", מספר הרב כ"ץ בסיפוק.

דו-שיח בריא
בין דתיים לחילוניים

זה כ-41 שנים הוא רב קהילת בית הכנסת דובב עוז ברחוב הבילויים ברמת גן, ומכאן הוא הגיע לפעילות גם ברבנות בעיר.
נפגשתי עם הרב כ"ץ בלשכתו הצנועה במועצה הדתית הצמודה לבית הכנסת הגדול במרכז העיר. הוא דיבר בפתיחות ובמתינות על הנושאים שעל סדר היום, והמסר שלו היה חד-משמעי: יש צורך בהידברות בין הציבורים בעיר.
איך אתה רואה את היחסים בין דתיים לחילוניים ברמת גן?
"רמת גן הייתה ידועה בדו-שיח הבריא שבין הנהלת העיר לרבנות. יש הבנה ברורה למערכת יחסים מסודרת, לא פוגענית ומתחשבת בציבור, וברור לנו שכך זה יימשך".
איך כיום היחסים עם ההנהלה החדשה של העירייה?
"יש דו-שיח עם ראש העירייה, וברור לכולם שנשמור על אווירה של שותפות בעיר ונמצא דרך לחיים משותפים ושלא תיפגע האווירה הבסיסית של שבת ומועדי ישראל".
מה דעתך על היוזמה להפוך את רחוב ביאליק למוקד של בתי קפה, ברים ופאבים שיהיו פתוחים בשבתות?
"גם לראשי העיר ברור שביאליק לא יהיה כמו כצנלסון בגבעתיים, שביאליק לא יהיה רחוב מכירות בשבת".
אז לא יהיו בתי קפה פתוחים בשבת?
"כבר כיום קיימים כמה מקומות בעיר שפתוחים בשבת".
אתה מסכים עם זה?
"לא אתן הכשר לשום דבר שפתוח בשבת, אבל אנחנו חיים במציאות".
יש גם יוזמה לתחבורה ציבורית בשבת ברמת גן.
"תחבורה ציבורית בתוך העיר משנה את האופי של השכונות. לא יהיו דברים שיפגעו בצורה ברורה באופי היהודי של העיר".
אבל התחבורה הציבורית אולי תעבור בצירי תנועה ראשיים ולא בתוך השכונות.
"לא אתן לזה הכשר, אבל יש מציאות".
היו טענות על הדתה במוסדות חינוך ברמת גן.
"האם הפצת והכרת המסורת היהודית זו הדתה? בכלל לא. לא ייתכן שילד שגדל בארץ לא יידע מה זו עלייה לתורה, איך נראית התורה ומה יש בתוך המזוזה. לא הולכים לשנות אף אדם, או את אורח החיים. ילד שגדל בארץ – שיהיה בקיא בדברים בסיסיים במסורת וביהדות. אין כאן שום הדתה".
אז מה לדעתך מקור הטענות להדתה?
"הפוליטיקה בנויה על הבדלה, והטענות להדתה כביכול היו הבדלה פוליטית. היינו גם בתקופת בחירות".
אתה מרוצה משיתוף הפעולה עם הציבור החילוני?
"בהחלט. הגעתי לחנוכת הסניף המשופץ של תנועת שבט ירקון בצופים ושמנו מזוזה. זו הדתה? אני כלל לא עוסק בהדתה ולא כופה את עצמי. אנחנו רק מלמדים מה יש ביהדות ולא אתנצל על זה".

120 בתי כנסת פעילים

כאשר מנסים לתהות על האופי של רמת גן ועל יחס תושביה לדת, יש נתון אחד שאי אפשר להתווכח איתו. בעיר יש 120 בתי כנסת אשר פעילים לאורך כל ימות השנה.
"רמת גן היא עיר מעורבת לחלוטין שהאוכלוסיות בה חיות בידידות, בשלום ובאהבה. רמת גן היא לא בני ברק, שהיא עיר חרדית", אומר הרב כ"ץ.
אבל קיימת הגירה שלילית של הציבור הדתי מהעיר.
"כמו בגבעתיים, גם ברמת גן יש תופעה של מעבר לגבעת שמואל. הורים רוצים להיות קרוב לילדים ובתוך הקהילה".
מה דעתך על הקהילה הגאה בעיר?
"אני לא עוסק בחיים הפרטיים של אף אדם. היו לי תלמידים מכל המינים, והיו תלמידים שדיברו איתי על דברים אישיים מכל הסוגים. אין לי כוונה להצהיר שום הצהרות. החיים הפרטיים של כל אדם הם עניינו והלכות התורה ברורות. אני לא מעורב בעצרות ובגינויים ומבקש שנכבד האחד את השני".
כיצד אתה רואה את המתירנות בקרב רבים מבני הנוער?
"אני מצטער על המתירנות המוגזמת והמופרזת. הצבא מהווה כור היתוך ויוצר את האיזונים לחיים. רואים שוני גדול בין בני נוער לפני גיוסם לצה"ל ואחרי שהם משתחררים. מעבר לצורך הביטחוני, בצבא הם לומדים איזונים בחיים".
צעירים רבים מתקשים להתמודד עם יוקר מחירי הדיור.
"המדינה צריכה לעשות הרבה יותר למען הדור הצעיר. יוקר מחירי הדיור גורם לתופעת הגירה שלילית מהעיר. היו קהילות גדולות שעברו מרמת גן. הילדים קונים דירות בגבעת שמואל וההורים הולכים לשם אחריהם. אומנם אני רואה גם אנשים חדשים ברמת גן וצעירים שמגיעים לעיר, אבל זה לא מספיק".
הסיוע צריך להינתן רק במתן הטבות וסיוע כספי?
"גם בחינוך. בתיכונים צריך ללמוד גם כלכלה. לצעירים רבים אין תרבות כלכלית נכונה. אסור לאדם להוציא יותר משני שלישים ממה שהוא מרוויח".
אולי זה המחיר של חברת השפע.
"החברה יותר יקרה, ולאנשים רבים קשה יותר. רואים הרבה משפחות שקשה להן יותר".
לנוכח הטענות על קריסת מערכת הבריאות והסיעוד, אתה חושש שהחמלה נעלמה?
"אני לא מסכים עם זה. המדינה דואגת.אפשר יותר, אבל היא דואגת. מי שזקוק לטיפול דחוף בבית החולים – יקבל אותו. מי שזקוק לסיעוד מביטוח לאומי – יקבל מענה. יש חמלה".
אתה חושש מפגיעה קשה במוסד הנישואין?
"החברה מאוד פתוחה ומאוד תחרותית ועלולה להחליש את מוסד הנישואין. אני תמיד משתדל להיפגש עם הזוגות לפני שהם מתחתנים ולהיות איתם בקשר. נישואין זו משימה ענקית. העולם פתוח והוא עלול לפגוע במוסד המשפחה. אני רואה בעולם הפתוח מבחן לנישואין".
מה היעד שלך כרב הראשי בפועל של רמת גן?
"אני מאוד מאוד מקווה שרמת גן תמשיך לשמר את האופי שלה כעיר שקטה שמחברת בין האוכלוסיות השונות, לא חיה במתיחות ומבינה את הצרכים של כולם".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מלחמת המים עולה שלב

התוכנית של רשות המים לאחד את תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק, מעוררת התנגדויות, ותוכרע בבית המשפט. בשלוש...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    3 דקות
0

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" - על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה