חדשות רמת גן-גבעתיים

"ראיתי את האש בעיניים וידעתי שיהיה מהפך"

חדשות רמת גן-גבעתיים14 בפברואר 2019    7 דקות
0

סיגל חורש, שמונתה למשנה למנכ"ל העירייה, מדברת על המהפכה השלטונית ברמת גן ועל התקופה שבה הוכרזה פרסונה נון גרטה בעקבות המעמד שקיבלה כחושפת שחיתויות: "מרגע שפתחתי את הפה ניסו לפטר אותי"

"ראיתי את האש בעיניים וידעתי שיהיה מהפך"
חורש. "איך שגלגל מסתובב" ׀ צילום: ישראל מלובני

"איך שגלגל מסתובב לו", ממחישה סיגל חורש את המהפך האישי הגדול שחוותה. במשך יותר מארבע שנים, כסגנית מהנדסת העיר רמת גן, היא הייתה מוחרמת במסדרונות העירייה ושרדה רק בחסות צו הגנה כחושפת שחיתויות, שקיבלה ממבקר המדינה יוסף שפירא. כעת, לאחר בחירתו של כרמל שאמה הכהן לראשות העיר, מונתה חורש למשנה למנכ"ל העירייה עם סמכויות נרחבות.
עובדים בכירים וזוטרים כאחד, שרק לפני חודשים ספורים התרחקו ממנה כמו מאש, לפתע עולים אליה לרגל. חורש הפכה לאחת מהעובדות הבכירות והמשפיעות ביותר בעיריית רמת גן.
תחומי הבנייה וההנדסה עברו במשפחתה מדור לדור. אביה היה במשך שנים ארוכות מודד מוסמך, עוד מהימים שבהם המודדים עבדו בתנאי שטח קשים ומיפו את מדינת ישראל בעבודת רגליים.
חורש, שהמשיכה בעקבות אביה, היא בוגרת הטכניון בחיפה ומהנדסת אזרחית. "תחום ההתמחות שלי היה בקונסטרוקציה", היא מציינת.
לפני כ-15 שנים החלה לעבוד בעיריית רמת גן. תפקידיה הבכירים היו: מנהלת מחלקת הפיקוח על הבנייה, ובהמשך – סגנית מהנדס העיר.
במשך כארבע שנים עברה חורש באופן מעשי תחום התמחות נוסף, שלא מרצונה – במשפטים, כאשר נאבקה נגד החלטת הנהלת העירייה לפטר אותה מעבודתה.

המאבק הזניק אותה לצמרת

מאבקיה המשפטיים המתישים והיקרים מול סוללת עורכי הדין של העירייה, שהיא ניהלה בסיועו של כרמל שאמה הכהן מפריז, שם הוא כיהן כשגריר ישראל באונסק"ו – עברו מבחינתה בהצלחה, והמהפך בבחירות לראשות העירייה הזניק אותה לצמרת מקבלי ההחלטות בעיר.
נפגשתי עם חורש ב"קפה שקד" בשכונת רמת חן. בראיון ל"המקומון" היא מדברת בפתיחות על התחושות הקשות, שליוו אותה במהלך שנות המאבקים נגד פיטוריה ועל תכניותיה בתפקידה החדש כמשנה למנכ"ל עיריית רמת גן.
"בבחירות ב-2013 לא הייתי פוליטית. בעקבות התלונה שכרמל (שאמה הכהן – מ"כ) הגיש במשטרה ופתיחת החקירה והמעצרים, נחשפו בפני נחקרים חומרי חקירה והקלטות שמסרתי למשטרה, ואז בעירייה הזמינו אותי לשימוע. מרגע שפתחתי את הפה ניסו לפטר אותי", היא מספרת – "פניתי למבקר המדינה, ובינואר 2015 קיבלתי צו הגנה זמני כחושפת שחיתויות ובהמשך צו הגנה קבוע".
התלונה שהגיש שאמה הכהן במשטרה הייתה בטענה למינויים פוליטיים לכאורה של פעילים במטה הבחירות של ראש העירייה דאז ישראל זינגר וטענות לפגיעה בטוהר המידות.
המשטרה המליצה להעמיד את זינגר לדין, וגם הפרקליטות הודיעה על כוונה להעמדתו לדין בכפוף לשימוע. בעקבות השימוע, הודיע פרקליט המדינה שי ניצן, בהחלטה דרמטית, כשלוש וחצי שנים לאחר פתיחת החקירה המתוקשרת שזעזעה את המערכת הפוליטית ברמת גן – על סגירת התיק נגד זינגר בשל היעדר ראיות.
זה קרה כשלושה חודשים לפני הבחירות לעירייה, ובסביבתו של זינגר היו בטוחים שהרוח הגבית של סגירת התיק תעניק לו קדנציה שנייה בראשות העירייה.
באותה העת היו כבר שמונה מתמודדים לראשות העירייה שרצו חודשים ארוכים בשטח. אבל כחודשיים לפני הבחירות, ב-29 באוגוסט, הכריז שאמה הכהן, שסיים את תפקידו כשגריר בפריז, על מועמדותו לראשות העירייה.
זה קרה בשעת ערב ב"קפה עמנואל" מול בניין העירייה. עשרות הגיעו לאירוע ההכרזה, שהופרע על ידי עובדת בבית הקפה המופעל על ידי העירייה, שטענה כי אסור לקיים כנס פוליטי בבית הקפה, ורמזה בכך על מערכת הבחירות הסוערת שבפתח, שבה גם היו מעורבים עובדי עירייה.
"המערכת ניסתה

להרחיק אותי"

בין אלו שהגיעו להכרזתו של שאמה הכהן הייתה גם חורש. "ראיתי אז את האש בעיניים של אנשים איכותיים שהגיעו מכל העיר, והרגשתי שהולך להיות מהפך בעירייה", היא מספרת.
במשך קרוב לארבע השנים שבהן עבדה בעירייה תחת צו הגנה של מבקר המדינה, נלקחו מחורש כל הסמכויות ועובדים נזהרו מלהיתקל בה ולדבר איתה בגלוי.
איך הייתה התחושה להגיע למקום העבודה ללא סמכויות ולהרגיש מנודה?
"המערכת ניסתה להרחיק אותי. היו עובדים שאהבו אותי, וכשהייתי בדרך לשירותים או למטבח באגף ההנדסה הם באו והחליפו איתי כמה מילים. היו עובדים שהיו מתקשרים אליי הבית ואומרים לי 'סיגל, תהי חזקה'. אבל היו כאלה שעשה להם טוב להיות עם השלטון ועשו לי רע. עובדים רבים בקושי היו אומרים שלום. היו לי ארבע שנים קשות".
איך שרדת את החרם?
"הייתי חזקה והאמנתי שזה עוד ישתנה. לקחו לי את כל הסמכויות ולא נתנו לי עבודה, אבל היה לי הרבה מה לעשות בעירייה. תושבים היו פונים אליי דרך חברי מועצה לבדוק ולטפל בעיוותים ולבדוק נושאים הקשורים בתכנון ובנייה. היו מלחמות קשות והמשכתי כבר מכוח האינרציה".
פינה חמה בלב לחברי מועצה מתקופה זו?
"רועי ברזילי ודני גולדשטיין הציעו למועצת העירייה לצאת בקריאה למבקר המדינה להוציא לי צו הגנה קבוע כחושפת שחיתות. הקואליציה יצאה נגד זה בכל הכוח, אבל שלושה מחברי הקואליציה – צחי זליכה, מנחום דוד ורמי פדלון – היו איתי. זה מאוד חימם לי את הלב".
איך הייתה התחושה אחרי ששאמה הכהן ניצח בבחירות?
"התרגשות רבה. עבורי הבחירות היו מלחמת קיום, מלחמת הישרדות. עד היום קשה לי לעכל את מה שקרה, איך שגלגל מסתובב לו. אחרי חגיגות הניצחון כרמל שלח לי זר פרחים".
במסגרת השינויים במצבת העובדים הבכירים בעירייה, שחלקם כבר התפטרו, פוטרו או בדרך לפיטורים, ההערכות בעירייה הן שמהנדסת העיר, עליזה וייזר גרנות, לא תמשיך לכהן בתפקידה לאורך זמן. ייתכן שהפרשה תוכרע בערכאות משפטיות.
מדוע לא ביקשת להתמודד בעתיד על תפקיד מהנדסת העיר?
"כמשנה למנכ"ל העירייה, אני מעל מהנדסת העיר. יש לי מגוון רחב של נושאים שאהיה מופקדת עליהם – ביטחון, שפ"ע, הנדסה ותשתיות. יש המון מה לעשות".
מה היית רוצה לשנות?
"קודם כל, לשפר את השירות לציבור. בתחום התשתיות לדאוג שבכל העיר יהיו מדרכות כמו שצריך, כבישים לא משובשים, מרחבים ציבוריים ומערכות ניקוז יעילות".
מה צפוי בתחום התכנון והבנייה?
"יש לעשות חשיבה תכנונית לפי מתחמים, שלכל מתחם תהיה תכנית המתאימה לאזור. תמ"א 38 היא בעייתית וגרמה לגירעון בעיר ובחלק מהמקומות זה גם נראה רע".
אז איך תקודם התחדשות עירונית?
"אני מעדיפה במסגרת פינוי-בינוי. לנייד ולהעביר זכויות".
אבל זה מסבך ומאריך את ההליכים.
"אין ברירה. המציאות היא שצריכים לעשות חשיבה מחודשת".
כמה שנים ממתינים היום בממוצע להיתר בנייה במסגרת תמ"א 38?
"זה יכול להימשך לעתים שלוש-ארבע שנים. ישנן מאות בקשות שממתינות זמן ממושך לדיון בוועדה. התורים מאוד ארוכים. אחד מהיעדים שלנו יהיו לקצר את לוחות הזמנים. לא ייתכן שכדי לקבל היתר לסגירת מרפסת צריך לחכות שנה".
מדברים כל הזמן על הגברת הניקיון בעיר. יש תכניות מעשיות?
"כבר רואים שינויים. אגף שפ"ע רכש שני מטאטאים מכניים חדשים, שיגבירו את הניקיון – בעיקר באזורים הסמוכים לאתרי בנייה. גם הוחלט על עלייה של פי שלושה בתעריף אגרת החניה על מכלי פסולת הבניין באתרים, מ-400 ל-1,200 שקל".
אבל קבלנים טוענים שזה יגרום לייקור עלויות הבנייה והרוכשים יישאו בהתייקרות.
"שטויות. קבלנים יכולים לשאת עלות של 3,000 שקל נוספים. חשוב לנו לשמור על הניקיון".
מה היית רוצה שיהיה ברחוב ביאליק?
"ביאליק צריך להיות כמו כצנלסון בגבעתיים, עם בתי עסק שוקקים, ברים, בתי קפה".
חורש, שגם תהיה מופקדת על הביטחון, אומרת שהיעד הוא לרשת אזורים נרחבים בעיר במצלמות אבטחה ולתת עדיפות לגנים הציבוריים. "אגף הביטחון חשוב. לפני שהאגף הוקם, אם פקח של התברואה היה רואה רכב חונה שלא כחוק על המדרכה, הוא לא היה מדווח. יד ימין לא ידעה מיד שמאל. כעת הכל מרוכז באגף אחד".
אחרי המאבק המשפטי הממושך, איך שיתוף הפעולה עם שאמה הכהן בניהול העיר?
"הייתה לכרמל כניסה חזקה והעיר זכתה. לכרמל יש קצב עבודה אחר, משעות הבוקר המוקדמות עד לשעות הלילה המאוחרות. הוא יודע להחליט וכבר רואים שינוי".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה