חדשות רמת גן-גבעתיים

"בלי החילונים לא היינו עוברים את אחוז החסימה"

חדשות רמת גן-גבעתיים7 בפברואר 2019    6 דקות
0

סגן ראש עיריית גבעתיים, מושיק גולדשטיין, מדבר על הדתיים שעוזבים את גבעתיים, על פתיחת פאבים בשבתות ועל הבירוקרטיה הבלתי נגמרת בהליכי בנייה

"בלי החילונים לא היינו עוברים את אחוז החסימה"
גולדשטיין. "אין הדתה בגבעתיים" ׀ צילום: יח"צ

"יש עזיבה של הציבור הדתי מגבעתיים, שעובר לגבעת שמואל. בלי החילונים והמסורתיים לא היינו עוברים את אחוז החסימה", אומר סגן ראש עיריית גבעתיים, מושיק גולדשטיין (הבית שלנו בגבעתיים).
גולדשטיין (54), נשוי למדלן ואב לחמישה ילדים, גדל ומתגורר בגבעתיים. בזכות שני המנדטים שהרשימה בראשותו קיבלה הוא התמנה לחצי קדנציה לסגן ראש עירייה בשכר וקיבל שורת תפקידים: תיקי מורשת ישראל, מ"מ יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ויו"ר החברה הכלכלית של גבעתיים, שהיא הזרוע הביצועית של העירייה בפרויקטים גדולים של פיתוח ובינוי.
נפגשתי עם גולדשטיין בבית הקפה של מאפיית האחים במתחם כורזין, בסמיכות למקום שבו פעלה במשך שנים ארוכות בבעלותו חנות טבע, שאותה מכר לא מכבר.
בראיון ל"המקומון" מדבר גולדשטיין בפתיחות על נושאי תכנון ובנייה, מערכת הבחירות הטעונה למועצה על רקע הטענות להדתה והתפנית הפוליטית שעליה החליט כאשר הודיע, בניגוד לעמדת סניף הבית היהודי בגבעתיים, על תמיכה ברשימת הימין החדש בראשותם של נפתלי בנט ואיילת שקד.
ציפית לקבל שני מנדטים בבחירות למועצה?
"ציפיתי ליותר משני מנדטים. יש עזיבה של הציבור הדתי בעיר, שעובר לגבעת שמואל, אבל הקולות מהציבור החילוני והמסורתי הביאו יותר ממנדט. ידעו להכיר את העבודה, הניסיון והיכולות שלי והתחברו אליי בצורך לקדם התחדשות עירונית בגבעתיים ופעילויות בבתי ספר וגני ילדים".
עלו טענות להדתה.
"אין הדתה בגבעתיים. הניסיון לייצר הדתה כביכול נועד לדעתי לגרום להפחדה בציבור החילוני".
אבל היו טענות ממוקדות על שיעורי מסורת יהודית במוסדות חינוך.
"מה הבעיה? לאן הגענו? בסך הכל היה מדובר בקבלות שבת ואירועי חגים, ובבתי הספר קבלת תורה לילדי כיתות ב' ובר ובת מצווה. זו הדתה? לא היה שום דבר שקשור לזה".
אבל הצבעתם נגד חוק פתיחת המרכולים בשבת.
"אל תצפו מאדם דתי להצביע בעד חילול שבת. לא היו צריכים להתעסק עם זה ולא לצפות ששני הקולות שלנו יכריעו את הכף. הרי בכל מקרה היה רוב גדול במועצה בעד החוק".
מה דעתך על פתיחת הברים והפאבים ברחוב כצנלסון בערבי שבת?
"לא התנגדנו לזה ואין לי בעיה. אני בעד חיים פתוחים וחיבור בין דתיים לחילוניים. בחוק המרכולים בסך הכל ביקשנו לשמור על הסטטוס קוו שנשחק".
אז אין לך בעיה עם פתיחת ברים בשבתות?
"הברים לא פתוחים רק ביום שישי בערב, וכולנו נהנים מהם במהלך השבוע. רק לאחרונה נפתח בגבעתיים בר כשר נוסף. יותר מ-100 עסקים בגבעתיים פועלים עם תעודות כשרות".
אתה נשאר בבית היהודי, או עובר לבנט ושקד שרצים בנפרד?
"אני הולך עם בנט ושקד. חברים בסניף של הבית היהודי סבורים שחשוב לשמור על הצביון היהודי בגבעתיים והם תומכים בבית היהודי".
נותרת במיעוט.
"אני מבין אותם. כל אחד זכותו להחליט לפי מצפונו. אל תשכח שבבחירות לעירייה רצנו ברשימת הבית שלנו בגבעתיים, שקיבלה תמיכה משמעותית גם מחילונים ומסורתיים. יש מקום לשני הזרמים".
מדוע החלטת בכל זאת לא לתמוך בבית היהודי, שזה הבית הטבעי שממנו הגעת?
"החיבור של הבית היהודי עם האיחוד הלאומי לא עושה לדעתי טוב, ויוצר קיצוניות וקוטביות. גבעתיים מחוברת כל השנים בין דתיים לחילונים, אף שיש מי שמנסה לטעון שאנחנו כאילו מנסים להשפיע על ההתנהלות".
"הליכים ארוכים"
גולדשטיין, שבקדנציה הקודמת היה מחזיק תיק ההנדסה, נחשב לאחד ממובילי ההתחדשות העירונית וספינת הדגל שלה – הפינוי-בינוי במתחם ההסתדרות.
אחרי כל כך הרבה שנים, מתי סוף-סוף פרויקט הפינוי-בינוי בהסתדרות ייצא אל הפועל?
"התכנית אושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, וכבר מוגשות תכניות פרטניות לשניים מתוך 13 מתחמים לבדיקה בוועדה המקומית. הליך הבדיקה והאישור עשוי לדעתי לקחת כשנתיים".
מדוע זה לוקח כל כך הרבה זמן, אחרי שהתכנית כבר אושרה?
"ההליכים ארוכים. בעיקרון, זה כבר בידי התושבים, שצריכים לחתום מול היזמים".
מדוע בגבעתיים יש, לעומת רמת גן, מעט מאוד תכניות התחדשות במסגרת תמ"א 38?
"ישנם אזורים שבהם קיימת בעיה של כדאיות כלכלית לקידום פרויקטים. אנחנו עושים בחינה של תכנית המתאר, שעדיין לא הופקדה".
מה היית רוצה לשנות?
"הייתי רוצה שלפי עקרונות תכנית המתאר תהיה אפשרות לבנות. התכנית במתכונתה הנוכחית לא אפשרה בפועל לבנות בחלק מהאזורים, כי היא הורידה יחידות דיור ומטרים ויצרה חוסר כדאיות כלכלית. נבצע שינויים נקודתיים בהתאם לבחינה יסודית של כל אזור ואזור. נעשה את השינויים הנדרשים כדי לקדם התחדשות עירונית".
מדוע אתם מעדיפים פינוי-בינוי על פני תמ"א 38? בפינוי-בינוי ההליכים יותר מסובכים ומורכבים.
העדיפות היא אכן לפינוי-בינוי, כי ניתן מענה טוב יותר לצורכי התשתיות של גבעתיים ומקבלים יותר שטחים ציבוריים".
אבל ראש העיר מחזיק את תיק ההנדסה.
"אני מקווה שאוכל להשפיע על תכנית המתאר. יש מעט מדי התחדשות עירונית בגבעתיים, וצריך לבחון מדוע זה קורה ולייצר כדאיות כלכלית, וכמובן לקחת בחשבון את מצב התשתיות".
גולדשטיין מדגיש את תמיכתו בקידום תכניות פינוי-בינוי ובנייה לגובה לא רק במתחם ההסתדרות, אלא באזורים נוספים בפאתי העיר.
"בדרך השלום-ההגנה בגבעת רמב"ם מקודמת תכנית לבניית שישה-שבעה מגדלים של כ-35 קומות במסגרת פינוי-בינוי. זה על דרך השלום בפאתי העיר והבנייה לגובה שם לא משנה את הצביון של העיר", הוא אומר.
היכן עוד תתמקדו בקידום תכניות לבניית מגדלים?
"במתחם הסיטי ובכורזין, שם מקודמות תכניות לבניית מגדלי מסחר ומשרדים".
מהן התכניות שלך כיו"ר החברה הכלכלית?
"אני רואה בקבלת התפקיד אמירה של הבעת אמון מצד ראש העירייה רן קוניק, בעקבות העשייה שלי לאורך השנים בגבעתיים. החברה העירונית היא הזרוע הביצועית של העירייה".
במה החברה הכלכלית תתמקד?
"בפיתוח תשתיות בעיר, בבניית גני ילדים, אגפים בבתי ספר וחניונים. מתחת לבניין העירייה שייבנה ליד הבניין ההיסטורי יוקם חניון בגובה של שש קומות מתחת לאדמה. בכצנלסון יהיה חניון במתחם בית הגמלאי, נוסיף חניון ברחוב המלבן ויהיה גם חניון תת-קרקעי מתחת לבניין פלאפון. חייבים לייצר מקומות חניה בעיר".
יש פתרון למצוקת החניה במתחם כורזין?
"נושא החניה בכל העיר הוא בסדר עדיפות גבוה. בכורזין יש תכנית להצבת מתקן מיוחד בחניון, שיוסיף עוד עשרות מקומות חניה".
מה היקף הפרויקטים שתבצעו?
"החברה הכלכלית תבצע כ-30 פרויקטים בהיקף של כ-460 מיליון שקל. הפרויקטים הגדולים יהיו במתחם הסיטי, בניין העירייה, מוסדות חינוך וספורט והנגשת מוסדות ציבור. גבעתיים עוברת מהפך".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עיר בחפירות

עבודות תשתית נרחבות שמבוצעות בכמה אזורים בגבעתיים, ועבודות נוספות המתוכננות להתבצע בתוך כמה חודשים, צפויות להפוך לחלק משגרת החיים בעיר...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    דקה אחת
0

המאבק עולה שלב

"רשות הרישוי תגיש הודעה בתוך עשרה ימים, האם היא מקבלת את המלצת ועדת הערר, שלפיה החלטתה תבוטל בהסכמה ובהתאמה ויבוטל...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה