חדשות רמת גן-גבעתיים

"סיימתי פרק בחיי ואני עובר לאתגר הבא"

חדשות רמת גן-גבעתיים31 בינואר 2019    7 דקות
0

מנכ"ל עיריית גבעתיים, יורם כהן, מסיים תשע שנות כהונה ומדבר על הכל: על יחסי העבודה עם ראש העירייה רן קוניק, על הפרויקטים הגדולים שהוביל ועל המלחמה העיקשת בצואת הכלבים ברחובות

"סיימתי פרק בחיי ואני עובר לאתגר הבא"
כהן. "אדם צריך אתגרים" ׀ צילום: יח"צ

"הרגשתי מיצוי והשגת יעדים, וקיבלתי אתגר לנהל עיר הרבה יותר מורכבת וגדולה, עם פערים חברתיים ושטחים גדולים לפיתוח", אומר בראיון מיוחד ל"המקומון" מנכ"ל עיריית גבעתיים יורם כהן, המסיים תשע שנות כהונה ועובר החל מחודש מרץ לנהל את עיריית נתניה.
כהן (58) הגיע לפני כתשע שנים לעיריית גבעתיים, לאחר מגוון תפקידים בכירים בשב"כ. במהלך שירותו ארוך השנים בשירות הביטחון הכללי, סיים כהן שני תארים אקדמיים שניים – במִנהל עסקים ובלימודי ביטחון.
בעיריית גבעתיים הוא כיהן תחת שני ראשי עירייה – ראובן בן שחר ורן קוניק – ונחשב כמי שמבצע את עבודתו מאחורי הקלעים, אולי כהמשך התרבות הארגונית שבה הורגל במהלך שירותו בשב"כ.
"מנכ"ל צריך לממש את החזון של ראש העירייה. ראש העירייה הוא זה שנבחר וזה שצריך לקבל את הכותרות ואמון הציבור. כמנכ"ל אני מממש את הרצון והתפיסה שלו", מסביר כהן את ריחוקו מהתקשורת.
נפגשתי עם כהן לראיון פרידה ב"קפה של דבורה" בשכונת רמת חן ברמת גן. הוא דיבר בפתיחות רבה וניכר היה שהוא נרגש. "אני מסיים עוד פרק בחיים", הוא הסביר.
איזו גבעתיים אתה עוזב אחרי תשע שנים?
"עם תחושה שקידמנו המון נושאים, הנעה של תכניות, הובלת מהפכה בשירות לתושב והקמת מִנהלות שהן העתיד של גבעתיים – מִנהלת התחדשות עירונית ומִנהלת כורזין".
אתה לא חושש להתחיל הכל מחדש?
"אני עובר לאתגר חדש, של ניהול עיר עם תקציב של כ-2.4 מיליארד שקל, גבוה כמעט פי חמישה מהתקציב של גבעתיים. מה יכול להיות? כבר יש לי 74% פנסיה מהשב"כ. אדם צריך אתגרים".
איך היה שיתוף הפעולה עם ראש העירייה?
"רן נתן לי במה מלאה ויד חופשית לקדם את כל התכניות ולנהל את העירייה. נוצרה בפועל חלוקה שהתושבים זה רן והעובדים זה אני".
התמנית למנכ"ל העירייה בתקופת בן שחר. אחרי שקוניק ניצח בבחירות ב-2013, חשבת שתיאלץ להיפרד מהתפקיד?
"לא חשבתי שאמשיך לכהן כמנכ"ל העירייה. אחרי הבחירות רן פנה אליי ואמר שעשיתי עבודה מקצועית ולא פוליטית וביקש שאמשיך. כמנכ"ל עבדתי מולו כשהיה באופוזיציה. הוא ראה שאני מטפל עניינית בכל נושא והחליט להשאיר מישהו מנוסה. אני איש מקצוע".
היו בעבר טענות על התפקוד של עובדים בעירייה.
"ישנם עובדים טובים עם הרבה רצון, וכמו בכל מקום יש שוליים קטנים והם היוצא מן הכלל. תמיד הבהרתי לעובדים שכל גוף ציבורי, אם לא יהיה מספיק טוב – יחליפו אותו גופים פרטיים. זה יכול להיות גם באגפים ובמחלקות בעירייה".
באיזו מחלקה זה יכול לקרות?
"אם למשל יקבלו בהנדסה היתר אחרי פרק זמן ממושך ולא סביר – יפריטו לגוף פרטי. בכל מחלקה, אם לא יהיה שירות טוב יחליפו וימצאו את הדרך".

"האכיפה תשתפר"

אחד המהלכים שהתרחשו בתקופתו של כהן הוא הפרטת הניקיון לקבלנים פרטיים. כשאני שואל אותו אם המהלך הוכיח את עצמו, הוא משוכנע שכן: "אנחנו מקבלים דוח אלקטרוני והקבלנים מקבלים תשלום לפי מספר הפחים שנאספים. זה גורם להם לרוץ ולפקח על העובדים שירוקנו את כל פחי האשפה, כי אחרת הם יפסידו כסף".
איך רמת האכיפה בעיר?
"העיר נקייה, אבל יש בעיה עם צואת כלבים. היה קשה לגייס פקחים, ורק לאחרונה הצלחנו לגייס עוד שלושה פקחים ואני מאמין שהאכיפה תשתפר".
מדוע צעירים לא רוצים להיות פקחים?
"השכר נמוך, זו עבודה פיזית של הרבה הליכה ועבודה לא קלה מול אנשים. אף אחד לא אוהב לקבל דוח".
היו טענות על דוחות שניתנים למרות מצוקת החניה הקשה בעיר.
"אנחנו דווקא מאוד מתחשבים. בשעות הבוקר המוקדמות ניתנים דוחות רק לרכב שמסכן את התנועה, או שמחנה במקומות חניה המיועדים להורדת ילדים לבית הספר".
למרות הקמת סיירת הביטחון, נמשכים אירועי פריצות לבתים וגניבת כלי רכב בעיר.
"דווקא תחושת הביטחון בגבעתיים מעולה. היו מקרים של זליגה, כשפורצים לא ידעו אם הם ברמת גן או בגבעתיים. הגינות הציבוריות וחצרות בתי הספר רושתו במצלמות אבטחה. כל גבעתיים תהיה מרושתת במצלמות. כבר רואים אפס ונדליזם בגנים הציבוריים".
המצלמות עלולות לפגוע בפרטיות.
"קיים מאגר מידע מהמצלמות ומקפידים על שמירה מלאה של הפרטיות".
יש פתרון למצוקת החניה הקשה בעיר?
"בגבעתיים יש פי שלושה מכוניות לעומת מקומות חניה. בתקופת רן כל העיר נצבעה בכחול-לבן, והנהגנו בשעות הערב ובסופי שבוע חניה מועדפת בצד אחד של הרחוב רק לתושבים. פיתוח החניונים יביא בעתיד להקלה במחסור במקומות חניה".
מתי יקומו החניונים החדשים?
"עבודות בניין העירייה החדש, שיחלו להערכתי בעוד כחצי שנה, כוללות הקמת חניון תת-קרקעי. במתחם בית הגמלאי יהיה חניון חדש, ואנו מקדמים תכנית להקמת חניון תת-קרקעי בבית פלאפון עם 300 מקומות חניה. ברחוב המלבן מקודמת תכנית לעוד חניון".
מה יכלול בניין העירייה החדש?
"הבניין יהיה בגובה של כשמונה קומות, וכל משרדי העירייה ירוכזו בו. שתי קומות יהיו מיועדות לשירותים נוספים למען הציבור, כמו קופת חולים או סניף בנק. הבניין ההיסטורי הקיים ישומר, וראש העירייה רוצה להקים שם מוזיאון".
מדוע עיריית גבעתיים מתנגדת לנתיבי תחבורה ציבורית בוויצמן ובכצנלסון?
"העירייה התנתה את הנת"צים במרכז העיר במציאת פתרון חניה ל-200 כלי רכב. הנת"צים יגרמו לגריעת מקומות חניה, וגם כך המצוקה קשה. ביקשנו סיוע בהקמת חניון. בדרך השלום המצב שונה ואישרנו להקים נת"צ".
אבל משרד התחבורה לא מוכן לממן את הקמת החניון.
"אני מקווה שבסופו של דבר זה יאושר. גם יש הצעה לתכנית חלופית של שדרוג כל רחוב כצנלסון והפיכתו לאבן גבירול של גבעתיים".
כצנלסון כבר הפך למוקד בילויים של פאבים וברים.
"כצנלסון הוא מוקד בילוי לייט. מקומות הבילוי סולידיים ובחצות הם נסגרים. גבעתיים הפכה להיות מוקד בילוי סולידי ואינטימי. יש שיק צרפתי לכצנלסון והשדרוג רק יעשה טוב".

כורזין על הכוונת

מה יקרה במתחם כורזין?
"יש תב"ע על כל כורזין. יקימו במתחם 11 מגדלים בגובה של עד 40 קומות ובהיקף של כ-250 אלף מ"ר. זה בפאתי העיר, והמקום יהפוך לאזור תעסוקה, משרדים ומסחר. אישרנו 10% בקומות העליונות גם למגורים. גם נכשיר יציאה נוספת באמצעות מנהרה מאחורי בית ויזה כאל לדרך השלום. התכנון הוא בתיאום עם נת"ע והיציאה לא תפריע לקו הסגול של הרכבת הקלה".
מה עם פרויקט הפינוי-בינוי בההסתדרות?
"יש מתחמים שכבר מצויים בשלבים מתקדמים, אבל זה ייקח עוד זמן. מתחם ההסתדרות הוא בעדיפות הראשונה של מִנהלת ההתחדשות העירונית".
אתה בעד בנייה לגובה בתוך העיר?
"גבעתיים היא העיר הצפופה ביותר אחרי בני ברק. יש לשמר במרכז העיר את הבנייה הנמוכה והצביון המיוחד של גבעתיים. תכנית המתאר משמרת את האופי של העיר".
מה השינוי הגדול שחל בגבעתיים בתקופת כהונתך?
"גבעתיים עברה מהפך. היא עיר צעירה. יש בעיר 90 גני ילדים ותכניות להקמת 20 גנים נוספים ועוד אגפים בבתי ספר. בשב"צ יתווספו 32 כיתות, בבורוכוב יהיה אגף נוסף".
באופן אישי, מהו החותם שאתה חש שהטבעת בגבעתיים?
"הסדרת תהליכי עבודה והטמעת תפיסת השירות שלפיה עובדי העירייה עובדים עבור התושבים. התושב הוא הלקוח והתושבים הם המעסיקים, וכשזה לא כך – הם יחליפו אותנו".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

כואב הלב: ארבעה ברבורים מתו בפארק הלאומי

ארבעה ברבורים שחורים מתו בשבועיים האחרונים באגם הפארק הלאומי ברמת גן, לאחר שחלו בשפעת העופות. בעקבות שרשרת מקרי המוות, נותרו...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בנובמבר 2020    דקה אחת
0

בלי בושה: גנבו ארנק מקשישה בזמן הקניות

"בעת שבחרתי ירקות ופירות, פתאום עמדו לידי שתי בחורות ואחרי זמן קצר המשיכו. רק כשהגעתי לקופה גיליתי שהן כייסו תוך...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה