חדשות רמת גן-גבעתיים

לזכור ולעולם לא לשכוח

חדשות רמת גן-גבעתיים27 בינואר 2019    3 דקות
0

בטקס מרגש נקראה גינת פועלי הרכבת בגבעתיים ע"ש אריך (אליעזר) פיינר ז"ל, תושב העיר שהקדיש את חייו להנחלת זיכרון השואה לדורות הבאים • פרויקט "חיים בכבוד" ברמת גן מבטיח לניצולי השואה בעיר את מיצוי כל הזכויות המגיעות להם

לזכור ולעולם לא לשכוח
פרויקט "חיים בכבוד". שירות משלים לניצולים ׀ צילום: באדיבות עיריית רמת גן

בטקס מרגש, נקראה גינת פועלי הרכבת בגבעתיים על שמו של אריך (אליעזר) פיינר ז"ל, ניצול שואה ותושב העיר, שהפך את תיעוד הזוועות במחנות ההשמדה למפעל חיים.
סיפורו של ‏פיינר הוא סיפור תקומת ישראל. הוא נולד בשנת 1924 בצ’כוסלובקיה. ילדותו ובגרותו עברו עליו בצל זוועות שש שנות מלחמת העולם השנייה – החיים בגטו, מחנות העבודה, אושוויץ וצעדות המוות. עם סיום המלחמה, חזר לעיר הולדתו, שם הכיר את הלנה (חוה), גם היא שורדת שואה, והשניים נישאו.
אריך החל לעסוק בהדרכה ובהכנת נוער לעלייה לארץ ישראל. לאחר שעבר הכשרה, עלה ארצה בשנת 1949 ביחד עם הלנה, להגשמה בקבוצת גניגר. תוך זמן קצר, הם התגברו על קשיי הקליטה ועברו להתגורר בתל אביב, שבה הקימו בני הזוג מתפרה, אשר העניקה שירותים לחנויות גדולות ומוכרות. בשנת 1973 עזבו את תל אביב ועברו להתגורר בגבעתיים.
לאחר שפרש מעסקי התפירה, הקדיש פיינר את כל זמנו להתנדבות למען תיעוד, הנצחת השואה ובעיקר הנחלת זיכרון השואה לבני הדורות הבאים.
הוא תרם רבות להנצחת השואה באמצעות תיעוד שורדי השואה ועדויותיהם, והתנדב במשך יותר מ-30 שנה בבתי ספר ובפרויקטים חינוכיים שונים בעיר גבעתיים, שעסקו בהוראת השואה, ובהם תיאטרון עדות, "זיכרון בסלון" ו"פרח לניצול".
הקשר המיוחד שנוצר בין בני הנוער לבין פיינר תרם תרומה משמעותית לעיצוב הזהות האישית שלהם, וחידד בקרבם ערכים של מוסר, סובלנות, התנדבות וחיבור למורשת. "זכות גדולה הייתה לי ולנו לחנוך את הגינה היפהפיה שהקמנו ברחוב פועלי הרכבת, על שמו של האיש היקר הזה, שורד השואה, שהיה פעיל מרכזי בהנצחת זיכרון שורדי השואה בגבעתיים ונגע בלבבות של רבים מתושבי העיר", ציין ראש העירייה רן קוניק.
נכדתו של פיינר, שיר נוי, הודתה על המחווה המרגשת ואמרה: "סבי פעל להנצחת זכר השואה כדרך חיים, והביא לאור את הספר 'אנחנו פה', שמתעד את תושבי גבעתיים שורדי השואה", ציינה.

חיים בכבוד

בתוך כך, נמצא שכ-5,000 ניצולי שואה מתגוררים ברמת גן, אבל ההערכות הן שרבים מהם אינם ממצים את מלוא הזכויות וההטבות שלהן הם זכאים על פי חוק. בכנס מיוחד שיזמה העירייה, בהשתתפות ניצולים ובני משפחותיהם, הוצגו הזכויות המגיעות להם על פי חוק.
בכנס "חיים בכבוד", שהתקיים בתיאטרון רמת גן לאחרונה, השתתפה עו"ד אביבה סילברמן, מייסדת עמותת אביב לניצולי שואה, ששיתפה את הקהל בעדכונים לגבי הזכויות המגיעות להם. בהמשך האירוע התקיים מופע מוזיקלי בהשתתפות עוזי רוזנבלט, רויטל קראוז ולאוניד רוטשטיין, ששרו וניגנו ממיטב שירי ארץ ישראל.
על פי נתוני האגף לשירותים חברתיים בעיריית רמת גן, חלק מניצולי השואה חיים בעוני ולא ממצים את המגיע להם על פי חוק. לעתים נתקלים הניצולים בחומות של בירוקרטיה בדרך למיצוי הזכויות ומתקשים לעבור אותן. רבים מהם גם אינם מודעים להרחבת זכויותיהם, בעקבות חוקים ותקנות שנחקקו במהלך השנים האחרונות.
בעיריית רמת גן ציינו כי במסגרת הפרויקט "חיים בכבוד", ניתן שירות על ידי עורכי דין מומחים בתחום זכויות ניצולי שואה ומתנדבים מקצועיים, הן במוקד הפרונטלי והטלפוני והן בביקורי הבית. המוקד מעניק שירות משלים, כדוגמת מילוי טפסים, שליחתם ומעקב אחר מימוש הזכויות.
"על הנהגת העיר החדשה מוטלת החובה להנחיל את זיכרון השואה ולכבד את הניצולים היקרים לאורך כל ימות השנה", ציין ממלא מקום ראש העירייה ליעד אילני. "עיריית רמת גן תוסיף לקדם יוזמות למען ניצולי השואה, ותתגייס לטובת קידום פרויקט 'חיים בכבוד', במטרה לדאוג לרווחתם הכלכלית והנפשית, ויותר מכל – לחולל צדק היסטורי".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה