חדשות רמת גן-גבעתיים

"מי שיממש את המדיניות החדשה יישאר בתפקידו"

חדשות רמת גן-גבעתיים27 בינואר 2019    4 דקות
0

מ"מ ראש עיריית רמת גן ויו"ר ועדת החינוך, ליעד אילני, מדבר בראיון מיוחד ל"המקומון" על האלימות בבתי הספר ("מהלכי עומק הם לא זבנג וגמרנו"), מהפכת הצהרונים והממשק מול בית עמנואל: "מעכשיו אנחנו נקבע את מי להעסיק ואת מי לפטר"

"מי שיממש את המדיניות החדשה יישאר בתפקידו"
אילני. "נהפוך לבירת החינוך ולמקום הכי טוב לגדל בו ילדים" ׀ צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

מערכת החינוך ברמת גן עומדת לעבור חריש עמוק – זו המסקנה שממנה יצאתי אחרי שיחה עם מ"מ ראש עיריית רמת גן ויו"ר ועדת החינוך, ליעד אילני. החריש הזה יתבצע לאורך ולרוחב של המערכת, ונדמה שמי שלא יישר קו עם המדיניות החדשה ייפלט מהמערכת. אילני מנסח את זה יותר זהיר: "מי שיממש את המדיניות החדשה יישאר בתפקידו", אבל בין השורות אפשר להבין למי הוא מתכוון ולמה הוא מצפה ממנו.
הסיבה הרשמית לשיחה בינינו היא ההודעה של העירייה שיצאה בשבוע שעבר בקול תרועה רמה, שלפיה יצאה לדרך רפורמה גדולה בתחום החינוך לגיל הרך.
המהלך המהפכני צפוי ליצור רצף חינוכי לילדי הגן ולתלמידי בתי הספר בין השעות 17:00-7:30, לשפר ואף להשוות את איכות ההוראה הניתנת, כך שהן המסגרת הפורמלית והן המסגרת הבלתי פורמלית יהיו זהות ברמתן הפדגוגית.
בעבר הייתה החלטה להפריד בין מערכת החינוך הפורמלית לחינוך המשלים, מתוך תפיסה כי זה הפתרון הנכון למענה ראוי ואיכותי לתושב. מדוע לשנות את השיטה ולא לייעל את כל המערכת?
"בעבר הייתה מדיניות שראתה בצהרונים מנוף פיננסי, וזה בא על חשבון הילדים. אני מחזיר עטרה ליושנה ומוביל מהלך שיהפוך את רמת גן לבירת החינוך. העיר הזו תהיה המקום הכי טוב לגדל בו ילדים".
איחוד המערכות יותיר את מפעלי בית עמנואל עם פעילות מצומצמת. האם העובדים יפוטרו? האם עדיין תהיה הצדקה לקיום הארגון?
"לבית עמנואל יש עוד תחומי פעילויות, לא רק צהרונים. הם יעסקו מעתה בכל מה שקורה משעה חמש. אגב, הוועדה שעמדתי בראשה לא קבעה שבית עמנואל יפסיקו לספק שירותים עבור מערכת החינוך, אבל היא העבירה את הסמכויות אלינו. יכול להיות שהם יעסיקו את העובדים, אבל אנחנו נחליט את מי להעסיק, את מי לפטר ואלו הכשרות הם יעברו. ראש העירייה הודיע שהוא מתקצב את שכר הסייעות בבית עמנואל במיליון שקל נוספים החל מספטמבר. אני מאמין שהמהלך הזה יכניס כוח אדם איכותי למערכת".
ומה על מנכ"ל בית עמנואל יאיר דמארי? הוא ימשיך בתפקידו?
"אני לא עוסק בענייני כוח אדם מעל דפי העיתון".
רק השנה קיבלו מפעלי בית עמנואל סמל ארגון, מה שיקל על יחידניות וחד-הוריות בתשלום לצהרונים. מה יקרה עכשיו? ההנחה תישאר?
"בהחלט. לא תהיה פגיעה באמהות החד-הוריות".

"אפס סובלנות לאלימות"

בחודשים האחרונים פרסמנו סדרה של כתבות על אלימות בבתי הספר ברמת גן. אילני מודע היטב לנושא, אולם הוא מתעקש לומר: "אלימות היא בעיה בחברה הישראלית ולא רק ברמת גן. אנחנו נוקטים מדיניות של אפס סובלנות לאלימות, אבל חשוב להבין שמהלכי עומק הם לא זבנג וגמרנו. אנחנו עושים כל מה שצריך כדי לטפל בנושא, ולא מתביישים להשתמש גם באנשי מקצוע חיצוניים לצורך כך".
יש שטוענים כי אגף החינוך אינו מסוגל להתמודד עם המשימות המוטלות עליו, מה שמוביל להשבתות של בתי ספר.
"אני לא מסכים שהאגף לא מתמודד עם הבעיות. עובדי העירייה עושים עבודה טובה, אבל הם זקוקים לעזרה. אנחנו רוצים להגדיל את המערכת ולהפוך את אגף החינוך למִנהל כמו שעשו בגבעתיים, שהיא עיר הרבה יותר קטנה מרמת גן. הגיע הזמן לרענן את המערכת שמתנהלת במובנים רבים כמו בשנות ה-70 של המאה הקודמת".
עיריית רמת גן נפגעת כלכלית מהעובדה שהיא ממשיכה להתעקש לא להקים חטיבות ביניים מפני שכיתות ז' וח' לא מתוקצבות. איך תפתור את הבעיה הזו?
"זו אכן בעיה קשה, אבל אנחנו לא נוותר ולא נקים חטיבות ביניים. אנחנו פועלים מול משרד החינוך כדי שיפצה אותנו כספית, ואם לא תהיה ברירה נגיע לבית משפט".
אי אפשר לסיים את הראיון בלי לשאול אותך על פרשת ההדתה והגזענות שנחשפה בבית הספר חשמונאים. מה חשבת על האמירה של ראש העירייה להוציא את הספר "יוסף מוקיר שבת" מבתי הספר?
"אני למדתי בצבא שאחרי שרמטכ"ל מדבר, אלוף פיקוד לא עולה וסותר את דבריו".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה