חדשות רמת גן-גבעתיים

סוגר את הברז

חדשות רמת גן-גבעתיים27 בינואר 2019    6 דקות
0

"לרמת גן יש פוטנציאל ענק", אומר מחזיק תיק הכספים בעיריית רמת גן, שיגיש השבוע את תקציב 2019 ומבטיח חניה חינם וניקיון יסודי של האורוות: "ניפוח המנגנון בולט לעין. עובדים שלא באו לעבודה קיבלו שכר מלא"

סוגר את הברז
עיריית רמת גן. מימין: מוסרי. "הגיע הזמן שתהיה לנו עיר איכותית יותר" צילומים: תומר קרן, יח"צ

"נתקלנו בעשרות מקרים של עובדים שלא באו לעבודה, אבל קיבלו שכר מלא", אומר מחזיק תיק הכספים בעיריית רמת גן, אלי מוסרי (תנופה ירוקה), מאדריכלי התקציב השוטף של העירייה לשנת 2019, שיכלול שורה ארוכה של שינויים מהותיים ביחס לשנה החולפת. "זה תקציב בלימה שנועד למנוע, חלילה, מצב שעיריית רמת גן תאבד את מעמדה כעיר איתנה", מציין מוסרי לקראת הגשת התקציב לאישור מועצת העיר, שתתכנס ביום שלישי.
נפגשתי עם מוסרי, שזו הקדנציה החמישית שלו כחבר מועצה ב"קפה של דבורה". הוא הציג נתונים קשים על "חגיגת" שעות נוספות, זינוק במספר משרות העובדים הבכירים וגידול חד במספר האגפים בעירייה. "חייבים לבצע קיצוץ מאסיבי במנגנון העירוני המנופח, וכבר התחלנו בהליך המורכב הזה", הוא מציין, ומדגיש את שיתוף הפעולה עם ראש העירייה כרמל שאמה הכהן והדרג הבכיר בעירייה. "קיימנו דיונים לתוך השעות הקטנות של הלילה ועברנו סעיף-סעיף".

"קנסות זו לא אידיאולוגיה"

התקציב השוטף של עיריית רמת גן לשנת 2019 יסתכם בכ-1.325 מיליארד שקל – גידול של 5.3% לעומת תקציב 2018, שהסתכם בכ-1.239 מיליארד שקל. הארנונה ל-2019 עלתה בתחילת החודש בשיעור מתון של 0.32%, בהתאם לנוסחת העדכון שהמדינה קבעה לרשויות המקומיות בכל הארץ.
כ-43% מהתקציב (כ-573 מיליון שקל) ישמש להוצאות שכר לעובדים. תקציב הפעולות של העירייה יסתכם בכ-675.8 מיליון שקל, המהווים כ-51% מסך התקציב. 4% נוספים מהתקציב (48.7 מיליון שקל) יופנו לפירעון הלוואות שלקחה העירייה. במסגרת התקציב יחול השנה זינוק של כ-20% בתמיכות בגופים שונים, בהם תנועות נוער, גופים וולנטריים, מוסדות דת ואגודות ספורט, והתמיכה העירונית תסתכם בכ-12 מיליון שקל.
מבין האגפים העירוניים, התקציב הגבוה ביותר ניתן לאגף החינוך – כ-453.2 מיליון שקל, המהווים כ-34% מהתקציב. תקציב החינוך גדל השנה בכ-4% ביחס לשנה החולפת. הגידול נובע מהוספת משרות ייעודיות ופרויקטים ייחודיים, לרבות פתיחת גני ילדים והרחבת מוסדות חינוך קיימים. במקביל, חל גידול יחסי בהכנסות העירייה ממשרד החינוך, שיסתכמו בכ-244 מיליון שקל.
אתה מדבר על קיצוצים, אבל התקציב עלה ב-5.3% לעומת השנה שעברה.
"הגידול נובע בעיקר מהסכמי השכר של מרכז השלטון המקומי, שיביאו לגידול של כ-2.5% בהוצאה על שכר לעובדים. אין לנו כאן שיקול דעת. מדובר בהסכמים ארציים".
רק הוצאות השכר גרמו לגידול?
"הגדלנו גם את תקציב החינוך. הוספנו 18 פקחים לסיירת הירוקה, כדי להגביר את האכיפה בנושאי ניקיון וסדר בעיר. כבר רואים שיפור בניקיון".
אז יהיה זינוק בקנסות הכספיים?
"אצלנו קנסות זו לא אידיאולוגיה, אבל חייבים שתהיה לנו עיר יותר נקייה, והסיירת הירוקה תסייע לנו להשיג את היעד".

"קיצצנו ואף אחד לא דיבר"

מוסרי מציג נתונים על מנגנון עירוני מנופח לכאורה. לדבריו, "ב-2013 היו בעירייה שישה אגפים וב-2018 כבר היו 15 אגפים. באותן שנים נוספו 26 עובדים בכירים ומספרם הגיע ל-111. עלויות שכר ההנהלה, לא שכר הנבחרים, עלו בכ-60%, מ-30 ל-47.6 מיליון שקל".
לדבריו, הוצאות העירייה על שעות נוספות זינקו ביותר מפי שניים, לכ-1.2 מיליון שקל בחודש. "נוצר רושם שאישור השעות הנוספות לעובדים היה מעבר לכל פרופורציה. לראיה, קיצצנו כ-30% בשעות הנוספות ותפקוד העירייה לא נפגע", הוא אומר. "קיצצנו ב-30% גם את שעות הכוננות. יש עובדים שמגיע להם שעות נוספות, בחינוך, בשפ"ע, בביטחון ובפיקוח, אבל היו גם עובדים שלא הגיע להם, בעיקר במנהלה. קיצצנו ואף אחד לא דיבר".
כמה עובדים פוטרו או בדרך לפיטורים?
"אנחנו בתהליך סיום עבודתם של עשרות עובדים. ניפוח המנגנון בולט לעין. מדוע העירייה צריכה שלושה סמנכ"לים? התקציב היה מנופח ולא יעיל. אנחנו מקדמים שינוי מבני והתייעלות במנגנון".
עלו טענות על פיטורי בכירים על רקע פוליטי, מפני שהם מזוהים עם ראש העירייה הקודם ישראל זינגר.
"הייתי נוכח כמעט בכל הישיבות עם ראש העירייה, הסגנים, המנכ"ל, הגזבר ובכירים נוספים. כל הדיונים היו ענייניים וכל מי שאומר אחרת – חוטא לאמת".
יהיו בכירים המזוהים עם זינגר שימשיכו לעבוד בעירייה?
"בוודאי. ישנם בכירים המזוהים לחלוטין עם הקדנציה של זינגר והיו במטה הבחירות שלו, אבל הם נשארו כי אנחנו מעריכים את תרומתם המקצועית. כל הדיונים היו ענייניים. עשינו פרוטוקולים, וההחלטות התקבלו בצורה המקצועית ביותר".
יש טענות על עוזרים רבים מדי שהחלו לעבוד לאחר הבחירות בלשכות של ראש העירייה וסגניו.
"על פי חוק, יש משרות אמון. לראש העירייה מותר למנות עוזרים אישיים, מנהלת לשכה ומנהלת מטה. לכל סגן יש גם עוזר אישי. הטענות על ניפוח לא נכונות, כי יש מקרים שחילקו תקן אחד של עוזר לשתי משרות והעלות הכספית לא השתנתה. ביטלנו גם הרבה יועצים חיצוניים, שהתעסקו בתדמית, מיתוג ויחסי ציבור".
יהיה קיצוץ בפעולות העירייה?
"הורדנו 3% מהפעילות. יהיו פחות אירועי תרבות, נוריד את מספר בימות הבידור ביום העצמאות".
איזה מענה מצאתכם למצוקת החניה הקשה בעיר?
"חייבים חניונים תת-קרקעיים ונקדם את הקמתם, לא רק בכיכר אורדע. נצבע את כל העיר בכחול-לבן, נעניק חניה מועדפת לתושבים בכל אזור ונגביר את האכיפה. רמת גן תפסיק להיות עיר מקלט לנהגים שאינם מתגוררים בה, מחנים אצלנו את רכביהם ועולים על אוטובוס לתל אביב. צריך גם לפתור את בעיית הרכבים הנטושים בעיר ולבצע אכיפה יותר אגרסיבית".
בנושא זה, מבטיח מוסרי שבעוד שנה תהיה החניה לתושבי רמת גן ללא תשלום. "בתקציב 2020 נבטל את התשלום עבור תו חניה. אין הצדקה שתושבים שמשלמים ארנונה ישלמו עבור תו חניה בעירם".
מה דעתך על ההצעה לאחד את המחלקה הווטרינרית עם השירותים הווטרינריים דן?
"עדיין לא התקבלה החלטה סופית. כשאקבל את הנתונים הכספיים אחליט. אם מדובר רק בחיסכון של 300 אלף שקל בשנה, לדעתי לא יהיה כדאי לסגור את המחלקה, אבל אם החיסכון יהיה גבוה משמעותית, אתמוך במהלך, ואני מבטיח שלא תהיה פגיעה בשירות לאזרח".
אתה בעד הריסת אצטדיון רמת גן?
"אשמח ליישם במתחם האצטדיון את המודל של דה-פראנס בפריז. אפשר להקים שם מרכז עסקים, בנייני מגורים ומרכז לתרבות הפנאי".
ומה יהיה עם האצטדיון?
"לדעתי רמת גן לא צריכה אצטדיון אולימפי עם 60 אלף מושבים. לעיר מספיק אצטדיון עם 15-10 אלף מקומות ישיבה. העיר לא משופעת ברזרבות קרקע, ויש ליצור ניצול מיטבי של הקרקע, שהיא מהיקרות בגוש דן".
בבחירות לראשות העירייה שמרת על ניטרליות. אתה מרוצה משיתוף הפעולה עם ראש העירייה?
"יש לנו שיתוף פעולה מצוין ואמון הדדי. שאמה הכהן הוא האיש הנכון במקום הנכון".
כחבר מועצה ותיק, מה היעד שלך?
"המעורבות הקהילתית היא ערך חשוב עבורי. הניסיון שצברתי מאוד מסייע, ולעתים אני לוקח על עצמי להיות המבוגר האחראי. הגיע הזמן שהתשתיות בעיר יהיו איכותיות יותר ושתהיה לנו עיר איכותית יותר. לרמת גן יש פוטנציאל ענק".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה