חדשות רמת גן-גבעתיים

"לא שמעתי מורה אומר: 'הלוואי שבני ימשיך את דרכי'"

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2019    3 דקות
0

אורית איתיאל, שתיכנס בתחילת פברואר לנעליה של דליה לין כמנהלת אגף החינוך בעיריית רמת גן, מדברת על בעיות האלימות בבתי הספר: "לא תמיד הדיווחים תואמים את המציאות", ועל המחסור החמור במורים: "אין הרבה קופצים על המקצוע"

"לא שמעתי מורה אומר: 'הלוואי שבני ימשיך את דרכי'"
איתיאל. ניהלה את בית הספר מכלל ברמת עמידר ׀ צילום: באדיבות העירייה

עוד לא הספקנו להיפרד מדליה לין, שעזבה את תפקידה כמנהלת אגף החינוך בעיריית רמת גן לטובת תפקיד בכיר בגני תקווה, וכבר צריכים להתרגל לשם החדש – אורית איתיאל, שתחליף את לין. "אני נכנסת בהתרגשות לתפקיד, עם הרבה אחריות, ואעשה הכל להיות ראויה לכך".
אמרנו שם חדש? אז זהו שלא ממש. איתיאל ניהלה את מחלקת החינוך היסודי בעירייה, לאחר שניהלה בעבר את בית הספר מכלל ברמת גן ושימשה כמורה בבית הספר ערמונים בעיר. בנוסף, היא תושבת מרום נווה, כך שהיא מכירה היטב את החוזקות והחולשות של המערכת, גם אם בשנה האחרונה היא הייתה בחופשה ללא תשלום. זו הסיבה שהיא לא מופתעת מכך שאני בוחר לפתוח את הראיון איתה בהתייחסות לשרשרת אירועי האלימות בבתי הספר, שגרמה לאחרונה להשבתה של ארבעה בתי ספר בעיר.
"אני נמצאת בקשר עם המנהלים בבתי הספר המדוברים, ומבינה שיש צורך לפתור בעיות נקודתיות. עם זאת, אני שומעת מהם שלעתים קרובות הדיווחים על האלימות בתקשורת לא תואמים את המציאות".
ניהלת בית ספר בשכונת עמידר. אני מניח שנתקלת באתגרים מהסוג הזה.
"זה הזמן לשבור את המיתוס – בית הספר מכלל אומנם שוכן ברמת עמידר, אבל רוב התלמידים מגיעים אליו מחוץ לשכונה, כיוון שמרבית האוכלוסייה בשכונה היא דתית והילדים הולכים לבתי ספר אחרים. זה אחד מבתי הספר המבוקשים באזור, ואני רואה את הבוגרים שלו בתיכונים הכי טובים בעיר".
לאחרונה התפתח שיח ברשתות החברתיות גם בנושא ההדתה במערכת החינוך. מה דעתך על כך?
"ערכי היהדות הם הומניזם וכבוד האדם, ואני ארצה שנמשיך בקו הזה. אני בעד לימוד המסורת של העם היהודי, אבל אקפיד שזה יהיה ברוח כבוד האדם וההומניזם. אסור לתת לפרשנויות שסותרות את הקו הזה להיכנס למערכת".
מה את חושבת על ההורים? מעורבים או מתערבים?
"ועדי ההורים הם חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך. אנחנו חיים בעולם של שותפויות. הילדים הם קודם כל של הוריהם ואחר כך שלנו, אבל צריך לעשות הגדרת ציפיות. צריך לקיים כל הזמן דיאלוג, וכשיש משברים צריך לגלות הקשבה ולשוחח על הדברים".

מצוקת כוח אדם
איתיאל מודעת היטב לטענות על איכות ירודה של מורים, אבל היא מבהירה שמדובר בבעיה ארצית. "עובדתית, חסרים מורים בכל הארץ", היא אומרת. "זה קושי שאנחנו מתמודדים איתו יום-יום, כי הסטטוס והשכר נמוכים מדי. מורה צריך להיות מומחה, שיש לו הרבה ידע וגם אישיות. לא פשוט לעמוד שמונה שעות ולהיות חונך ומלווה של ילדים, ובשכר הזה אין הרבה קופצים על המקצוע. אני מחכה ליום שבו אשמע מורים אומרים 'הלוואי שהבן שלי ימשיך את דרכי ויהיה מורה'. לצערי, לא זכיתי לשמוע את זה".
המחסור בכוח אדם גורם, בין השאר, לכך שלא בודקים לעומק מורים וכך נכנסים למערכת גם פדופילים.
"משרד החינוך מבין שהוא צריך להיות עם יד על הדופק ולעזור לנו לחסום אנשים כאלה. צריך להבין, שכל עוד אין למועמד הרשעה פלילית, אין דרך לדעת על כך. יכול להיות שצריכה להיות עוד דרך סינון".
מהן המטרות שלך בתפקיד?
"חשוב לי שכל בתי הספר ברמת גן יקבלו תכניות העשרה בפיתוח חשיבה, מיומנות מתמטית ואנגלית מדוברת".
ראש העירייה מדבר על הקמת בית ספר יוקרתי לילדי דיפלומטים.
"זה בהחלט אפשרי. אני בעד שיתופי פעולה עם קהילות שונות ברחבי העולם. זה יכול מאוד לקדם את התלמידים שלנו"

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

לפני הסגר: טקס הרמת כוסית במועדוני הגמלאים...

שנה טובה ובריאה: מועדוני הגמלאים העירוניים בגבעתיים, המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים, קיימו לקראת ראש השנה הרמת כוסית חגיגית....

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בספטמבר 2020    דקה אחת
0

דליקה פרצה בחנות ברחוב נגבה ברמת גן...

כוחות גדולים של כבאות והצלה הוזנקו ביום שני בערב לטיפול בשריפה שפרצה בחנות לחומרי בניין ברחוב נגבה 19 ברמת גן....

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בספטמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה