חדשות רמת גן-גבעתיים

הורי "חשמונאים": "רמת גן היא לא בני ברק"

חדשות רמת גן-גבעתיים3 בינואר 2019    2 דקות
0

הורים לתלמידי כיתה ב' נדהמו לגלות את המסרים שמועברים לילדיהם בשיעורי מורשת, ובהם: "יהודי הוא ישר וטוב לב. נוכרי הוא איש קשה, קמצן ורע לב" • העירייה: "הדף המוצג סותר את ערכי היסוד של החברה הישראלית והעם היהודי"

הורי "חשמונאים": "רמת גן היא  לא בני ברק"
הדף בחוברת. הפך לשיחת היום בבית הספר ׀ צילום: באדיבות ההורים

"מישהו במשרד החינוך או בעירייה התבלבל – רמת גן היא לא בני ברק", כך אומרים הורים לתלמידים בכיתה ב' בבית הספר הממלכתי "חשמונאים" בעיר, שנדהמו לגלות את המסרים המועברים לילדיהם בשיעורי מורשת.
במסגרת הלימודים, עורכים לילדים היכרות עם עולם האגדה של חז"ל, ומקיימים שיח סביב שאלות מוסריות ותיקון מידות ונושאים ש"בין אדם לחברו". הסיפור שגרם להורים החילונים לצאת מכליהם הוא "יוסף מוקיר שבת", שנלמד במסגרת שיעורי מורשת. הסיפור מתאר את יוסף, שהיה מכבד את השבת, ואת שכנו – נוכרי ועשיר. יום אחד אמרו לנוכרי החוזים בכוכבים שכל נכסיו עתידים ליפול לידי שכנו היהודי. הנוכרי נבהל, מכר את כל נכסיו וקנה בכסף יהלום, שאותו שם בכובע. יום אחד העיפה הרוח את הכובע לים, שם בלע אותו דג גדול. כעבור כמה ימים הדג הגיע לידיו של היהודי, והוא הפך לאיש עשיר.
בדף העבודה שחולק לתלמידים נדרשו הילדים להצמיד תכונות ליהודי ולנוכרי. היהודי, על פי ההנחיות, זכה לכינויים כמו "איש ישר וטוב לב" ו"מסתפק במה שיש לו", ואילו הנוכרי קיבל את הכינויים "איש קשה ורע לב" ו"קמצן".
לדברי הורים לתלמידי בית הספר, המדובר במסרים של שנאת זרים והדתה, והם דורשים מהעירייה להפסיק לאלתר ללמד מהספר הזה. "אנחנו מלמדים את הילדים בבית על שוויון בין כל בני האדם, וכשהילדים מגיעים לבית הספר, מלמדים אותם שיש אנשים ששווים יותר ויש אנשים ששווים פחות. הספר הזה מצדיק את כל האמירות האנטישמיות שהודבקו ליהודים לאורך השנים, וחבל שעיריית רמת גן נותנת יד לדבר נורא כזה".
אחד ההורים אמר בשיחה עם "המקומון": "לא יעלה על הדעת שבעיר פלורליסטית וחופשיה כמו רמת גן ילמדו תכנים כאלה. זה מזעזע לחשוב שיהודים, שכל השנים סבלו מרדיפות ומגזענות, מלמדים חומרים כאלה בבית הספר, עם מסרים כל כך גזעניים. מה קרה לתכניות של 'האחר הוא אני'? מישהו במערכת השתגע".
אביהוא בן משה, לשעבר מחזיק תיק החינוך בעירייה וחובש כיפה בעצמו, לא מבין על מה המהומה. "בסך הכל, מדובר בסיפור תמים, שמעביר לילדים את הערך של השבת, שהיא יום מנוחה רשמי במדינת ישראל", הוא אומר. "לא צריך לדחוף לכל מקום את המילה 'הדתה'. אני קורא להורים הנסערים ללמד את הילדים שלהם על השבת, ואז הם יראו שאין ממה לפחד. עם זאת, אני מסכים שלא היו צריכים להשתמש בדפי העבודה בכינויים השליליים שהודבקו לנוכרי".
מהעירייה נמסר: "הדף המוצג סותר את ערכי היסוד של החברה הישראלית והעם היהודי, חותר תחתיהם ונושק לגזענות. ראש העיר הורה לאגף החינוך להשמיד כל ספר שכולל את הדף המוצג או מסרים דומים. ברמת גן אין מקום, ולא יהיה, לשפיטת קבוצת בני אדם לפי סטריאוטיפים, לא משנה מה דתם, צבעם או העדפתם המינית". ממשרד החינוך נמסר: "המפקחת תבדוק את טענות ההורים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה