חדשות רמת גן-גבעתיים

"מנסים לחסל את מפעל החיים שלי"

חדשות רמת גן-גבעתיים3 בינואר 2019    7 דקות
0

פגשנו את מנהל השירותים הווטרינריים גוש דן לשיחה על המאבק שמתנהל נגדו בימים אלה, בעקבות הכוונה לאחד את המחלקה הווטרינרית של עיריית רמת גן עם האיגוד הווטרינרי דן • "מנסים להתנקם בי", אומר ד"ר משה רפלוביץ' ומאיים: "אגיש תביעות לשון הרע נגד אלה שמכפישים אותי"

"מנסים לחסל את מפעל החיים שלי"
השירותים הווטרינריים של רמת גן וגוש דן. צמודים זה לזה ׀ צילום: משה כהן

"אוסף אינטרסנטים וכאלה שרוצים להתנקם בי, מנסים לחסל את מפעל החיים שלי, ואני לא מתכוון לעבור על זה בשתיקה. יוגשו תביעות לשון הרע נגד אלה שמכפישים אותי", אומר בראיון ל"המקומון" ד"ר משה רפלוביץ', מנהל השירותים הווטרינריים גוש דן. זאת, לאחר שעמד בשבועות האחרונים במוקד הסערה הציבורית, שפרצה בעקבות הכוונה המסתמנת לאחד את המחלקה הווטרינרית של עיריית רמת גן עם האיגוד הווטרינרי דן.
במשך שנים ארוכות, הייתה רמת גן חלק מהשירותים הווטרינריים גוש דן, המעניקים שירותים לגבעתיים, בני ברק, אור יהודה, קריית אונו, גני תקווה, גבעת שמואל, שוהם ויישובי המועצה האזורית דרום השרון. אבל בשנת 2005, בתקופת כהונתו של צבי בר בראשות העירייה, פרשה רמת גן בהחלטה מעוררת מחלוקת מהשירותים הווטרינריים והקימה מחלקה נפרדת. "ההחלטה נבעה משיקולים זרים", טוען ד"ר רפלוביץ'.
לעומתו, בסביבתו של בר טענו אז שהפרישה נועדה דווקא לשפר את השירות ואת ההתנהלות. אבל על דבר אחד אין מחלוקת – הקרע האישי בין בר לד"ר רפלוביץ' היה במוקד המחלוקת. ראשי הערים הנוספות באיגוד סירבו לפטר את ד"ר רפלוביץ', ובתגובה רמת גן פרשה מהאיגוד.
במתחם השירותים הווטרינריים בצומת מסובים נוצרה בעקבות הפיצול כפילות, כאשר בצמוד למשרדים ולכלבייה של השירותים הווטרינריים גוש דן הוקמו משרדים וכלבייה השייכים לרמת גן, וכל זאת בשטחה. על פי התכנית, השירותים הווטרינריים גוש דן אמורים לעבור לשטח חלופי, לא הרחק מצומת מסובים, בשטח השיפוט של אור יהודה, אבל אם יתבצע האיחוד, ייתכן שהמעבר יבוטל והכל יאוחד.
לאחר בחירתו של כרמל שאמה הכהן לראשות העירייה, התקיימה פגישה בינו לד"ר רפלוביץ', שבה עלתה הצעה לאיחוד מחודש של השירותים הווטרינריים.
ההצעה, שאותה העלה שאמה הכהן, שהסביר כי תביא לחיסכון כספי משמעותי לקופת העירייה ולהעלאת איכות השירות ונגישותו, עוררה חילוקי דעות. התומכים טוענים לייעול השירות וחיסכון כספי משמעותי.
אחד מראשי המתנגדים, הוא דווקא סגן ראש העירייה עו"ד רועי ברזילי, שבראיון ל"המקומון" טען כי המחלקה הווטרינרית חייבת להישאר בעיריית רמת גן, וכי היא בעלת פוטנציאל להפוך למחלקה הרווחית היחידה בעירייה. גם באופוזיציה מתנגדים לאיחוד ודורשים להמשיך את המצב הקיים, ובינתיים, הרשתות החברתיות גועשות.

נחוש לצאת למאבק

נפגשתי עם ד"ר רפלוביץ' במשרדו בשירותים הווטרינריים. הוא נראה נסער ונחוש לצאת למאבק. "אני נאלץ להתמודד עם שקרים והכפשות", הוא אמר בכעס, והבטיח עידן חדש לאחר האיחוד.
יכול להיות שרמת גן הקימה מחלקה נפרדת כדי לשפר את השירות.
"רמת גן הקימה מחלקה נפרדת והגדילה את ההוצאות והנטל על קופת העירייה יותר מפי שלושה. היה כאן בזבוז של כ-1.4 מיליון שקל בשנה. מאז שרמת גן פרשה בשנת 2005, נזרקו לפח 18 מיליון שקל והשירות נפגע קשות".
מה נפגע?
"עושים מעט מדי עיקורי חתולים. העיקורים הם הדרך להגן על החתולים. משנת 2011 ביצעו ברמת גן אלפי ניתוחים בודדים. אנחנו עשינו 24 אלף עיקורים. אין ברמת גן מרפאה עירונית נורמלית לטיפול בבעלי חיים. עיריית רמת גן מפעילה צוות מצומצם של מחלצים, שכולל ניידת חילוץ אחת בלבד, לעומת חמש ניידות שמפעיל האיגוד. ברמת גן יש רק שני רופאים וטרינריים, לעומת תשעה באיגוד. אין מספיק הנגשה של החיסונים בשכונות העיר. בגבעתיים למשל, מבצעים חיסונים בכל העיר".
אבל אתם מפעילים חמש ניידות ביישובים רבים.
"סיכמנו עם ראש העירייה על שיפור דרמטי בשירות הווטרינרי ברמת גן. נוסיף עוד שתי ניידות, שיוקצו לרמת גן ויסתובבו בעיר משעות הבוקר המוקדמות עד לשעות הלילה המאוחרות".
יהיו שינויים נוספים?
"נפתח מרפאה משוכללת לחיות עירוניות ונקים כלבייה חדשה ומודרנית, המבוססת על מחקר של 'תנו לחיות לחיות', שתכלול 50 תאים. כיום יש לנו ולרמת גן 33 תאים בלבד בשתי הכלביות ביחד. גם התחייבנו להוסיף כוח אדם משמעותי ברמת גן לחילוץ בעלי חיים פגועים ונטושים".
כמה כסף רמת גן תשלם עבור ההצטרפות אליכם?
"העירייה תשלם רק 320 אלף שקל בשנה ותקבל שירות הרבה יותר טוב. זה יחסוך לעירייה 1.4 מיליון שקל בכל שנה".
לא מובן כיצד תספקו שירות יותר טוב עם תשלום כל כך נמוך.
"אנחנו איגוד גדול שמשרת כ-420 אלף תושבים, והמחלקה ברמת גן אמונה רק על כ-156,200 תושבים. כאיגוד גדול, יש לנו יכולת להשיג מספקים מחירים זולים יותר. המגמה בכל הארץ היא ליצור שיתופי פעולה אזוריים, כדי להביא לייעול כלכלי. אחרי האיחוד, תושבי רמת גן וקופת העירייה ירוויחו".
מה יקרה עם שבעת עובדי המחלקה הווטרינרית ברמת גן?
"אני מניח שחלקם יעברו לעבוד באיגוד. מי שראוי ותהיה לו מודעות שירות, יתקבל בברכה".
אם יהיה איחוד, תעזבו את מסובים?
"נצטרך להחליט ביחד עם ראש העירייה. יש אפשרות להקים במתחם במסובים כלבייה גדולה ומודרנית ולאחד את המשרדים. אם נעבור, יהיה צורך בהשקעה כספית גבוהה יותר, אבל יוקם מבנה מודרני".
אבל האיחוד מעורר חילוקי דעות וישנם חברי מועצה מהקואליציה והאופוזיציה וגם פעילים למען בעלי חיים שמתנגדים לאיחוד.
"העמותות הגדולות ופעילים רבים למען בעלי חיים תומכים במהלך. חלק מהמתנגדים מונעים מנקמנות ומאינטרסים אישיים. חלקם גם מנהלים מתקפה אישית זדונית, מרושעת ושקרית, ומנסים להכפיש את מפעל החיים שלי".
גם עובדים בכירים בעירייה מתנגדים לאיחוד.
"אנשים מהתקופה של בר שומרים על ההחלטות שלו. מי שמבין את המשמעות הכספית ואיכות השירות דווקא תומך".
אז בסוף יהיה איחוד?
"האיחוד חייב לצאת לפועל, כי זה הגיוני וכולם ירוויחו ממנו".
ארגון הווטרינרים
מתנגד לאיחוד
ארגון הרופאים הווטרינריים ברשויות המקומיות בישראל הודיע על התנגדותו למהלך של האיחוד. לטענתו, האיחוד יביא לסגירת המחלקה הווטרינרית העירונית ברמת גן, שמצטיינת בכל ההיבטים, וכמובן יש גם את עניין פיטורי העובדים. "הארגון שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך חוקית לשמירת זכויות החברים בו", צוין במכתב שנשלח לד"ר רפלוביץ'.
יו"ר האופוזיציה ברמת גן, עו"ד אביבית מאור-נמרודי: "לצערי אנו רואים שוב ניסיון לחסוך בכסף קטן אל מול תקציב עצום של עיריית רמת גן, וזאת תוך פגיעה בשירותים המצוינים שניתנים לתושבים ולבעלי החיים.
"איגוד ערים דן נותן שירות ל-39 יישובים וערים בפריסה רחבה עם כוח אדם מצומצם. השירות ירד בצורה משמעותית", טוענת עו"ד מאור-נמרודי. "מה עושים עם שבעת העובדים במחלקה? אם מניידים אותם למחלקה אחרת, אז למעשה לא חוסכים בעלויות. יש פסק דין של בית המשפט, שמורה לאיגוד לעזוב את רמת גן. אם רמת גן תיכנס לאיגוד, זה כנראה יפתור להם את הבעיה וזו אולי הסיבה האמיתית".
עו"ד דנה וולנובסקי (מספר 4 ברשימתו של שאמה הכהן): "המחלקה הווטרינרית של רמת גן מצטיינת במדדי השירות עבור העיר. בהינתן מצב עניינים זה, אין שום טעם ענייני עכשווי למעבר לאיגוד. המחלקה הווטרינרית, לטעמי, הרבה יותר זמינה ונגישה לעיר רמת גן".
סגן ראש העירייה לשעבר, ד"ר אבי ליליאן: "אני מתנגד לאיחוד ומציע להקים ועדת מומחים, שתכלול וטרינרים ורואי חשבון, שתבדוק ותמליץ, ואז ההמלצות שלה יהיו מקובלות על כולם. אפשר לדחות בשנה את ההחלטה".
מעיריית רמת גן נמסר: "ההנהגה החדשה מחזירה את רמת גן להיות עיר מובילה, וכך יהיה גם במגוון ובאיכות השירותים הווטרינריים לבעלי חיים בעיר. ההנהגה החדשה לא תסתפק בקיים. ברמת גן תיפתח מרפאת בעלי חיים ציבורית, הראשונה בישראל, עם כלבייה הכי חדישה ומתקדמת, שירות חיסונים נודד בכל שכונה בעיר, הגדלת מספר העיקורים, שדרוג פינות האכלה לחתולים ואספקת מזון מסודרת למאכילים. כרגע נראה שרק הצטרפות לאיגוד תאפשר את המטרות החשובות הללו. ככלל, שביעות הרצון של שכנתנו גבעתיים משירותי האיגוד מדברת בעד עצמה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עיר בחפירות

עבודות תשתית נרחבות שמבוצעות בכמה אזורים בגבעתיים, ועבודות נוספות המתוכננות להתבצע בתוך כמה חודשים, צפויות להפוך לחלק משגרת החיים בעיר...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    דקה אחת
0

המאבק עולה שלב

"רשות הרישוי תגיש הודעה בתוך עשרה ימים, האם היא מקבלת את המלצת ועדת הערר, שלפיה החלטתה תבוטל בהסכמה ובהתאמה ויבוטל...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה