חדשות רמת גן-גבעתיים

"נפתח את ביאליק בשבת"

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בדצמבר 2018    6 דקות
0

סגן ראש עיריית רמת גן, עו"ד רועי ברזילי, מתכנן מהפכה בתחום הבילוי (למרות נוכחות ש"ס בקואליציה), החנייה והבנייה: "התמ"א לא נתנה עדיפות לרחובות הראשיים שלא חודשו"

"נפתח את ביאליק בשבת"
ברזילי. "היה לי ברור שננצח" ׀ צילום: יח"צ

"נאפשר למקומות בילוי ומסעדות לפתוח בימי שישי בערב ובשבתות. אין סיבה שרחוב ביאליק ברמת גן לא יהיה כמו רחוב כצנלסון בגבעתיים", אומר סגן ראש עיריית רמת גן עו"ד רועי ברזילי.
ברזילי – הצלע השלישית במהפך בבחירות בעיריית רמת גן, שבסיבוב השני תמך ביחד עם ליעד אילני במועמדותו של כרמל שאמה הכהן לראשות העיר – היה במרבית עשר שנותיו במועצת העיר בספסלי האופוזיציה.
בעקבות המהפך בבחירות, הוא קיבל שורת תיקים בכירים – יו"ר דירקטוריון הספארי, מחזיק תיקי רישוי עסקים והמוזיאונים ויו"ר ועדות מכרזים וקשרי חוץ. בעוד כשנתיים וחצי הוא יתמנה גם לאחד מהתפקידים החשובים והרגישים ביותר בעירייה – יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
נפגשתי עם ברזילי בלשכתו החדשה בקומה השנייה בבניין עיריית רמת גן, והוא נשמע נחוש להטביע חותם, אבל גם הוא מבין שיש הבדל מהותי בין חבר אופוזיציה לחבר קואליציה.
עם יד על הלב, לפני שלושה חודשים חלמת שתשב כאן כסגן ראש עיר?
"עברה מחשבה שהדברים יקרו. ככל שהתקרבנו לבחירות, התחזקו התחושות שזינגר נחלש ושהציבור מאס בו. ברגע שאני וליעד חברנו לכרמל, היה ברור לי שננצח".
אבל מפלגת העבודה סירבה שתהיה מועמד מטעמה למועצה.
"ישנם משקעים היסטוריים. 15 שנים הייתי בעניין שהעבודה תכיר בי כנציגה בעירייה. כנראה שזה ה-די.אנ.איי של העבודה. לא הגיוני ש-200 מצביעים בפריימריז קובעים מי יהיה המועמד ומי שקיבל כמוני 4,000 קולות נדחה כי לא פקד אנשים בכסף. אם העבודה היו חוברים אליי – היינו מקבלים שלושה מנדטים ולא שניים, כי אלף הקולות שרשימת העבודה קיבלה בבחירות למועצה היו חסרים לי למנדט השלישי".
יש לך עוד דלת פתוחה למפלגת העבודה?
"אני מאוד מצפה ורוצה דף חדש. זה יקרה אם העבודה תסכים לראות בי כנציגה בעירייה ותרצה שאני אתמודד מטעמה בבחירות הבאות".
בקדנציה הקודמת עו"ד שי בכור התפצל ממך ותמך בזינגר.
"שי אדם מוכשר, אבל הוא אכזב אותי ברמה האישית. בבחירות האלה התחבר אליי שלומי בן ששון, בעקבות פעילותי הפוליטית בעשר השנים האחרונות. הוא אדם אידיאולוגי עם תפיסות עולם משותפות ומחויב לדרך".
אתה מרוצה מהקואליציה?
"הוקמה קואליציה רחבה וטובה, אבל אם לא נייעל את התהליכים, השקיפות והשותפות – זה יהיה מסורבל. כל אחד צריך לכבד את השני ולא לנסות לדרוך על הרגל".
איך שיתוף הפעולה עם ראש העיר?"יש לנו שיתוף פעולה פורה. באנו מתפיסות עולם דומות ואנחנו חברים לדרך, ולרוב באותו צד, כבר עשר שנים".

נלחם בכפייה דתית

כמי שהבטיח במערכת הבחירות להיאבק בכפייה דתית, נשאלת השאלה איך הוא יסתדר עם ש"ס בקואליציה. על כך יש לברזילי תשובה ברורה: "ש"ס מבינים את המקום שלנו, ובהסכם הקואליציוני נקבע שבכל נושאי הדת יינתן חופש הצבעה מלא".
תפעל לפתיחת עסקים בסופי שבוע ברחוב ביאליק?
"יש לאפשר למקומות בילוי ומסעדות לפתוח בשישי בערב ובשבת. אין סיבה שרחוב ביאליק לא יהיה כמו כצנלסון בגבעתיים. אני רוצה לראות את ביאליק הופך למוקד משיכה לבילוי, מסעדות, בתי קפה וברים. שהצעירים מרמת גן לא יצטרכו לנסוע לגבעתיים ותל אביב".
איך תגרום לזה לקרות?
"אפעל לזרז את התהליכים בתחום רישוי עסקים. חיי לילה בביאליק גם יעודדו מסחר פעיל ביום".
ברמת גן יש שיעור גבוה יחסית של אוכלוסייה מסורתית, והם עלולים להיפגע.
"לא צריכים לקדם פתיחת בית קפה סמוך למקומות של הציבור הדתי שעלול להיפגע רגשית, אבל צריכים להבין שמתפללים גם עשויים להיפגש, בעת שהם הולכים בעיר, עם עסק שנפתח בשבת. המסר שלי הוא – תחיה ותן לחיות".

קווי מוניות גם בשבת

לדברי ברזילי, "אחד הכשלים הוא בהיעדר תחבורה ציבורית בשבת. הדבר מעודד שימוש ברכב פרטי. אם הייתה תחבורה ציבורית טובה, וגם בשבת – פחות אנשים היו מחזיקים כלי רכב פרטיים. הקווים של מוניות השירות יפעלו גם בשבתות".
רק זה יפתור את בעיית הפקקים?
"צריכים לעשות עוד דברים. אחד מהפקקים המשמעותיים הוא ביציאה בבוקר לכביש 4. הסיבות להיווצרות הפקק נובעות מהיעדר מעבר מרחוב יהודה הנשיא בבני ברק, שסגור לתנועה. הרחוב חייב להיפתח. על עיריית רמת גן להיאבק על פתיחת ציר יהודה הנשיא. אני גם מאוד מאמין בקו הסגול של הרכבת הקלה, ומקווה שיהיו שינויים בתוואי באלוף שדה, ובעתיד היותר רחוק – במטרו".
אבל בבני ברק טוענים שזה יגרום לעומסי תנועה כבדים אצלם.
"בני ברק צריכה להיות שותפה בנטל התחבורתי".
מה עושים עם מצוקת החנייה?
"על העירייה לשכלל את מדיניות האכיפה. בשעות הערב יש לבצע אכיפה נגד כלי רכב מערים אחרות המחנים באזורים שמיועדים רק לדיירים, ולא להכביד באכיפה בלילות אם אין הפרעה להולכי הרגל. צריכים גם לצאת למבצע להוצאת כלי רכב נטושים מרמת גן. ישנם כ-2,000 כלי רכב של תושבי העיר בחניונים ציבוריים ופרטיים. גם צריכים ליזום הקמת חניונים".
איך זה קורה?
"יש קושי להיפטר מרכבים ישנים. אין מנגנון יעיל כמו באירופה, והעירייה תצטרך להפעיל מערך עם משרד התחבורה לגריסת הרכבים הנטושים".
מה תהיה המדיניות בתחום התכנון והבנייה?
"מ-2012 ועד היום תפיסת העולם שלי הפכה להיות יותר מקובלת. עתרתי אז נגד מדיניות העירייה, ומאז עמדתי הפכה להיות הדומיננטית. רמת גן טעתה במדיניות מופקרת של תמ"א 38. תמ"א היא פתרון הכרחי למגרשים מסוימים, אך לצד זה חייב להיות תכנון של מתחמים לפינוי-בינוי".
יש כוונה להקפיא תכניות בנייה?
"לא תהיה הקפאה. תהיה אולי ירידה בכמות יחידות הדיור. בקשות שהוגשו לוועדות יועלו לדיון לפי המדיניות הקודמת, ובקשות חדשות – לפי המדיניות עם הפרשנות של פחות יחידות דיור".
מה כל כך רע בתמ"א?
"התמ"א לא נתנה עדיפות לרחובות הראשיים, שלא חודשו. המטרה היא לחדש רחובות ראשיים ולאפשר שם בנייה מעט יותר גבוהה, עם קומת מסחר, וברחובות הקטנים לשמר את המרקם".

הספארי יגדל

הספארי עבר לאחרונה לבעלות מלאה של עיריית רמת גן, בהמלצת ברזילי. "הספארי חייב לעבור תכנית של צמיחה", הוא אומר על רקע הדיבורים שתהיה בנייה במקום. "חייבים השקעה ניכרת בפיתוח הספארי – ביצירת כניסה נוספת מדרום ובשיפור ניכר של התצוגות. אני גם רוצה לקדם מהלך של פירוק הכלובים והקמת חצרות פתוחות לבעלי החיים. החזון הוא שמבקרים ילכו בשביל באמצע החצר. אני גם רוצה שבית החולים לחיות בר יגדל".
מדוע יצאת נגד יוזמת ראש העיר לחזרת רמת גן לשירותים הווטרינריים של גוש דן?
"בטווח הקצר החיסכון הכספי יהיה קטן, אבל לטווח הארוך חשוב שתהיה לנו מחלקה וטרינרית עצמאית ויעילה. יש פוטנציאל שזו תהיה המחלקה הרווחית היחידה בעירייה".
מה יהיה בעירייה בשנים הקרובות?
"נייצב שלטון מוניציפלי שמעניק פתרונות לבעיות הקשות ביותר – חנייה, תנועה והמאבק בחריגות מנורמות. יהיו חמש שנים מחדשות ומרעננות".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה