חדשות רמת גן-גבעתיים

"יש יותר מדי שומנים בעירייה"

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בדצמבר 2018    7 דקות
0

מ"מ ראש העירייה, ליעד אילני (הדור הבא), מדבר על מערכת הבחירות הסוערת שהסתיימה במהפך גדול, משדר מסר לעובדי העירייה ("יש כאן יותר מדי מנהלים ופחות מדי עובדים") ומצהיר: "אני מתכוון להתמודד בעוד עשר שנים על ראשות העירייה"

"יש יותר מדי שומנים בעירייה"
אילני. "יש תחושת פספוס" ׀ צילום: ראובן קופיצ'ינסקי

"יש בעיריית רמת גן יותר מדי מנהלים ופחות מדי עובדים", אומר מ"מ ראש העירייה, ליעד אילני (הדור הבא), בראיון בלעדי ראשון ל"המקומון" מאז מערכת הבחירות הסוערת שהסתיימה במהפך הגדול.
אילני (35) נחשב לאחת מההפתעות הגדולות של הבחירות. כעת, לאחר יותר משנה של קמפיין בחירות סוער ודרמטי, הוא מכריז שיהיה מהפך בהתנהלות העירייה. "יש יותר מדי שומנים, והתחושה של ראש העירייה כרמל שאמה הכהן ושלי היא שזה פוגע בשירות לתושב, ואת זה אנחנו נחושים לשנות", הוא מדגיש.
נפגשתי עם אילני בקפה "שקד" בשכונת רמת חן. הוא דיבר בפתיחות רבה, והתחושה הייתה של מפגש עם רץ למרחקים ארוכים, שכובש יעד אחר יעד, עד למטרה הסופית: ראשות עיריית רמת גן. "אני מתכוון להתמודד בעוד עשר שנים על ראשות העירייה", הוא מבהיר.
עם יד על הלב, אתה מרגיש פספוס שלא נבחרת לראשות העיר?
"קודם כל, הגעתי להישג גדול מאוד. קיבלתי 14 אלף קולות לראשות העיר, והנבחרת שלי קיבלה את מספר הקולות הגבוה ביותר למועצה. אבל בהחלט יש תחושת פספוס".
מה היה הפספוס?
"זה לא סוד שאם גלעד שריר ואביהוא בן משה לא היו מתמודדים – הייתי כנראה ראש העיר, אולי כבר בסיבוב הראשון. אם רק אחד מהם לא היה מתמודד – הייתי מגיע לסיבוב השני".
מדוע החלטת לתמוך דווקא בשאמה הכהן בסיבוב השני?
"מהרגע שלא עליתי לסיבוב השני, היה ברור לי שאני צריך לתמוך במי שמוביל את מחנה השינוי. הייתה לי הצעה מאוד מפתה מישראל זינגר. הוא הציע לי להיות מ"מ ראש העיר עם סמכויות נרחבות, אבל היה לי ברור שהתומכים שלי רצו בשינוי ולא בהמשך כהונתו, ולכן החלטתי לתמוך בכרמל".
אבל דרשת מזינגר רוטציה ושאתה תהיה ראש העיר בשנה החמישית.
"שמעון שבס, שניהל את המשא ומתן הקואליציוני, אמר לו שאין לי דרך להסביר לציבור תמיכה בו ושהאופציה היחידה היא שאהיה ראש העיר בשנה החמישית".
אבל היו מקורבים אליך שדווקא סברו שעדיף לך לתמוך בזינגר.
"היו הרבה שאמרו לי שעליי לתמוך בזינגר, כי אז הסיכוי שאהיה ראש עיר בעוד חמש שנים גבוה בהרבה, ובכל זאת, כפי שנהגתי מרגע כניסתי למערכת העירונית, חשבתי על טובת תושבי העיר ולא על טובתי האישית".
אתה מרוצה משיתוף הפעולה עם שאמה הכהן?
"בהחלט. אני חייב להודות שגיליתי מנהיג שרק טובת העיר ותושביה לנגד עיניו, אמיץ לקבל החלטות קשות גם אם הן לא פופולריות. אין לי ספק שרמת גן בהנהגתו תחזור להיות עיר מובילה בגוש דן. בעשור הקרוב אהיה לצדו, ואז אבקש את אמון הציבור להיות ראש העיר, תוך שאני מציג שורת קבלות על עשייה רחבה של ראש העיר, הנהלת העיר ושלי".

"העתיד הוא
בתחבורה הציבורית"

אילני קיבל שורת תיקים בכירים הנוגעים לחיי היומיום שלנו במגוון רחב של תחומים: יו"ר מפעלי בית עמנואל, הפארק הלאומי והחברה הכלכלית ומחזיק תיקי התחבורה והספורט. במקביל, הוא יעמוד בראש מטה התכנון של רמת גן 2028, ויהיה יו"ר הקואליציה המונה 22 מקרב 25 חברי המועצה.
מדברים על פקקי תנועה קשים. מדוע פקחים עירוניים אינם מסייעים בהכוונת התנועה בשעות העומס?
"אנחנו עושים מאמצים להגדיל את כמות הפקחים ולתת להם את הסמכויות לטפל גם בהכוונת התנועה. חשוב שפקחים גם יכוונו את התנועה ויהוו גורם מסייע לזרימת התנועה".
יש עוד פתרונות לפקקי התנועה?
"העתיד הוא בתחבורה הציבורית, אבל לצערי הרב המדינה לא עושה מספיק בנושא, והעירייה נדרשת לקחת אחריות. אנחנו מתכוונים להאיץ הקמת שבילי אופניים. במסגרת המשא ומתן עם המדינה על הסכם הגג, הדרישות הן שיקוע הקו הסגול באלוף שדה, פתיחת ציר יציאה מנווה יהושע לכביש 4, מנהור כביש רפאל איתן ופרויקטים נוספים".
רחוב יהודה הנשיא בבני ברק עדיין סגור לתנועת כלי רכב המגיעים מרמת גן.
"ראש העיר נפגש עם ראש עיריית בני ברק. האדניות שהוצבו על הכביש וחוסמות אותו הן בהתאם לתב"ע, ואנחנו מתכוונים לפעול לשינוי התב"ע".
יש תכניות להקלה על מצוקת החנייה הקשה?
"תהיה אכיפה בשעות הערב נגד כלי רכב של תושבים שאינם מתגוררים בעיר ומחנים במקומות החנייה המיועדים רק לתושבי האזור. אבל מנגד, ברחובות עם מצוקת חנייה, נבדוק אפשרות לאפשר חנייה בשעות הערב עם שני גלגלים על המדרכה, בתנאי שלא תהיה הפרעה להולכי רגל".
אילני מציין שבקרוב יבוטל התשלום עבור הוצאת תו חנייה, ובמקביל יורחבו אזורי החנייה המוסדרת. "ראש העירייה כבר הודיע שחניוני הפארק הלאומי והספארי ייצבעו בכחול-לבן ושרק תושבי העיר יחנו בהם ללא תשלום".
מה לגבי חניונים?
"נתמקד בתכניות להקמת חניונים בעיר. המטרה היא חניון בכל שכונה, עד שיהיה פתרון כולל של תחבורה ציבורית יעילה. גם פרויקט החניון התת-קרקעי בכיכר אורדע ייצא אל הפועל".
מה צפוי במפעלי בית עמנואל?
"נביא חברת ייעוץ מובילה, במטרה לגבש תכנית לפתיחת הצהרונים לתחרות. במקביל, נגדיל את ההשקעה הכספית בחינוך לגיל הרך, כך שהסייעות יקבלו שכר הולם. הדבר יקל עלינו לגייס אנשי צוות איכותיים וראויים".
מי יהיה ממונה על התכנים הפדגוגיים?
"הפיקוח הפדגוגי על הצהרונים והמועדוניות יועבר למִנהל החינוך".
ישנן טענות על אלימות בבתי ספר.
"יש בעיה של אלימות, ואני לא מתכחש לה. מדובר בבעיה ארצית, ואני סומך על אנשי אגף החינוך ומנהלי בתי הספר, שיקבלו מאיתנו את כל הגיבוי לטפל בכך. תהיה אפס סובלנות לאלימות ונפעל בשיתוף פעולה עם ההורים".
בזמנו מתחת ביקורת קשה על ההתנהלות בפארק הלאומי. יש תכניות לשינויים?
"בקרוב נצא למכרז להפעלת הסירות באגם ובמקביל אנחנו בוחנים רעיונות שהועלו להחזרת הפעילות למבנה העגול. אחת ההצעות היא להקמת בית להופעות חיות, תוך הקפדה על אקוסטיקה. אנחנו גם פועלים לפתיחת ציר כניסה נוסף מכביש 461 לספארי כדי להקל על עומסי התנועה. עוד יהיו שינויים בפארק".
כמחזיק תיק הספורט, מה היעד?
"אני רוצה קבוצות רמת גניות בליגת העל, אבל גם חשוב לי מאוד לטפח את קבוצות הילדים והנוער".
איך מבצעים את זה?
"ראש העירייה ואני קיבלנו החלטה להגדלת תקציב התמיכות לתנועות הנוער ולאגודות הספורט בעיר. התמיכה תגדל בשיעור של כ-20% והיא תגיע לכ-12 מיליון שקל בשנה. במקביל, הקמנו ועדה ציבורית שתמליץ לנו על הרפורמה הנדרשת לספורט הרמת גני. בוועדה יהיו חברים רונית תירוש, צביקה שרף וויקי פרץ".
כיו"ר החברה הכלכלית, מה בעצם התפקיד שלה יהיה?
"היעד הוא להגביר את היקף פעילותה של החברה הכלכלית, כך שרוב רובן של עבודות הפיתוח בעיר יתבצעו באמצעותה".

רפורמה בעירייה

אילני גם יוביל את אחד התחומים הרגישים והטעונים ביותר: הרפורמה הארגונית בעירייה. מנחם (מנדול) זליחובסקי, שהיה בעבר סמנכ"ל למִנהל וארגון ברשות שדות התעופה, מונה לעמוד בראש צוות 100 הימים.
בימים אלו נבדקים חוזיהם האישיים של עובדים בכירים בעירייה, בהם אלו שנחשבו כמקורבים לראש העירייה לשעבר, ישראל זינגר, שחלקם היו פעילים מרכזיים בקמפיין הבחירות שלו. "היו עובדים בכירים שניהלו את קמפיין הבחירות של זינגר מהעירייה", הוא אומר.
"נבדוק את כל החוזים האישיים בחמש השנים האחרונות", מבהיר אילני. "מנדול כבר החל לעבוד והוא יגיש המלצות לשינוי ארגוני. חייבים להתייעל. ראש העיר ואני נחושים לשנות".
לסיום, יש לך בשורה לתושבים איך תיראה רמת גן בעוד כשנה?
"ההתייעלות תביא לשיפור השירות לתושב. ביחד עם מהפכת הרובעים, שתחל כבר בשנה הקרובה ושתקרב בין העירייה לתושבים, תהיה לנו עיר יותר נקייה, מוארת ומסודרת".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה