חדשות רמת גן-גבעתיים

ויהי דבש

חדשות רמת גן-גבעתיים29 בנובמבר 2018    דקה אחת
0

תלמידי כיתה ח' מבית הספר מכל"ל ברמת גן זכו במקום השני בתחרות חקלאות יזמית של מכון וולקני, עם המצאה שעשויה לפתור את הבעיה של הידלדלות אוכלוסיית הדבורים

ויהי דבש
התלמידים עם התעודה. פריצת דרך? ׀ צילום: באדיבות בית ספר מכל"ל

הידלדלות אוכלוסיית דבורי הדבש הפכה בשנים האחרונות לבעיה משמעותית בקנה מידה עולמי. אך האם פתרון לבעיה עשוי דווקא לבוא מתלמידי רמת גן? תלמידי כיתה ח' מבית הספר מכל"ל זכו בשנת הלימודים תשע"ח במקום השני בתחרות חקלאות יזמית של מכון וולקני, עם ההמצאה "ויהי אור". במסגרת התחרות יצרו התלמידים מתקן רב-קומות המאפשר לכל אחד ואחת לגדל צמחי מאכל לצריכה אישית בשטח קטן (כדוגמת מרפסת), תוך חשיפה מיטבית לאור.
את התהליך כולו ליוו רכזת המדעים רחל הילטון וחן אברהמי מעמותת "שיעור אחר", שמתנדבת בבית הספר. לאורך התהליך חקרו התלמידים מהן הדרישות לגידול לגובה וכיצד ניתן למקסם את האור הטבעי באמצעים פשוטים, זמינים וזולים.
לאחר הזכייה הנכספת, תלמידי מכל"ל קיבלו הודעה מרגשת שלפיה הם יציגו את ההמצאה בתחרות CONRAD – CHALLENGE שבארה"ב. התחרות היוקרתית שמה לה למטרה לעודד צעירים בגילאי 18-13 ליזום ולפתח המצאות שיסייעו בפתרון אתגרים גלובליים ממשיים. בתחרות, שתתקיים בחודש אפריל 2019 במרכז קנדי שבפלורידה, ייקחו חלק שלושה תלמידים מהקבוצה הראשונית – גל חמדי, שהם גלילי ולדור ציפורי, שהחליטו להמשיך ולפתח את המתקן "ויהי אור", תוך התאמתו לשימוש בשטחי חקלאות פתוחים ותוך מתן מענה לבעיית הידלדלות אוכלוסיית דבורי הדבש בעולם.
גל חמדי, תלמידה השותפה לפרויקט: "התרגשתי מאוד לקרוא את המייל שבישר שעלינו שלב בתחרות בינלאומית. אני מאוד רוצה שנצליח, ומוכנה לעבוד קשה עם חברי הקבוצה שלי, כדי שגם הפעם נזכה בתחרות".
עינת זבולון, מנהלת מכל"ל: "הזכייה במקום השני בתחרות של מכון וולקני חיזקה בתלמידים את תחושת המסוגלות והמוטיבציה להתקדם, להתפתח ולפתח את המצאתם. כשלא מצאו מסגרת תחרותית מתאימה בארץ, לא היססו לרגע לחפש פלטפורמה מתאימה בחו"ל. אנחנו גאים ללוות אותם בתהליך".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

המהפכה הירוקה של גבעתיים

גבעתיים תהפוך לעיר הראשונה בארץ שבה כל המדרכות מוצלות על ידי עצים. "בכל רחוב יהיו עצים מסוגים שונים, שיביאו ליצירת...

חדשות רמת גן-גבעתיים6 בדצמבר 2019    6 דקות
0

"נעים בסופ"ש": תוגברה תדירות הקווים ונוספו אוטובוסים

התגבור המאסיבי בתדירות המיניבוסים והוספתם של אוטובוסים, הביאו בסוף השבוע השני לפעילותו של מיזם התחבורה הציבורית "נעים בסופ"ש" לגידול במספר...

חדשות רמת גן-גבעתיים6 בדצמבר 2019    3 דקות

כתיבת תגובה