חדשות רמת גן-גבעתיים

"המטרה עכשיו לאחד את העיר"

חדשות רמת גן-גבעתיים29 בנובמבר 2018    7 דקות
0

ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, מדבר על ההדתה שעמדה במרכז הבחירות, תכניות הבנייה ומצוקת החנייה, ולא ממהר להגיע לכנסת: "בעתיד הרחוק אני לא פוסל את זה, אבל אני מכהן בתפקיד חיי ואשרת עד סוף הקדנציה"

"המטרה עכשיו לאחד את העיר"
קוניק. "יש לנו אתגרים מאוד כבדים" ׀ צילום: דוברות העירייה

"לאור הבחירות נוצרה סיטואציה שאינה מתאימה לגבעתיים. אג'נדות ארציות הגיעו לעיר שקטה, שתמיד ידעה לכבד את כולם", אומר בראיון ל"המקומון" ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, בעקבות העלאת נושא ההדתה כאחד ממוקדי מערכת הבחירות.
"היו דיבורים משני הצדדים, והוויכוחים הגיעו למקומות קיצוניים", מציין עוד קוניק. "אחת מהמשימות החשובות תהיה לאחד את האנשים בעיר".
קוניק, שהחל ביום חמישי את הקדנציה השנייה שלו כראש עיריית גבעתיים, הרכיב קואליציה של 13 מ-17 חברי מועצת העיר. נפגשתי עם קוניק בלשכתו, ובמהלך הראיון הוא דיבר בפתיחות רבה על הנושאים שעל סדר היום ועל הצפוי לנו בחמש השנים הבאות.
אתה מרוצה מהרכב הקואליציה?
"בהחלט. הקמנו קואליציה רחבה המייצגת את רוב הבוחרים. לצערי, מרצ העדיפה להיות בחוץ. הצענו להם תיקים חשובים, המהווים חלק מהאג'נדה שלהם – איכות הסביבה, כל הטיפול בתחבורה, וחצי קדנציה של סגנות ראש עיר בשכר. הם התנו את כניסתם בקבלת תיקי החינוך ותכנון ובנייה ובסגנות ראש עירייה בשכר לכל הקדנציה. זו החלטה שלהם ואני מכבד אותה. אם באמת המטרה שלהם היא 'לשמור עליי מפני ההדתה', שהם טוענים נגדה – מקומם היה דווקא בקואליציה".
אתה חושש מהדתה בגבעתיים?
"הקמפיין לא התאים לגבעתיים. יצרו מצג שווא כאילו אנחנו בצפת, בית שמש וטבריה. אין שום הדתה בגבעתיים. היא העיר עם הצביון החילוני הכי חזק בארץ אחרי תל אביב. בתי הקפה מלאים בימי שישי באוכלוסייה חזקה. אני הייתי זה שהוביל ברמה הארצית את המאבק בחוק המרכולים".
אבל היו טענות על הדתה בגני ילדים.
"גם כשהיו טענות מוצדקות בחלקן על חוגי מסורת בגני ילדים, התנינו את קיומם בהסכמת ההורים. עכשיו, כל הסיעות בקואליציה חתמו שלא יהיו חוגי מסורת של עמותות חיצוניות. עמותת מרחביה לא תיכנס לגנים".
מה כל כך מפריע לקיים חוג מסורת לילדים בגן?
"כל הפעילויות הללו לא צריכות להיעשות על ידי עמותות חיצוניות, אלא רק על ידי הגננות והסייעות בגנים. כשהייתי ילד אני לא זוכר שהגיעו עמותות חיצוניות למתן שיעורי מסורת בגן".
אז יש עוד אפשרות מבחינתך שמרצ תיכנס לקואליציה?
"יש להם דלת פתוחה, אבל אין אפשרות לתת למרצ סגנות ראש עירייה בשכר. הסגנות בשכר ניתנה לשותפות אחרות".
מדוע החלטת לכהן כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה?
"הפונקציה של מחזיק תיק ההנדסה בוטלה. כל נושא התכנון והבנייה יהיה רק בידיים שלי, ומאחר שאני יו"ר הוועדה – אין צורך בתיק ההנדסה".
גם את תיק הגמלאים לקחת לסיעתך.
"לא נתתי את תיק הגמלאים לסיעת הגמלאים. יש אנשים טובים שינהלו את התיק. הוא ינוהל על ידי אלי הולצמן (מנהל האקדמיה לגמלאים של ההסתדרות – מ"כ). בני רייך (רשימת הגמלאים – מ"כ) יהיה יו"ר תאגיד המים לפי בקשתו. עשינו ריענון בתיקים. לאור האמון הרב שקיבלתי, אני לוקח את התיקים הכי חשובים לי ולחבריי בסיעת גבעתיים שלנו".
בדיעבד אתה מצטער שלא חתמת לפני הבחירות על הסכם עודפים עם רשימה אחרת? זה היה נותן לך כנראה את המנדט השביעי.
"זו הייתה החלטה עקרונית, כדי לא להזדהות עם אף רשימה. העובדה שלא היה מתמודד מולי לראשות העיר פגעה ברשימה שלנו למועצה. אנשים היו אדישים, ותומכים רבים לא באו להצביע".
מה צפוי בתחום התכנון והבנייה בגבעתיים?
"נפקיד את תכנית המתאר שלנו להתנגדויות, כלומר תושבים יוכלו להביע התנגדויות. זו תכנית רצינית שעבדו עליה ארבע שנים, והיא כוללת קריטריונים לאופי הבנייה בכל האזורים בעיר. העיר תתחדש תוך שמירה על הצביון והתחשבות בתשתיות".

בונים בניינים

תכנית הפינוי-בינוי במתחם ההסתדרות תצא אל הפועל בקדנציה הקרובה. "התכנית אושרה ויכולה לצאת לביצוע", אומר ראש העירייה. "זה תלוי רק בדיירים. אני מאמין שלפחות מתחם אחד בפינוי-בינוי בהסתדרות ייצא לדרך. התכנית מאוד משמעותית, והיא כוללת הפרשת 11 דונם לצורכי ציבור".
על רקע מצוקת החנייה הקשה בגבעתיים, יש תכניות לחניונים נוספים?
"יש כרגע תכניות לעוד שני חניונים – מתחת לרחבת בית פלאפון, שם יוקם חניון עם 250 מקומות חנייה, ובכצנלסון-ויצמן – ברחוב המלבן יוקם חניון תת-קרקעי עם 200 מקומות חנייה, ומעליו תהיה פיאצה. בסיטי יש כבר חניונים ובבורוכוב החנייה בחניון המרכז המסחרי חופשית".
מדוע אתה מתנגד לתכנית משרד התחבורה להקמת נתיבי תחבורה ציבורית בכצנלסון וויצמן?
"המהלך לקידום התחבורה הציבורית חייב להיות משולב. בעיר כמו גבעתיים, כדי לעשות נת"צים חייבים לבטל כמות גבוהה מאוד של חניות. כדי שזה יצליח, משרד התחבורה צריך להשקיע ולממן הקמת חניונים תת-קרקעיים. אז ניתן יהיה להרחיב גם את המדרכות בכצנלסון וויצמן וליצור נת"צים. הדגם של רחוב אבן גבירול בתל אביב מאוד מוצלח".
יש פתרונות לעומסי התנועה הכבדים?
"חייבים לקדם את התחבורה הציבורית. ברגע שתהיה תחבורה ציבורית טובה ויעילה – אנשים ייסעו פחות בכלי רכב פרטיים. אני מאמין שהקו הסגול של הרכבת הקלה יסייע מאוד. לטווח הארוך, יש את תכנית המטרו שיעבור מתחת לרחוב כצנלסון. אבל זה יקרה רק בשנת 2040".
רמת גן מתנגדת לתוואי הקו הסגול באלוף שדה. מהי עמדת גבעתיים?
"אין לנו בעיה עם התוואי שעובר בתחום שלנו בדרך השלום".

הדיזנגוף של גבעתיים

רחוב כצנלסון הפך למוקד של פאבים ובתי קפה. כשאני שואל את קוניק אם הוא מעריך שהמגמה תתרחב לעוד מקומות בגבעתיים, הוא אומר: "כצנלסון הוא הדיזנגוף של גבעתיים, והרחוב ימשיך להתפתח. חוץ מאשר הפאבים והברים בלילות, נראה לכל אורכו של הרחוב גם חנויות בוטיק. אין הרבה רחובות בערים הוותיקות כמו כצנלסון, שהוא רחוב שוקק ביום ובלילה. אני מעריך שמקומות הבילוי יגיעו גם לכצנלסון מזרח".
בעקבות "מחאת הסרדינים" תפעלו להפחתת מספר התלמידים בכיתות בבתי הספר?
"צריך לעשות הפרדה בין סמכות העיריות לבין משרד החינוך, שהוא זה הקובע את התקן העומד על 40 תלמידים בכיתות גבוהות. עירייה אינה יכולה לשנות. את השכר למורים משלם משרד החינוך. גם בנוגע לסייעות בגני הילדים, ההחלטות הן של משרד החינוך".
יש תכניות להקמת בתי ספר חדשים?
"יהיו הרחבות בבתי ספר וייבנו אגפים חדשים. בערבי נחל יוקם בית ספר חדש. תכנית הפינוי-בינוי של ההסתדרות כוללת גם הקמת מוסדות חינוך".
יהיה שינוי במתחם כורזין בשנים הבאות?
"אנחנו דוחפים את התכנית להקמת מרכז תעסוקה, שיהיה קריית עתידים של גבעתיים והמרכז העתידי של גוש דן – בגלל הסמיכות לכביש 4, נתיבי איילון והקו הסגול של הרכבת הקלה. התכנית היא להקים מגדלי משרדים. מרכז התעסוקה גם יניב הכנסה גבוהה לעיריית גבעתיים, והתושבים ייהנו מזה. אני מעריך שרבים מתושבי גבעתיים, שהם בעלי מקצועות חופשיים, יעדיפו לעבוד במגדלי המשרדים הסמוכים לבתיהם ולא לנסוע בפקקים לתל אביב".
היכן עומדת התכנית לבניית אולם ספורט במנורה?
"אולם הספורט ייבנה. הגענו לפשרה עם התושבים שהאולם יכלול 780 מקומות ישיבה".
בשנים האחרונות רואים שינוי בהרכב האוכלוסייה בגבעתיים. יותר מ-40% מתגוררים בשכירות.
"גבעתיים עברה שינוי דמוגרפי. היא כיום עיר צעירה יותר, עם תושבים בעלי משרות בכירות".
אתה מתכוון להיות ראש עירייה בכל הקדנציה, או לעבור למישור הארצי?
"אין לי כוונה לעבור לתפקיד אחר. אני יודע שישנם כאלה ששולחים אותי למישור הארצי, ובעתיד הרחוק אני לא פוסל את זה. אבל ראש עיריית גבעתיים הוא תפקיד חיי ואכהן כל הקדנציה. יש לנו אתגרים מאוד כבדים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קוצרים את הפירות: מיזם "חולקים בשפע מהגינה"...

ביוזמת תושבי העיר ומחלקת קשרי קהילה, מיזם "חולקים בשפע מהגינה" הארצי החל את פעילותו בעיר רמת גן. במסגרת המיזם, תושבי...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    דקה אחת
0
משה כהן   

ט"ו בשבט הגיע

ט"ו בשבט נמצא ממש מעבר לפינה, ואם השנה תושבי העיר לא יגיעו אל הטבע, הטבע יגיע אליהם. במהלך השבוע הבא...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה