חדשות רמת גן-גבעתיים

"נחזיר עשרות מיליונים לקופת העירייה"

חדשות רמת גן-גבעתיים29 בנובמבר 2018    7 דקות
0

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, מבטיח להילחם באבטלה הסמויה, לא נשאר עם מטענים ממערכת הבחירות היצרית ופותח את הדלת לחברי סיעתו של זינגר, שלהערכתו יפרוש מהפוליטיקה

"נחזיר עשרות מיליונים לקופת העירייה"
שאמה הכהן ׀ צילום: אורי חבושי

"יש עשרות עובדים בעירייה שמקבלים משכורות ולא מגיעים לעבודה", אומר עו"ד כרמל שאמה הכהן, שמתחיל ביום שלישי את כהונתו כראש העירייה השישי של רמת גן.
בראיון ל"המקומון" לקראת כניסתו לתפקיד, מבטיח שאמה הכהן לחולל מהפכה בהתנהלות העירייה ומבהיר שעל עובדים בכירים שבזבזו כספי ציבור יוטלו חיובים אישיים.
זאת, לאחר שוועדת חקירה שבכוונתו להקים תגיש את המלצותיה. "נחזיר עשרות מיליונים לקופת העירייה", הוא מעריך.
נפגשתי עם שאמה הכהן ב"קפה של דבורה" בשכונת רמת חן, במקום שבו הוא החל לפני כ-15 שנים את הקריירה המוניציפאלית שלו, כאשר נפגש עם ראש העירייה היוצא, ישראל זינגר, בעת שכיהן כמנהל תיכון "בליך" והציע לו להתמודד מול צבי בר.
שאמה הכהן, שהקים קואליציה רחבה, הכוללת 22 מקרב 25 חברי המועצה, משלים את היערכותו לכניסתו ללשכת ראש העיר. "אני קצת מתרגש", הוא מודה לקראת "יום שלישי הגדול", כאשר תתקיים ישיבת מועצה חגיגית בהשתתפות מאות מוזמנים לרגל כניסתו הרשמית ללשכת ראש עיריית רמת גן.
לשאמה הכהן יש תכניות מגירה שהוא מתכוון ליישם, והוא השיב בחדות על כל שאלה, כשהוא מדגיש את המסר המרכזי: מה שהיה בעיריית רמת גן – כבר לא יהיה.
אתה מרוצה מהרכב הקואליציה?
"מאוד. הקמנו קואליציה מגוונת ורחבה, שמקנה לי יכולות לרפורמות מקומיות ולהוביל מהלכים ברמה הלאומית".
אחרי שנים של קרע עמוק עם משה רווח, הליכוד בקואליציה.
"אני רואה במאבק בתוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה – יעד אסטרטגי. צריכים את הליכוד למאבק החשוב הזה. גם אביהוא בן משה בקואליציה. תיק החינוך בממשלה הוא של הבית היהודי, ואני רואה בחינוך את אחד מהיעדים החשובים ביותר. יש לנו הנהלת עיר רחבה שתוכל לבצע עשייה רבה בכל התחומים".
לא נותרו לך משקעים אישיים אחרי כל המאבקים שירדו לפסים אישיים?
"שמתי את הכל מאחור. דברים אישיים מתגמדים מול גודל המשימה והאחריות. אין לי מטען שלילי והאמון המחודש הוא צעד חיובי".
מערכת הבחירות הטעונה יצרה שסע.
"דברים שנעשו נגדי ומשפחתי במערכת הבחירות היו חסרי תקדים בהיסטוריה של הבחירות המוניציפאליות. לא סתם בתי משפט הורו להסיר שילוט נגטיבי וגזעני".
מדוע הקואליציה לא כוללת גם את סיעתו של זינגר?
"זינגר עומד להערכתי להודיע על פרישה. הצעתי לסיעה שלו להצטרף לקואליציה, והיא יכולה להצטרף, כל עוד היא תתמוך ברפורמות ובמהפכת השירות. אין לי אפשרות להציע סגנות עיר בשכר. זה תלוי בהם. יש לי תכניות רבות והם יכולים להצטרף".
יש כוונה לפטר עובדים בכירים בעירייה שהשתתפו בקמפיין הבחירות של זינגר?
"לא אכפת לי מי תמך במי. אני מגלה הבנה, בעיקר בקרב עובדים זוטרים שלא היו להם הרבה ברירות. לא אעמיד לדין עובד שתמך בזינגר. רק שלושה קריטריונים יקבעו מבחינתי: מבחני התפקוד, ההתאמה לתפקיד והנחיצות".
מה צפוי לכלול הרה-ארגון המתוכנן בכוח האדם בעירייה?
"ישנם עשרות אנשים שמקבלים משכורות ולא מגיעים לעבודה. יש עודף כוח אדם ברמה הבכירה. ניפחו ויצרו תפקידים מיותרים. אם לא נעשה פעולות דרסטיות, רמת גן תאבד את מעמדה כעיר איתנה. אין לנו ברירה, חייבים ללכת למהלך כואב של קיצוצים".

בדרך: ועדת חקירה

שאמה הכהן מדגיש כי בכוונתו להקים ועדת חקירה בראשות שופט בדימוס, רואה חשבון וקצין חקירות בדימוס מהמשטרה, כדי שיחקרו ויציגו מסקנות. "לא יכול להיות שעיר, מהעשירות בישראל, מגיעה לגירעון", הוא אומר בנחרצות.
אבל עיריית רמת גן קיבלה בשבוע שעבר 200 מיליון שקל מרשות מקרקעי ישראל.
"הכסף הזה אפשר לעירייה להמשיך לתפקד".
עובדים בכירים המקורבים לזינגר אינם מתכוונים להתפטר ביוזמתם. מה תהיה המדיניות כלפיהם?
"אני לא מאיץ באף אחד. הנורמות שנוביל יגרמו להם לאבד חשק. החגיגה של שעות נוספות בהפקרות תיגמר. יש כיום כ-30 אלף שעות נוספות מאושרות ויש גם הרבה מספרים תמוהים, ובדרך כלל מגלים קשר לשלטון. גם נטיל חיובים אישיים לאחר מסקנות ועדת החקירה ונשיב עשרות מיליונים בחזרה לעיר".
מי מהעובדים הבכירים על הכוונת?
"יש לנו תיעוד של בכירים בעירייה שלקחו חלק אינטנסיבי בקמפיין הבחירות של זינגר".
הבטחת בבחירות לנקות את העיר. איך תעשו את זה?
"נגייס 20 שוטרים ופקחי ניקיון. בכל האזורים בעיר נגביר את האכיפה והפיקוח. האכיפה תהיה דרמטית. יהיה יותר קל להוציא היתר בנייה למגדל מאשר לבטל קנס. גם נגייס את הדור הצעיר לשמירה על הניקיון. הצעירים יהיו שותפים במהפכת הניקיון".

בניין חדש לעירייה

בכוונתו של ראש העירייה להקים בחניון שמאחורי "קפה עמנואל" בביאליק את קריית העירייה. "המגדל שייבנה ירכז את כל מחלקות העירייה, וזה יקל מאוד על התושבים, שלא יצטרכו לנדוד בין המחלקות", הוא אומר.
מה תעשו עם המבנים הקיימים של העירייה בביאליק?
"המבנה המרכזי יהפוך למוזיאון עירוני, ומבנים נוספים יהיו לצורכי ציבור".
לפני הבחירות הבטחת להגדיל את ההנחה בארנונה לגמלאים.
"כל גמלאי שיבקש – יקבל הנחה של 30% במקום 25% כיום. הוא לא יצטרך לעבור מבחן הכנסה".
ומה לגבי דרישת התשלום עבור הנפקת תו חנייה?
"גם תו החנייה יהיה ללא תשלום. עדיין אין לוח זמנים להגדלת ההנחה בארנונה ולפטור מתשלום עבור תו חנייה. אנחנו מנסים קודם לסגור את הגירעון. ההטבות המתוכננות יהיו ב-2019 או ב-2020".
מה צפוי במפעלי בית עמנואל?
"תהיה רפורמה בבית עמנואל ותתקיים בדיקה חיצונית עם המלצות לרה-ארגון. נפתח את תחום הצהרונים, נגביר את האיכות ונשפר את תנאי ההעסקה של העובדים הזוטרים".
אתה מאמין שעוד אפשר לשנות את תוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה? בג"ץ דחה את העתירה שהגישה העירייה.
"תתקיים פגישה עם שר התחבורה. אני מאמין שאולי אפשר לעשות את הבלתי ייאמן, להציל את העיר בדקה ה-90 ולמנוע פגיעה אנושה".
הכרזת על מאבק נגד העברת אוניברסיטת בר אילן לגבעת שמואל.
"בעקבות פנייתי לשר הפנים ייפתחו הדיונים בוועדה המיוחדת מחדש. יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, זימן ישיבה מיוחדת – והמשחק נפתח מחדש".
אבל מבחינה גיאוגרפית בר אילן נראית כהמשך של גבעת שמואל.
"אני מתגורר ברמת גן במרחק של כ-500 מטרים בלבד מאוניברסיטת בר אילן. רמת גן היא עיר אוניברסיטאית. נראה לי שהיה דיל פוליטי בניסיון להעביר את בר אילן לגבעת שמואל ואנחנו נפרק אותו".
מה יהיה בפארק הלאומי?
"אני בעד החזרת הסירות לאגם. והשמשת המבנה העגול. נחליט על השימוש במבנה, לאחר הליך של שיתוף הציבור. המבנה העגול הוא ייחודי ולא יישאר נטוש".
נערכים לחגיגות ה-100 לרמת גן?
"רמת גן תציין בשנת 2021 את שנת ה-100 להיווסדה, וניערך לקראת זה".
אתה מרוצה משיתוף הפעולה עם ליעד אילני?
"ליעד הוא ממלא מקום ראש העיר, ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא. נתאחד לסיעה אחת של 7 מנדטים".
כמה קדנציות אתה מתכוון לכהן בתפקיד ראש העיר?
"רק שתי קדנציות. ראש עיר במדינת ישראל נהנה מעודף סמכויות. לעודף הזה עלול להיות מחיר וסיכון. אני לא חושש, אבל לא יודע להבטיח מה יקרה לאחר יותר משתי קדנציות, ואני מאמין בריענון הזה. אם לנשיא ארה"ב מספיקות שמונה שנים לבצע דברים, לראש עירייה מספיקות עשר שנים. אני מתכוון לרוץ מהר ולהטביע חותם בעשור הקרוב על רמת גן. יהיו עשר שנים נפלאות".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה