חדשות רמת גן-גבעתיים

"המורים מכריחים אותנו לקרוא פורנוגרפיה"

חדשות רמת גן-גבעתיים8 בנובמבר 2018    3 דקות
0

תלמידי תיכון ברמת גן נדהמו לגלות שבספר הלימוד שלהם מופיעים תיאורי מין בוטים • אחד ההורים: "אחר כך מתפלאים שיש הטרדות מיניות בבית ספר" • עורך ההוצאה, מנחם פרי: "גם בתנ"ך יש תיאורי מין, אז נאסור גם אותו?"

"המורים מכריחים אותנו לקרוא פורנוגרפיה"
הספר "הר אדוני". "המורים הגיבו בזלזול לטענות שלנו" ׀ צילום: דור זלכה

הספר "הר אדוני", שמופיע בחומר הלימוד של תלמידי תיכון ברמת גן, מסעיר את התלמידים וההורים בגלל ריבוי התיאורים המיניים שבו.
הספר נכתב על ידי הסופר האיטלקי ארי דה לוקה, שהשתייך בעבר לשמאל הרדיקלי והיה חבר בתנועה הפוליטית הקיצונית "לוטה קונטינואה" ("מאבק מתמשך"), שהתנגדה לכיבוש הישראלי בשטחים.
בין השאר מופיעים בספר משפטים כמו "דון בוריו נותן לי את השמן ונוגע לי בבולבול. הוא כבד, אטי, ונוגע לנערים בבולבולים. דון ליבוריו בא על סיפוקו מהנגיעות. אני מסתכל למטה ורואה בשר שלי שאף פעם לא ראיתי קודם, חתיכה רזה וארוכה, קצת מתעקמת במקום שמשתינים".
לדברי דור זלכה, תלמיד בתיכון "בליך" ברמת גן, "הספר גדוש בתיאורים מיניים וסוטים. החל מאדם זקן ושמן שנוגע לנערים באיברי מין ועד לנערה בת 13 ששוכבת עם בעל הדירה של משפחתה כתשלום במקום שכר הדירה. כשהבאנו את הדברים הללו בפני המורים, הם זלזלו, בטענה שזאת המציאות, אך דווקא מפני שזאת המציאות ויש הרבה מקרי הטרדות מיניות ואירועים דומים, מן הראוי שתהיה זכות בחירה לתלמידים, שאולי חוו מקרים דומים בעצמם, אם לקרוא את הספר הזה".
אחד ההורים מוחה על כך שהמורים הגיבו בזלזול לטענה של התלמידים: "להכריח את הבת שלי לקרוא חומר פורנוגרפי זה לא פחות מהטרדה מינית. לא ברור לי מי שואב הנאה מהדבר הזה. בעיניי זה נורא. אחר כך מתפלאים שיש הטרדות מיניות בבית ספר".
העורך הראשי של הוצאת "הספריה החדשה", שבמסגרתה יצא הספר, מנחם פרי, הגיב: "גם בתנ"ך יש חומרים מיניים, אז מה? נאסור גם את הקריאה של הספר הזה? תגיד לכל ההורים שמודאגים מזה שהילדים שלהם קוראים את הספר הזה, שהילדים שלהם יכולים ללמד אותם דבר או שניים על מיניות".

רקע פרו-פלסטיני?
טענה נוספת שעלתה היא נגד הסופר ארי דה לוקה, שהיה שייך לשמאל הרדיקלי והיה חבר בתנועה הפוליטית הקיצונית "לוטה קונטינואה" ("מאבק מתמשך"), שהתנגדה לכיבוש הישראלי בשטחים. על כך אומר פרי: "דה לוקה כבר לא חבר בתנועה הזו, ובשנים האחרונות הוא הפך לידיד של ישראל. הוא למד עברית ואפילו יידיש. כל הניסיון לצנזר ספרים בגלל שייכות פוליטית של כותביהם הוא הזיה".
אז אני מבין שאתה מתנגד לחוק הנאמנות בתרבות.
"החוק הזה ייזכר לדיראון עולם. זה לא הצליח בשום מקום בעולם, וגם פה זה ייכשל. יהיו כמה מתקרנפים אבל כל השאר יעשו דווקא. מירי רגב תיזכר בגלל החוק הזה כבדיחה. היא לא קראה ספר בחיים שלה והיא רוצה לשלוט בתרבות? היא שרת אוצר שלא יודעת את לוח הכפל. אבל הבעיה היא לא היא, אלא הציניות של מי שמינה אותה".
ממשרד החינוך נמסר: "יצירות הספרות שנכללות בתכנית הלימודים לבגרות נבחרות על ידי ועדת מקצוע שבה יושבים מומחים לספרות מתחום האקדמיה, ועל ידי מורים בעלי ניסיון וותק רב בשדה החינוכי. הספר 'הר אדוני', מאת הסופר ארי דה לוקה, מצוי זה כתשע שנים ברשימת יצירות הרומן לבגרות. מדובר ברומן אחד מתוך 68 ספרים הנתונים לבחירת בתי הספר. ככלל, יצירות אמנות מתאפיינות לרוב בתכנים מורכבים, ברעיונות שנויים במחלוקת ובשפה בוטה, כדי לעורר את הקורא למחשבה ותהייה על המציאות".
מעיריית רמת גן נמסר: "היצירה הינה חלק מתכנית הלימודים שקבע משרד החינוך בספרות, בהיקף שתי יחידות לימוד, משנת 2007. מדובר ביצירה שמעלה על נס ערכים חשובים כדוגמת טוב לב, חמלה, אהבת אדם, נאמנות ומסירות.
"כמו במשרד החינוך, גם בעירייה סבורים כי יצירות אמנות מתאפיינות בתכנים מורכבים, במחלוקת ובשפה ישירה. וזאת, במטרה בכדי לעורר את הקורא למחשבה. עיריית רמת גן שומרת על החופש הנתון בידיה לבחור יצירות ראויות ובעלות חשיבות בעיניה להשכלת תלמידיה".
משרת התרבות מירי רגב לא התקבלה עד כה תגובה.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה