חדשות רמת גן-גבעתיים

התלמידים ילמדו על אנוסי ספרד

חדשות רמת גן-גבעתיים23 באוקטובר 2018    דקה אחת
0

ספר חדש, שייכנס השנה לתכנית הלימודים, יערוך לתלמידים היכרות עם הפרשה שעד כה לא נדונה בהרחבה במערכת החינוך • מחבר הספר, גיורא ברק: "אנחנו עושים צדק מאוחר עם היהודים שסבלו מרדיפה אנטישמית"

התלמידים ילמדו על אנוסי ספרד
ברק. צדק היסטורי ׀ צילום עצמי

חדש במערכת החינוך: תכנית לימודים בנושא אנוסי ספרד. מי שעומד מאחורי התכנית הוא גיורא ברק, תושב רמת גן, היסטוריון שכתב את הספר "גרציה מליסבון" על אחת הדמויות הידועות בעולם היהודי, שהחלה את דרכה כאנוסה.
תופעת "האנוסים" מוכרת בעיקר בתחום המחקר ההיסטורי. במשך מאות בשנים אולצו יהודים, מסיבות של קנאה וקנאות תיאולוגית, להמיר את דתם. רבים אבדו לעם, אך רבים מאוד המשיכו לשמור בסתר את מנהגי היהדות, ככל שיכלו, וראו בעצמם יהודים גמורים.
לדברי ברק, "במשך שנים טענתי שלא ייתכן שנעשים מחקרים אקדמיים בכל העולם המדעי על האנוסים ואין בארץ מוסד מכובד אחד שמרכז את כל המידע, מנתח אותו ומפרסם מסקנות. מהשנה אפשר להגיד שיש ואנחנו עושים צדק מאוחר עם היהודים שסבלו מרדיפה אנטישמית".
ברק לא מסתפק בכניסת הספר לתכניות הלימודים, והוא כבר חושב על השלב הבא. "אני פוועל להקמת 'בית התפוצות לאנוסים', בנפרד או במסגרת בית התפוצות. במקום הזה ייאגר מידע אישי ומשפחתי, שבאמצעות הקשרים שנוצרו עם הקהילות ועם פרטים בהן – יועבר וישמש הן למידע לצורך קשר והן למחקרים. המידע הרלוונטי שיגיע לבית, יופץ ויועבר לכל הגופים הנוגעים בדבר, לשם קידום קשרי מסחר סיוע לגורמי המודיעין והדיפלומטיה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מי הזיז את הכיתה שלי?

  "במשך ארבע שנים נהנינו פעמיים בשבוע מהרצאות בתיכון אלון ברמת גן, אבל הודיעו לנו על הפסקת הלימודים, ונאלצנו לעבור...

חדשות רמת גן-גבעתיים18 בינואר 2020    דקה אחת
0

קוניק: "לא ניתן לאף אחד, לרבות הרב...

עמית המאירי דבריו של שר החינוך הרב רפי פרץ בסוף השבוע שעבר בראיון למוסף "7 ימים" זעזעו את ראש עיריית...

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בינואר 2020    3 דקות

כתיבת תגובה