חדשות רמת גן-גבעתיים

לראשונה בארץ: בניין מגורים לבוגרים עם תסמונת אספרגר

חדשות רמת גן-גבעתיים15 באוקטובר 2018    2 דקות
0

19 משפחות התאגדו בכדי למצוא פתרון מגורים הולם עבור ילדיהם הלוקים בתסמונת • התוצאה: בניין מפואר ברמת גן המאפשר לדיירים ליהנות מאיכות חיים גבוהה

לראשונה בארץ: בניין מגורים לבוגרים עם תסמונת אספרגר
חנוכת המבנה. תכנית אישית טיפולית ׀ צילום: באדיבות העירייה

בית חיבת ציון, פרויקט מגורים ייחודי וראשון מסוגו בארץ לבוגרים עם תסמונת אספרגר. בבית מתגוררים 19 דיירים בגילאי 45-30, כשלכל דייר דירה מאובזרת משלו, תעסוקה ותכנית כללית יומית המותאמת לצרכיו הייחודים ומלווה על ידי מדריכים ואנשי טיפול. בתכנון הבית הושקעה מחשבה רבה, ולצד חללי המגורים הפרטיים ניתן למצוא בו חדר אוכל וחללים משותפים כדוגמת סלון, חדר מוזיקה וספרייה, לטובת עידוד פעילות חברתית והפיכת הדיירים לקהילה. כך מספק הבית מגורים באיכות חיים גבוהה ומרחב אישי לכל דייר, תוך מתן מיטב התנאים להתפתחות אישית, ובמקביל מעודד את המתגוררים בו, המתקשים בין היתר ביצירת קשרים חברתיים, להשתתף בפעילות חברתית מלאת תוכן.
"אנשים עם צרכים מיוחדים זכאים לחיים של כבוד, פרטיות, ביטחון, קביעות ויציבות, כמו כל אדם אחר, ולבית שכל אחד היה רוצה לעצמו ולמשפחתו", מספרת ישראלה הירשברג, אמא של רן המתגורר בבית. "זה מה שעמד לנגד עינינו כאשר חשבנו על בית לחיים".
היוזמה הייחודית להקמת הבית נולדה מתוך צורך אמיתי של הורים, חברים בעמותת "חיבת ציון", להבטחת צורכיהם של בוגרים עם תסמונת אספרגר. במשך 15 שנה חיפשו ההורים אחר פתרון מגורים הולם לילדיהם בערים שונות בישראל. הם התאגדו מתוך דאגה עמוקה לעתיד ילדיהם ורכשו קרקע ברמת גן, במטרה להקים בניין רב-קומות שישמש בית קבע לבוגרים. ההורים ביקשו סיוע מעיריית רמת גן, שנענתה בחיוב, ובהמשך חברו למשרד הרווחה ולמוסד לביטוח הלאומי. להפעלת הבניין נבחרה עמותת שק"ל, המקדמת שילוב של אנשים עם מוגבלויות בקהילה.
בכדי להתאים את הבית באופן מיטבי לצורכי הדיירים, ההורים וילדיהם נפגשו עם נציגים ממשרד האדריכלים טהירו, שתכנן את הבניין. חזון התכנית קרם עור וגידים, ולבקשת המשפחות הוקמו יחידות דיור בעלות חללים פרטיים מצומצמים יותר, על חשבון ריבוי שטחים רחבים משותפים.
ראש העירייה ישראל זינגר: "לכל אדם באשר הוא אדם – הזכות לקיים חיים תקינים ונאותים. בית חיבת ציון מאפשר לדיירים מגורים פרטיים ואיכותיים, לצד מרחבים משותפים שיאפשרו להם להיטמע בקהילה, ויותר מכל – להרגיש שווים בין שווים. אני רוצה להודות להורים הפעילים שהם החולמים, היוזמים והמוציאים לפועל של פרויקט חשוב זה, ולכל הגורמים שחברו יחד בכדי לממש את צורכי הדיירים. אני גאה לעמוד בראש העיר רמת גן שמקדמת בתחומיה מיזם ראשוני וייחודי מסוגו, וכולי תקווה כי ערים אחרות יעתיקו מודל זה ויירתמו למען אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קוצרים את הפירות: מיזם "חולקים בשפע מהגינה"...

ביוזמת תושבי העיר ומחלקת קשרי קהילה, מיזם "חולקים בשפע מהגינה" הארצי החל את פעילותו בעיר רמת גן. במסגרת המיזם, תושבי...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    דקה אחת
0
משה כהן   

ט"ו בשבט הגיע

ט"ו בשבט נמצא ממש מעבר לפינה, ואם השנה תושבי העיר לא יגיעו אל הטבע, הטבע יגיע אליהם. במהלך השבוע הבא...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה