חדשות רמת גן-גבעתיים

"שיעורי מורשת בגנים – כן; לשכנע ילדים להתפלל – לא"

חדשות רמת גן-גבעתיים26 באוגוסט 2018    7 דקות
0

רגע לפני פתיחת שנת הלימודים מדברת ראש מִנהל החינוך, הנוער והצעירים בעיריית גבעתיים, אירית אהרונסון, על סערת ההדתה בגנים, על פרשיית המין וההתאבדות ב"תלמה ילין" ועל החיבה יוצאת הדופן שלה לינשופים

"שיעורי מורשת בגנים – כן;  לשכנע ילדים להתפלל – לא"
אורט גבעתיים. 99.2% בגרות ׀ צילום: באדיבות העירייה

השנה האחרונה הייתה סוערת במיוחד באגף החינוך של עיריית גבעתיים. מפרשת המין וההתאבדות ב"תלמה ילין" עד הכניסה של גורמים דתיים לגני הילדים, שגרמה לפעילים חילוניים לטעון בלהט ש"גונבים לנו את העיר".

בדרך היו גם דברים טובים, כמו הבשורה שהתקבלה בשבוע שעבר על כך ששלושה תיכונים ("שמעון בן צבי", "קלעי" ו"אורט טכניקום") נבחרו על ידי משרד החינוך כמצטיינים בזכות הישגיהם הערכיים-חברתיים (שיעור הגיוס לצה”ל, מניעת נשירת תלמידים, זכאות לבגרות).

החדשות הטובות ובוודאי שגם הרעות מבטיחות שהשיחה עם ראש מִנהל החינוך, הנוער והצעירים בעיריית גבעתיים, אירית אהרונסון, לא תהיה משעממת. ועוד לא דיברנו על כך שכל החדר שלה מלא בינשופים (אבל את זה נשאיר לסוף).

מכיוון שזו שיחה רשמית לרגל פתיחת השנה, אנחנו פותחים בטוב. אני שואל את אהרונסון אם אחרי כל השנים שהיא במערכת היא עדיין מתרגשת מפתיחת שנת הלימודים, והיא משחררת את הקלישאה הראשונה בשיחה: "אני מתרגשת כל יום מחדש. ביום שאני לא אתרגש אני לא אהיה כאן".

לאחר מכן היא מתחילה למנות את רשימת ההישגים של מערכת החינוך בעיר ("באחד מבתי הספר אנחנו מתקרבים למאה אחוזי בגרות"), ואז זה רק עניין של שניות עד שתשתחרר הקלישאה השנייה: "כשאתה נמצא בקודקוד, אתה כל הזמן במתח כי אתה חייב לשמור על ההישגים שלך".

כמי שסובל מאלרגיה חריפה לקלישאות אני מבין שהדרך היחידה שבה אוכל לנהל שיחה אמיתית עם אהרונסון, שנחשבת לטיפוס צבעוני ויוצא דופן בנוף החינוכי, היא כשנדבר על הבעיות והאתגרים במערכת, וכאלה לא חסרים.

אנחנו פותחים עם התקרית החמורה שהעלתה את בית ספר "תלמה ילין" לכותרות: התאבדותו של המורה בועז ארד על רקע הקשרים שניהל עם תלמידות במוסד.

"לאחר פרסום המקרה טען מנהל בית הספר, משה פילוסוף, שהגיעו אליו תלונות על שני מורים שמלמדים בבית הספר ודיווחתי על כך למשרד החינוך". קלטתי על פניה של אהרונסון שהיא מודעת היטב לפצצה שהונחה לפתחה, והיא מנסה לפרק אותה בעדינות, בלי לחמוק מהשאלות הקשות שמעוררת הפרשה הזו. "אני יכולה לומר לך שראיתי הרבה מסגרות של אמנות שבהן נשבר החיץ. יש משהו במסגרת כזו שהיא בגדר פרצה קוראת לגנב. אני יכול לומר להורים שיש במקום מנהל שעושה עבודה טובה להבהיר לתלמידים ולמורים מה מותר ומה אסור, גם במחיר שזה יפגע בפרץ האמנות שלהם. אנחנו חייבים לשמור על הילדים, על גופם ונפשם".

לאחרונה נחשפנו לשני מקרים של פדופיליה במערכת החינוך. כיצד אתם מוודאים שלא ילמד בבית ספר בעיר אדם שעלול לפגוע בתלמידים?

"כל עובד במערכת החינוך צריך להביא תעודת יושר מהמשטרה. נכון שיש גם כאלה שיש להם תעודת יושר ועדיין רב הנסתר על הגלוי. לכן חשוב מאוד שמנהל בית הספר יגלה ערנות ושהתלמידים ירגישו מספיק פתוחים לשתף אותו. ברגע שמנהל בית ספר מתעסק בדברים אחרים ולא מסתכל לילדים בלבן שבעיניים, עלולים לקרות דברים כאלה. מכיוון שאני שועלה ותיקה אני יכולה לספר לך שבהרבה מקומות שעבדתי בהם היו מקרים כאלה שלקח זמן לעלות עליהם. זו הייתה תקופה אחרת שבה סגרו עניינים כאלה בבית הספר. היום זה היה יוצא לתקשורת. הכל בשקיפות מלאה".

צפוף לתלמידים

כבר תקופה ארוכה מדברים בגבעתיים על צפיפות בכיתות. בעירייה מתמודדים עם בעיה אמיתית: אין מספיק שטחים חומים לבנות עליהם בתי ספר. אז מה עושים? אחד ההורים ששוחחתי איתו השבוע העלה רעיון משעשע: ללמוד במשמרות. כשאני מציג את הרעיון לאהרונסון, היא מחייכת ואומרת: "אנחנו עדיין לא שם ואני מקווה שלא נהיה שם. אנחנו מכינים עכשיו תכנית חומש בעניין וניערך בהתאם. כל הרשויות במדינת ישראל עובדות בהתאם לתקנים. קשה לציבור לקבל את זה וגם לי קשה. לצערי, נאלצנו לאחד כיתות בהוראת משרד החינוך. אם זה היה תלוי בנו, לא היינו מאחדים".

כתוצאה מהצפיפות יש יותר אלימות. מה אתם עושים בעניין?

"אין אלימות בגבעתיים. יש מקרי קצה שבדרך כלל באים לידי ביטוי בשעות הלילה וברובם הם לא ילדי גבעתיים. יש בגבעתיים משהו שקשה למצוא בערים אחרות. 70% מהילדים בתנועות נוער. זה נותן מענה רגשי ותעסוקתי לילדים".

מה אתם עושים בעניין התעללות של סייעות בגני ילדים?

"אנחנו מגלים אפס סובלנות לכל סוג של אלימות של צוות הגן לילדים. גם במקרים שעלו בהם תלונות על אלימות, באותו יום זה נפתר עם דיווח למשטרה. בעניין זה משרד החינוך וועד העובדים איתנו לגבי סייעות וגננות שסרחו. יש לנו אפס סובלנות כלפי התופעה הזו".

שמעתי הרבה טענות על שיבוצים. ילד שלומד בשכונה מסוימת מוצא את עצמו בקצה השני של העיר.

"זה נושא כואב. אין לנו מספיק שטחים אז אנחנו לא יכולים לבנות בכל רחוב גן. אני מאמינה שבחמש השנים הקרובות נווסת את העניין הזה. כל הורה שבא, אנחנו מקשיבים לו. מנסים למצוא פתרון אם יש, ואם לא אז מראים לו את כל מכלול השיקולים כדי שיבין שזה לא נעשה על פי שיקולים זרים כפי שהיה בעבר".

מה לגבי ההדתה בגנים?

"אני בת גבעתיים, ומבחינתי זו עדיין העיר האדומה. צריך להבין שגבעתיים היא עיר חילונית. צריך להקשיב להורים, אבל לא לשפוך את התינוק עם המים. לא קורה אסון אם יש שיעור מסורת, אבל לא מסיונריות".

תגדירי מסיונריות.

"כשנכנס בן אדם ונותן שיעור מורשת ואומר לילדים להתפלל אם יש אסון. זה לא מתאים לגבעתיים. אפשר לדבר על החגים, אבל לא מעבר לכך".

אנחנו חודשיים לפני הבחירות. מה דעתך על זליגה של הפוליטיקה למערכת החינוך?

"אין זליגה כזו. יש הפרדה מלאה בין חינוך לפוליטיקה. אנחנו לא מערבים  ולא מתערבבים. אנחנו אנשי מקצוע ואנחנו שומרים על מקצוענות וטוהר מידות. גם אם מנסים להתנגח בי על רקע פוליטי, אני מיד מעבירה את זה לפסים מקצועיים. הייתה חברת מועצה שאמרה לי שהיא שמעה שנתנו אישור לתנועה מסוימת להיכנס לגני ילדים. הלכתי ובדקתי את זה ונתתי תשובה מקצועית ובזה זה נגמר. המוטו שלי הוא שאם אתה מקצוען אתה לא תיפול בפח".

היום (חמישי) יש הפגנה של פורום ההורים היישובי בדרישה לבטל את תשלומי ההורים. מה דעתך בעניין?

"מכיוון שניהלתי שני בתי ספר אני יכולה להגיד לך חד-משמעית שאי אפשר לנהל בית ספר בלי תשלומי הורים. קשה לי להאמין שהמדינה תיקח את זה על עצמה. אחרת לא ייצאו לטיולים ולשיעורי העשרה. הרבה שנים מדברים על העברת הנטל מההורים למדינה. קשה לי להאמין שזה יקרה".

אני לא יכול לסיים ראיון איתך בלי לשאול מה הסיפור עם ינשופים. כל החדר שלך מלא בהם.

"אני מאוד אוהבת ינשופים וכמעט לקחתי ינשוף אליי הביתה. אני מציירת ויוצרת כבר הרבה שנים. אני עושה את זה בעיקר בסופי שבוע ובחופשות וזה פשוט ממלא לי את הנשמה".

כך זינקו בתי הספר בגבעתיים

התיכון                תשס"ט 2009        תשע"ז 2017

אורט                  76.92%             99.2%

קלעי                  77.51%             92.1%

שב"צ                 89.66%             98.6%

תלמה ילין           83.67%            86.5%

 

אלופי הבגרות

שיעור הזכאות לבגרות בגבעתיים

תשע"ד: 91.1%

תשע"ה: 91%

תשע"ו: 90.6%

תשע"ז: 94.2%

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה