חדשות רמת גן-גבעתיים

סערת האריתריאים נמשכת

חדשות רמת גן-גבעתיים23 באוגוסט 2018    3 דקות
0

הדיין מנחם פשיטיצקי מבית הדין לעררים בירושלים פסק בהחלטה דרמטית לבטל את מדיניות אי-הרחקת המסתננים לאריתריאה • יו"ר ועד שכונת התקווה, שלמה מסלאווי: "סוף-סוף נשמעת האמת" • שפי פז: "תחזירו אותם הביתה" • ארגוני זכויות האדם: "ישראל לא יכולה לגרש אריתריאים למולדתם מחשש לחייהם"

סערת האריתריאים נמשכת
אריתריאים בדרום ת"א. לבטל את מדיניות אי-ההרחקה ׀ צילום: תומר קרן

פעילים בשכונות בדרום תל אביב, התומכים בגירוש מסתננים למדינות מוצאם, דורשים מהמדינה לפעול בהתאם לפסיקת בית הדין לעררים של רשות האוכלוסין וההגירה.

בהחלטה דרמטית, דחה הדיין מנחם פשיטיצקי ערעור של פליט מאריתריאה נגד עמדת רשות האוכלוסין, שקבעה שאין להכיר בעריקה משירות צבאי כעילה לפליטות.

בפסק הדין שנחשף לראשונה בתוכנית "קלמן-ליברמן", ב"כאן" רשת ב', הדיין המליץ לממשלה, לאור פסק הדין של בית הדין הפדרלי בשווייץ והסכם הפיוס בין אריתריאה ואתיופיה, לבטל את מדיניות אי-ההרחקה לאריתריאה ולהורות על הרחקתם הישירה למדינת מוצאם. זאת, "ללא קשר לעמדתם הפוליטית כתומכי או מתנגדי המשטר".

פשיטיצקי ציין: "ערכאת הערעור של בית המשפט הפדרלי בשוויץ קבעה כי ניתן להרחיק מסתננים אריתריאים שאין להם עילה לקבלת מקלט, גם אם פירוש הדבר כי ישובו לשרת בצבא". הוא גם התייחס לדיווחים מהחודש שעבר על הסכם השלום שנחתם בין אתיופיה לאריתריאה ועל ביטול חובת השירות ללא הגבלה שבאה בעקבותיו.

"בכך נפתחה הדלת ובשלה השעה לשינוי מדיניותה של ממשלת ישראל שלא להרחיק מסתננים מאריתריאה. תחת זאת, יש להורות על הרחקת האריתריאים למדינתם, ככל שבקשת המקלט שהגישו נבחנה פרטנית ונדחתה", הוא ציין.

בנוסף, הדיין ביקר את מערכת המשפט, שמעדיפה את חירותם של המסתננים המעורבים בפלילים על פני ביטחון הציבור, ואת המערכת שנמצאת על סף קריסה ואיננה מסוגלת להתמודד עם אלפי בקשות המקלט שאין להן כל הצדקה.

פשיטיצקי אף יצא נגד בית המשפט העליון: "נראה כי כל חקיקה עתידית שתבקש להרחיק את המסתננים, תיתקל בחומה הבצורה של בית המשפט העליון, שלא תאפשר למדינה לממש את מדיניותה בעניין הזרים, אלא אם כן תחוקק פסקת התגברות, לכל הפחות בהקשר זה".

יצוין שבית הדין לעררים הינו ערכאת שיפוט על החלטות רשות האוכלוסין וההגירה בענייני הסדר מעמד ושהייה בישראל, ומעמדו מקביל לבית משפט שלום. ערעור על פסקי הדין שלו מגיע לבית משפט מחוזי.

אוזלת ידה של
המערכת המשפטית

יונתן יעקובוביץ', מנהל הפעילות במרכז למדיניות הגירה ישראלית, הגיב: "הדיין שובר שתיקה על כשלי מערכת המשפט בהתמודדות עם סוגיית המסתננים. יש לקוות כי פסק הדין יחזיר את השכל הישר למערכת המשפט".

חבר מועצת העירייה ויו"ר ועד שכונת התקווה, שלמה מסלאווי, אמר בנחרצות: "סוף-סוף נשמעת האמת, ולצערנו מפיו של בית הדין בלבד לא מפיה של המדינה".

לדבריו: "לראשונה בית הדין מכיר בסבל הרב שנגרם לנו, תושבי השכונות שבהן מתגוררים המסתננים, בפשיעה המשתוללת ברחובות ובאוזלת ידה של המערכת המשפטית".

עוד הוסיף: "בית הדין הבין את מה שהמדינה מסרבת להבין זה זמן רב", ודרש: "הגיע הזמן שמדינת ישראל תגרש באופן מיידי את המסתננים בחזרה לאריתריאה ותשיב לנו, לתושבי השכונות, את חיינו בחזרה".

שפי פז, ממובילות מטה המאבק של תושבי דרום תל אביב, אמרה: "במקום כל המניפולציות והתרגילים העקומים, במקום כל העתירות וההתרפסות בפני בג"ץ, במקום לוותר על הריבונות בדרום תל אביב, במקום להפקיר אוכלוסייה חפה מפשע לאלימות ולייאוש – כל מה שצריך זה עסקה עם שליט אריתריאה ולהחזיר את כל האריתריאים למולדתם".

עוד הוסיפה: "אחרי הדיין מנחם פשיטיצקי, כמו הילד שהעז להגיד שהמלך הוא עירום, עכשיו תורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאזור אומץ ולהחליט שהוא לא נכנע יותר לטירוף הזה".

לעומת זאת, ארגוני זכויות האדם אמרו: "כפי שהבהירו בכנסת נציגי משרד החוץ והמשפטים וכן המועצה לביטחון לאומי – ישראל לא יכולה לגרש אריתריאים למולדתם מחשש לחייהם".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מלחמת המים עולה שלב

התוכנית של רשות המים לאחד את תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק, מעוררת התנגדויות, ותוכרע בבית המשפט. בשלוש...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    3 דקות
0

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" - על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה