חדשות רמת גן-גבעתיים

סערת השבת של הגשר

חדשות רמת גן-גבעתיים23 באוגוסט 2018    3 דקות
0

בעקבות מחאות החרדים נסוג משרד התחבורה מהחלטתו לערוך את העבודות על גשר יהודית בסופי שבוע • ראש עיריית תל אביב הודיע בתגובה כי הוא יפנה לבג"ץ: "הממשלה איבדה את הבושה ועושה זאת הפעם לא מהמקפצה, כי אם מהגשר, ולנו הציבור אסור לוותר"

סערת השבת של הגשר
הגשר. נועד לחבר בין שכונות העיר ׀ צילום: הדמיה - חן אדריכלים

פרויקט הקמת גשר יהודית, שאמור היה להתחיל ביום שישי (31.8) בשעה 18:00, במבצע הנפת קורת הפלדה הראשונה, הוקפא, בעקבות הוראת שר התחבורה ישראל כץ שלא לבצע את העבודות בשבת. התגובות במערכת הפוליטית על החלטתו של כץ, שהתקבלה בעקבות דרישות של חברי כנסת ממפלגות חרדיות, היו סוערות וההכרעה תעבור ככל הנראה לבג"ץ.

יממה לאחר הודעת חברת נתיבי איילון, שהיא חברה ממשלתית, על ביצוע פרויקט גשר יהודית מעל לציר התנועה הסואן, הורה כץ על ביטול העבודות בשבת וביקש לבדוק את ביצוען בשעות הלילה בימי חול.

כץ ציין בהודעתו, כי ההודעה על הקמת הגשר במהלך שישה סופי שבוע, לצורך ביצוע העבודות, היא "הודעה מקוממת ומיותרת".

לדבריו, גם דרך הביצוע שנבחרה להקמת הגשר נראית בעייתית ועלולה לפגוע פגיעה קשה ולא מידתית בכלל הציבור.

"בעקבות זאת, הורה השר כץ לחברת נתיבי איילון, המבצעת את הפרויקט עבור עיריית תל אביב-יפו, להקפיא לאלתר את ביצוע כל העבודות המתוכננות ולהגיש בהקדם תכנית ביצוע בדרכים אחרות, כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל בארץ ובעולם", ציינו במשרד התחבורה.

ראש העירייה רון חולדאי הודיע שהורה ללשכה המשפטית בעיר לבדוק אפשרות הגשת עתירה לבג"ץ נגד הנחיית השר כץ.

"החלטת שר התחבורה היא שערורייה. סגירת נתיבי איילון באמצע השבוע תיצור קטסטרופה תחבורתית לציבור, שתהיה גדולה פי כמה מהשיבושים שהיו ברכבת בעקבות הפסקת העבודה בשבת", הזהיר חולדאי. "הממשלה איבדה את הבושה ועושה זאת הפעם לא מהמקפצה, כי אם מהגשר, ולנו הציבור אסור לוותר".

חולדאי טען שלא ניתן להקים את גשר יהודית בעבודת לילה, וציין: "רק העמדת שלושת המנופים היא פעולה שלוקחת שעות ארוכות".

סגן ראש העירייה, אסף זמיר, המתמודד בבחירות על ראשות העיר אמר: "תושבי המטרופולין שוב משלמים את מחיר שלמות הקואליציה וכולנו נעמוד ימים בפקק בלתי נגמר בכדי שלא יבנו את גשר יהודית בשבת".

חבר מועצת העירייה, עו"ד ראובן לדיאנסקי (חי – חילונים ירוקים), אמר: "לא נהיה בני ערובה בעיר שלנו. עבודות הקמת הגשר תוכננו לשבתות כדי להפוך את ההפרעה לתנועה ולחיינו בעיר לנסבלת. לא ניתן שיקריבו אותנו ואת איכות החיים של כולנו בתל אביב כדי לרצות שוב את המיעוט החרדי הכוחני".

הפרשה גם תגיע לכנסת. יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, יזמה כינוס מיוחד של המליאה לדיון בהחלטה.

נדרשת חסימה הרמטית
של תנועת כלי הרכב

על פי תכנית העבודה, הנפת כל קורה, באורך של 55 מטר, מתוכננת להימשך כ-24 שעות, כאשר שש שעות מתוכן יידרשו לפריסת המנופים, ועבודות ההנפה עצמה והריתוכים בין האלמנטים יימשכו כ-15 שעות.

העבודות מתקיימות בעורק התחבורה הראשי והעמוס ביותר של מדינת ישראל. לאור היקף העבודות ומורכבותן, נדרשת חסימה הרמטית של תנועת כלי הרכב בציר, וכן של כלל הרכבות העוברות בתחנות תל אביב.

הקמת גשר יהודית-ביצרון היא חלק ממדיניות עיריית תל אביב-יפו לחיזוק המארג העירוני בין חלקי העיר השונים, עידוד הליכה ברגל ושימוש באופניים ככלי רכיבה יומיומי.

הגשר המתוכנן עבור הולכי רגל ורוכבי אופניים (ללא תחבורה ממונעת) מהווה חלק ממערכת הצירים המרכיבה את השלד העירוני הירוק, שמחבר את מזרח העיר אל המרכז והים ויקשר בחיבור רציף בין שכונות ביצרון ומונטיפיורי, שני אזורים מתחדשים לעסקים ומגורים.

הקמתו תבטיח חיבור נוח אל תחנת הרכבת הקלה (הקו האדום), שעתידה לקום בקצה המערבי של שדרות יהודית, ומעבר ראוי עבור רוכבי האופניים.

בנוסף, תתאפשר גישה נוחה עבור תושבי שכונת ביצרון ויד אליהו, וכן עבור תושבי רמת גן וגבעתיים למרכז תל אביב ולמתחם התרבות (הסינמטק, מוזיאון תל אביב, היכל התרבות). תושבי מערב העיר יוכלו להגיע בקלות לפארק שדרות ההשכלה, סקייטפארק "גלית", היכל נוקיה וכדומה.

הפרויקט החל כיוזמה של עיריית תל אביב-יפו, שיצאה בתחרות אדריכלים לעיצוב הגשר, שבה זכה האדריכל ניר חן.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

אנשים למען הקהילה

מאות מתנדבים הגיעו לתיאטרון היהלום ברמת גן, לערב הוקרה למתנדבי ועובדי יחידת ההתנדבות העירונית. במהלך האירוע הוענק לראש עיריית רמת...

חדשות רמת גן-גבעתיים10 באוקטובר 2019    דקה אחת
0

סניף נוסף לכנפיים של קרמבו

תנועת כנפיים של קרמבו מרחיבה את פעילותה ופותחת סניף שלישי ברמת גן, הפעם במרכז העיר. לפתיחת הסניף שותפים מחזיק תיק...

חדשות רמת גן-גבעתיים10 באוקטובר 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה