חדשות רמת גן-גבעתיים

גבעות של ביקורת

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוגוסט 2018    4 דקות
0

תושבים בנווה גן יוצאים נגד התכנון של הפארק ברחוב קוגלמן: "איך ניתן להקים גבעות כשהן מהוות תצפית על הבתים שלנו? זו פגיעה גסה בפרטיות"

גבעות של ביקורת
השטח המדובר. "לא מובן ומתסכל" ׀ צילום: אלון חכמון

חכמי חלם – זו התחושה שעולה מתוכנית הקמת הפארק הגדול ברחוב קוגלמן שבשכונת נווה גן.

על פי התכנית, מדובר בפארק "גבעות", וכשמו כן הוא, כך שאת שטחי המרחב בפארק יעטרו גבעות דשא כדי להימנע ממשטח ישר ועל מנת ליצור לכאורה עניין במראה החזותי שלו. התושבים זועמים וטוענים כי פריסת הגבעות לכל אורך הפארק תפגע אנושות באיכות החיים שלהם ובעיקר בפרטיותם, שכן טיפוס על הגבעה מציב את המטפס מעל לגובה החומה בבתיהם ובעצם מאפשר הצצה לסלון ולמטבח שלהם. "זה פשוט לא מובן ומתסכל. אנשים תכננו לפי נראות ויופי ולא לקחו בחשבון מינימום של צרכים ובעיקר מציאות קיימת", אומר דייר במקום. "איך מחשבים ומשרטטים תכניות מבלי להתחשב בנתונים העובדתיים שקיימים ולא ניתנים לשינוי? הדירות שלנו קיימות כאן כבר שנים, נלחמנו כל התושבים כדי שיהיה לנו פארק כפי שהתחייבו בפנינו, ועכשיו כשמגיעים לשלב הביצוע אנחנו מבינים שהכל יורד לטמיון, כל התכנון כאן חייב להשתנות מהיסוד. איך ניתן להקים גבעות כשהן מהוות מקום תצפית לבתים שלנו. זה לפגוע בצורה גסה ודורסנית בפרטיות שלנו ובאורח החיים שלנו".

לדברי הדיירים, כל פנייה שלהם לעירייה ולחברה לפיתוח פתח תקוה, האחראית על העבודות במקום, נתקלה בתשובות מתעלמות ובקירות אטומים. "אמרו לנו שזו התכנית והם פועלים על פיה, ומבחינתם יוכלו לקבל הוראה מהעירייה כדי לשנות ולא שום דבר אחר. הם לא פנו להציף את הבעיה שלנו אלא שלחו אותו להתמקח על הזכויות שלנו", אומרים הדיירים.

לפני כשלושה שבועות החלו קבלנים מטעם החברה לפיתוח לעבוד בשטח הפארק, ובחלק המהותי של העבודות הם פינו כמויות אדירות של אדמה עד סמוך לבניינים תוך שהם יוצרים גבעת (סוללת) חול גדולה.

לטענת התושבים, מדיווח שקיבלו מהקבלנים וממנהל הפרויקט הסוללה האמורה היא חלק מהתכנון של הגן, מה שגרם להם לאי נעימות ולחשש גדול.

במכתב שהפנו השבוע אל מבקר המדינה הם טוענים כי כבר לפני כשנתיים נחשף בפניהם החלם הגדול, כשהעירייה התירה לקבלנים שבנו בקרבת מקום בשכונה לשפוך כמויות עצומות של אדמת חמרה במגרש הגובל עם הבתים שלהם בשטח שעליו החלו העבודות להקמת הפארק.

"במשך חודשים הובאו לכאן מאות משאיות אדמה, טרקטורים יישרו את הקרקע אולם גם כך השטח האמור הוגבה מעל לשני מטר מעל לפני הקרקע בהתייחס למגרשים שעליהם נבנו הבניינים שלנו", הם כותבים במכתב האמור שעליו חתמו דוד ואפרת זילברמן.

לטענתם, במטרה להימנע מפינוי עודפי האדמה שהצטברו בשטח המיועד לפארק, החלו הקבלנים ליצור גבעות תוך שהם עושים שימוש בעודפי אדמה אלה, כך שהפארק לרווחת התושבים הפך עבורם לסיוט.

העירייה: "לא התכוונו לפגוע בתושבים"

בני הזוג זילברמן זועמים וטוענים: "כל הפניות שלנו אל היחידה 'שירות לתושב' בבקשה להיפגש עם גורם מוסמך בעירייה, ובכללם ראש העירייה, מהנדסת העיר, והחברה לפיתוח פתח תקוה, נענו בהתעלמות מוחלטת במשך שלושה שבועות מאז החלו העבודות. בשירות לתושב ענו לפניות שלנו, אולם קיבלנו מהם תשובות שאין אפשרות להיפגש עם ראש העירייה".

ל"המקומון" נודע שכבר בשבוע הבא מתוכננת פגישה של גורמי מקצוע במִנהל ההנדסה, לרבות מהנדסת העיר ד"ר חוה ארליך, נציגים מהחברה לפיתוח וגורמים נוספים בעירייה מול התושבים על מנת למצוא פתרון הולם לשביעות רצון הצדדים.

מנכ"ל העירייה, ליאוניד סמוליאנוב: "בשום אופן אין לנו מטרה או כוונה לפגוע בתושבים או בפרטיותם. גורמי המקצוע ייצאו לשטח לבחון את הטענות, ובאם יימצא כי הן מוצדקות, התכנון האמור יבוטל באופן מיידי. המטרה הייתה למנוע משחקי כדור על משטח הדשא לנוכח חשש התושבים שמשטח ישר יהווה מגרש משחקים. בכל מקרה הנושא כעת בבדיקה".

דובר העירייה: "כל העבודות נעשו בשיתוף פעולה של הציבור בשכונה עם המנכ"ל היוצא יעקב ממן. הגבעות תוכננו למנוע משחקי כדור בשטח הציבורי, לאור דרישת הציבור. מִנהל ההנדסה בשיתוף החברה לפיתוח בדקו את התכניות ומתכננים לבצע סיור בשטח בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים. הטענות ייבדקו וייעשה כל מאמץ למצוא פתרון. תואם סיור עם מנכ"ל העירייה והצוות ל-22.8. הממצאים יובאו לדיון ויתקבלו החלטות".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה