חדשות רמת גן-גבעתיים

עתיד ורוד

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוגוסט 2018    4 דקות
0

סקר חדש מטעם יש עתיד, בראשותו של רון כץ, צופה שהסיעה תהפוך לסיעה החילונית הגדולה עם 4-3 מנדטים • על פי הסקר, המרוץ בין ראש העירייה איציק ברוורמן והמועמד לראשות העירייה רמי גרינברג צמוד

עתיד ורוד
כץ. יש סיבה להרים כוסית ׀ צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

האם סיעת יש עתיד, בראשותו של רון כץ, תהפוך לסיעה החילונית הגדולה ביותר בבחירות הקרובות? כך לפחות עולה מסקר חדש שעושה הרבה רעש.

בסקר נבדקו גם סיכויי המועמדים לראשות העירייה, כשבין ראש העירייה איציק ברוורמן למועמד רמי גרינברג התוצאות קרובות מאוד.

במועצה הבאה יישבו 29 נבחרים, במקום 27 כיום, ולכן יש סיכוי שהסיעות הקטנות מחד והסיעות הדתיות מאידך יצמחו באופן משמעותי.

בקדנציה הנוכחית מחזיקה סיעת יש עתיד, שהתמודדה לראשונה בבחירות בעיר ב-2013, במנדט אחד, וגם כך היא צורפה לקואליציה בראשותו של ראש העירייה המכהן איציק ברוורמן.

מסקר שערכה סיעת יש עתיד במהלך יולי, באמצעות חברת המחקר "הגל החדש", שבמהלכו דגמה 500 מתושבי העיר בגילאי 17 ומעלה, עולה כי הסיעה בחנה את הפוטנציאל וסיכויי הבחירה שלה למועצה מבין עשר רשימות שהשתתפו בסקר. זאת, על מנת לקבוע את סכום ההשקעה שיועבר לרשימה בעיר.

נבהיר כי סקרים דומים התבצעו בכל 80 הרשויות המקומיות, שבהן מתמודדת סיעת יש עתיד למועצה. התוצאה שהתקבלה בפתח תקוה הציבה את כץ בראש רשימת הערים שיקבלו את התקציב הגבוה ביותר לבחירות: יותר ממיליון שקל.

"זו העיר שאנחנו הכי בטוחים בה מכל הרשויות המקומיות מבחינת סיכוי הרשימה שלנו ומספר המנדטים שתגרוף", אמר לנו בכיר בסיעה הארצית.

נציין כי על פי חברת המחקר מדובר במדגם שהטעות הסטטיסטית המרבית שלו היא 5.7%.

תקופת הסקרים

בסקר נשאלו התושבים על הרשימות האלה: אכפ"ת בראשותו של ראש העירייה ברוורמן, הליכוד, רשימה בראשותו של רמי גרינברג, רשימה בראשות איתי שונשיין, רשימה בראשות גנאדי בורשבסקי, יש עתיד, רשימה בראשות אורי אהד, הבית היהודי בראשות איציק דעי, ש"ס בראשות אוריאל בוסו, יהדות התורה בראשות אליהו ברוכי ורשימת ביחד שטרם הכריזה מי יעמוד בראשה.

הסיעות החילוניות המובילות בבחירות הקודמות היו: עיר צעירה בראשות שונשיין, אכפ"ת בראשות ברוורמן ודרך חדשה בראשות אהד – אשר גרפו 3 מנדטים כל אחת.

ממצאי הסקר של "הגל החדש" מעלים כי רשימת יש עתיד בראשותו של כץ תקבל בבחירות הקרובות כביכול: כאופציה ראשונה 16% מהקולות בקרב בעלי דעה המהווים 5-4 מנדטים, וכעדיפות שנייה יתמכו ברשימה 7% נוספים מהקולות.

התוצאות שנחשפו בסקר נתונות לשינויים בחודשיים הקרובים, במיוחד לנוכח העובדה שסגן ראש העירייה איתי שונשיין, שמתמודד לראשות העירייה, טרם הספיק לצאת לקמפיין ביולי.

החשיפה שלו באופן יחסי הייתה נמוכה ואפילו מינורית, אולם העובדה ש-35% מהתושבים שנבחנו בסקר טרם החליטו לגבי המועמד שלהם לראשות העירייה מותירה את האופציה שהחלוקה בין המועמדים עוד עלולה להשתנות.

מניסיון העבר אנחנו למדים כי גם בבחירות הקרובות המגזרים הדתי והחרדי יהיו הקלף המנצח, בין אם בסיבוב הראשון ובין אם בסיבוב השני, ככל שיתקיים.

בעוד סיעת הבית היהודי תצהיר על תמיכתה בברוורמן לראשות העירייה כבר בסיבוב הראשון, סיעת ש"ס תשקיע את מירב הכוחות שלה בחיזוק עצמי. היא תאפשר לקהל בוחריה לעשות את חשבון הנפש שלו, וגם אם תצהיר על תמיכה בראש העירייה המכהן, בדיוק כמו בבחירות הקודמות כשאהד היה המועמד המועדף, היא לא תתאבד על כך.

לקראת הסיבוב השני היא תהיה מגובשת יותר וכוחנית יותר. זאת, אחרי שסיימה את מערכת הבחירות שלה לשביעות רצונה.

נציין כי בבחירות הקודמות בשנת 2013 היו בעיר 240,654 תושבים, מתוכם נמנו מתחת לגיל 17 כמות של 64,653 תושבים. מספר בעלי זכות הבחירה עמד על 176,439.

על פי נתונים שנבחנו על ידי היחידה האסטרטגית של העירייה הגיעו לקלפיות והצביעו 81,471 שנמנו כקולות כשרים. הצבעתם של יותר מ-2,200 תושבים נפסלה. אחוז ההצבעה עמד על 47.5%.

הקשר הדתי

שנה לפני הבחירות, באוקטובר 2017, נמנו בעיר 262,343, כשמתוכם מתחת לגיל 17 יש סך של 74,050 תושבים. בהתחשב בנתון זה מספר בעלי זכות הבחירה יעמוד על 188,384. גם השנה צפויים להצביע קרוב ל-92,000 תושבים שיצטרכו לקבוע את 29 חברי המועצה שיכהנו במועצה הבאה.

על פי נתונים שנבחנו ביחידה האסטרטגית של העירייה, בבחירות הקודמות בסיבוב הראשון גרף אורי אהד תמיכה של 35.5% מהבוחרים, כשברוורמן אחריו עם 25.7% וגרינברג שלישי ברשימה עם 21.4% ודני סויסה עם 16%.

המעבר של הסיעות הדתיות והחרדיות וכן של סיעת עיר צעירה מהתמיכה באהד לתמיכה בברוורמן טרף את הקלפים והיטה את הכף לטובתו של ברוורמן, שכאמור בסיבוב השני זכה בבחירות.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה