חדשות רמת גן-גבעתיים

בקשתך נדחתה

חדשות רמת גן-גבעתיים16 באוגוסט 2018    2 דקות
0

בית משפט השלום בתל אביב דחה תביעה שהגיש מתווך מרמת גן לקבל תשלום מרוכש נכס • השופט: "הנכס הוצג לנתבע לפני 25 חודשים, המהווים פרק זמן ניכר"

בקשתך נדחתה
רחוב המרגנית. המתווך שוקל לערער ׀ צילום: משה כהן

בעל סוכנות תיווך מרמת גן לא יקבל תשלום של 2% בתוספת מע"מ מרוכש נכס שחתם שנתיים לפני ביצוע העסקה על הסכם התיווך – כך קבע בית משפט השלום בתל אביב.

הפרשה החלה ביוני 2014, כשהנתבע חתם על הסכם עם המתווך להזמנת שירותי תיווך בנוגע לרכישת נכס ברחוב המרגנית בשיכון ותיקים ברמת גן. כעבור שנתיים הוא רכש מחצית מהנכס שנמכר לו ולרעייתו ביחד עם אחרים בסכום של 7.4 מיליון שקל.

המתווך הגיש נגד הרוכש תביעה בסך 173,160 שקל, בטענה שעליו לשלם 2% בתוספת מע"מ משווי העסקה כדמי תיווך. "הנתבע לא הכחיש, כי חתם על הסכם התיווך בהתייחס לנכס, אך טען כי התובע לא היה הגורם היעיל להתקשרות הצדדים בהסכם מחייב", ציין השופט אבי שליו.

"המתווך גרס כי במרוצת השנים הציג לנתבע מספר נכסים אחרים בשכונה, אולם הנתבע דחה את הצעותיו. בנוסף טען המתווך כי שמר עם הנתבע על קשר לגבי הנכס, אך זה השיב כי טרם מצא שותפים", כתב עוד השופט. "המתווך טען כי כעבור תקופה נודע לו באקראי שהנתבע רכש את הנכס, לאחר שהסתיר ממנו את המשא ומתן, אף כאשר נשאל על כך ישירות. לשיטתו, הוא היה הגורם היעיל במימוש עסקת המכר בעוד שהנתבע הסתיר ממנו את העסקה על מנת להתחמק מתשלום דמי התיווך".

לעומת זאת, הנתבע העיד במשפט, כי המתווך הציג לו את הנכס פעם אחת, ביוני 2014, מבחוץ, ומלבד זאת – לא ביצע כל פעולה תיווכית נוספת שהובילה למכירת הנכס בשנת 2016.

השופט אבי שליו קבע כי נקודת המוצא לדיון בזהות הגורם היעיל לגיבוש העסקה טמונה בחלוף הזמן בין ההצעה המקורית ועד לסיום העסקה. "הנכס הוצג לנתבע ורעייתו ביוני 2014, ורק ב-31 ביולי 2016 נחתמה עסקת המכר. מדובר בפער של לפחות 25 חודשים, המהווים פרק זמן ניכר".

המתווך אמר ל"המקומון" כי הוא שוקל לערער לבית המשפט המחוזי. "זה עניין עקרוני שנוגע לכלל המתווכים", הוא הדגיש.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה