חדשות רמת גן-גבעתיים

"לנגח את מערכת החינוך לצורכי בחירות זה לא דבר ראוי"

חדשות רמת גן-גבעתיים16 באוגוסט 2018    6 דקות
0

מנהלת אגף החינוך בעיריית רמת גן, דליה לין, מדברת על האלימות במערכת החינוך, על הבעיות וההישגים בחינוך המיוחד, על המסקנות מפרשת המורה הפדופיל, על הבחירות לעירייה שזולגות למערכת החינוך ועל היוזמה המהפכנית שלה שעשויה למנוע התעללויות בגני ילדים

"לנגח את מערכת החינוך לצורכי בחירות זה לא דבר ראוי"
לין. "אני כל כולי בחינוך. אין לי שאיפות פוליטיות" ׀ צילום: שלומי מזרחי

עיריית רמת גן יצאה לחופשה השבוע וכל מי שהסתובב במשרדים ראה בעיקר מזכירות משועממות שסופרות את הדקות עד ליציאה לחופשה. יש רק אגף אחד שבו לא רק שלא היו מנומנמים, אלא עבדו מסביב לשעון: החינוך.

מנהלת אגף החינוך בעירייה, דליה לין, בקושי הצליחה לחלץ 40 דקות לראיון בלעדי עם "המקומון". לדבריה, "ככל שמתקרבים לצלצול שמבשר את פתיחת שנת הלימודים, המתח בשיאו. זו התרגשות ודריכות בלתי רגילה".

לקראת הפגישה אתך שוחחתי עם עשרות הורים וכמעט כולם חזרו ואמרו שבני הנוער משועממים. יושבים בגינות ציבוריות, מעשנים ושותים לשוכרה, מה שמוביל להרבה מאוד מקרים של ונדליזם ואלימות. מה אתם עושים בעניין הזה?

"ההורים צודקים. ילד מגיע לאלימות מכל מיני סיבות, בהן תחושת תסכול. אנחנו משקיעים מיליונים בתכניות העשרה וחוויית למידה טובה יותר כדי שתהיה פחות אלימות.

"כשהורים מתלוננים על אווירה אלימה בכיתה אנחנו מגייסים את המפקח של משרד החינוך. יושבים על כל מקרה. מביאים את כל הצוותים הרלוונטיים. לרוב זה ילד אחד או שניים שמייצרים אווירה פחות טובה כתוצאה מקושי שלהם. הרבה פעמים הורים באים אליי ואומרים לי: 'תוציאי את הילד הזה מהכיתה, או מבית הספר'. אני עונה להם: 'אם זה היה הילד שלכם גם הייתם רוצים שיוציאו אותו?'. אנחנו מתעקשים שהילד הזה יישאר בכיתה עם תכנית שמותאמת לו".

מתי בכל זאת תוציאו את הילד מבית הספר?

"זה במקרה מאוד קיצוני ורק אם זה לטובת הילד. אני לא זוכרת עד עכשיו מקרה שהוצאנו ילד מהכיתה, אלא אם זה לבקשת הוריו. גם אז אנחנו לא ממהרים".

בואי נדבר על פרשת המורה הפדופיל שלימד בבית ספר בתל אביב. איך אתם מוודאים שלא יקרה מקרה כזה ברמת גן?

"בבית ספר יסודי ההעסקה היא באחריות של משרד החינוך, אז אנחנו לא יכולים להתערב. בעל-יסודי אנחנו דורשים תעודת יושר מהמשטרה. יש לנו רכזי ביטחון בבית הספר ואנחנו מוודאים שלא ייקלט אף מורה בלי אישור כזה. לא ילמד כאן אף מורה שיתנהג בצורה לא ראויה כלפי תלמידים או מורים".

מה לגבי סייעות שמתעללות בילדים בגנים?

"זה עצוב מאוד. כאמא לשלושה ילדים לא הייתי רוצה לחוות חוויה כזו של התעללות בגן. כל הפרסומים שהיו עד עכשיו היו של גנים פרטיים וזה בגלל שאין פיקוח. המערכת העירונית מפוקחת, הגננות בעלות תואר ראשון, הסייעות עוברות הכשרות לאורך כל השנה. הסיכוי שיקרה מקרה כזה בתוך המערכת העירונית הוא קלוש".

את בעד התקנת מצלמות בגנים?

"אני לא חושבת שזה הפתרון. אני מאמינה בפיקוח. אנחנו כעיר לא אחראים על גני ילדים בגיל 3-0. לאור ריבוי המקרים העלינו כל מיני רעיונות בפני משרד החינוך, למשל, שסייעות וגננות בגנים פרטיים יגיעו לעירייה לעבור הכשרות. ללוות אותן בהכשרות והשתלמויות. אפילו מיפוי של הגנים הפרטיים זה משהו שעד עכשיו אף גורם ממלכתי לא לקח עליו אחריות".

מה לגבי החינוך המיוחד? אני שומע שם הרבה מאוד תלונות, על הסעות, על סייעות וציוד חסר.

"אתה נוגע עכשיו בבטן הרכה שלנו. הורים לילדים בחינוך המיוחד חווים חוויות לא פשוטות. בארבע השנים האחרונות נפתחו שני בתי ספר לחינוך מיוחד ברמת גן אחרי שנים שלא היו פה בתי ספר כאלה. פתחנו את בית הספר בספארי לבעיות למידה מורכבות, פתחנו את בית אקשטיין לאוטיזם, ובשנה הקרובה אנחנו פותחים לראשונה בתולדות העיר את כיתת התיכון הראשונה בתיכון 'אורה מודיעים'. עד היום הילדים על הרצף התקשורתי למדו עד סוף בית הספר היסודי. כשהילד היה מגיע לתיכון היינו צריכים להוציא אותו מהעיר, ועכשיו לראשונה הם יישארו בעיר. אני חושבת שהילדים האלה צריכים להישאר כחלק מהקהילה שלנו ולא לנדוד לערים אחרות. צריך לחבק את הילדים האלה ולא להרחיק אותם. לגבי הסייעות זה באישור של משרד החינוך. אנחנו לא חוסכים בזה. החינוך המיוחד הוא בלבנו, ואנחנו עושים הכל כדי שהילדים האלה יישארו בעיר".

הצפיפות בכיתות

כשלין, בעברה מנהלת תיכון, נשאלת האם היא מרוצה מאיכות המורים ברמת גן, היא אומרת ש"זה לא סוד שהוראה היא מקצוע לא מספיק מתגמל. נכון שהעלינו את שכר המורים ב'עוז לתמורה', אבל זה לא מספיק. ככל שיעלו את השכר והתנאים ונגבה את המורים – יגיעו מורים יותר טובים למערכת".

בואי נדבר על המתקנים. עלו לא מעט טענות על לימודים בקרוואנים ובכיתות קטנות ולא ממוזגות. איך אתם נערכים לשפר את התנאים שבהם לומדים התלמידים?

"אנחנו משקיעים מיליונים בכיתות, ובכל שנה אנחנו פותחים אגפים חדשים ברמות הכי גבוהות שיש. אין מצב שאין מזגן בכיתה. אם יש תקלה, תוך כמה ימים המזגן מוחלף. המספר הממוצע של תלמידים בכיתה ברמת גן בבית ספר יסודי הוא 27. עיריית רמת גן היא מהיחידות שמתנגדות לאיחוד כיתות. אנחנו משקיעים 3 מיליון שקל בבתי ספר יסודיים, שהם באחריות של משרד החינוך, כדי שלא יאחדו כיתות. נכון, היינו רוצים שיהיו 25 תלמידים בכיתה, אבל זה לא באחריותנו. לגבי לימודים בקרוואנים זה מאושר על ידי משרד החינוך. אחד הדברים שאנחנו עובדים עליו מאוד חזק זה לייצר סביבת לימודים חדשנית, כיתות מודולריות. לא עוד כיתות בטורים. אפשר ללמוד בזוגות, בשלישיות. אני מצפה מהמורים שלא רק יעבירו ידע כל השיעור, אלא שייתנו לילדים לחקור וללמוד. ילד צריך לצאת למרחבים בחוץ, אפילו שייצא לקניון וילמד על מחירים. כמה שפחות שיישאר בכיתה. הצבנו לעצמנו יעד שלפחות 30% מהשיעורים יהיו מחוץ לכיתה".

למה לה פוליטיקה עכשיו?

מערכת הבחירות לרשות המקומית זולגת בימים אלה גם למערכת החינוך. זה התחיל בחברי מועצה שהחלו לאחרונה לבקר ביתר שאת את הנעשה בבתי ספר והמשיך לפעילות של נערים במטות המועמדים השונים, שמטבע הדברים נכנסה בדרך כזו או אחרת גם לכיתות.

לין, שהייתה מורה לאזרחות, לא נבהלת מהתופעה. "צריך להבדיל בין התערבות פוליטית, שזה אסור, לבין אקטיביזם של בני נוער, שזה דווקא מבורך ולא צריך להיבהל מזה. לגבי חברי מועצה שמדברים על מערכת החינוך זו התערבות פוליטית. אני חושבת שיש הרבה כבוד למערכת החינוך ברמת גן. ביקורת היא דבר מבורך. אם יש משהו שאנחנו יכולים לשפר אדרבא, אבל בעיניי לנגח את מערכת החינוך לצורכי בחירות זה לא דבר ראוי, כי בתי הספר הם של כולם. לכל אחד מחברי המועצה יש ילדים או יהיו ילדים ונכדים במערכת, וצריך לשמור על מערכת החינוך מחוץ לפוליטיקה. זה צריך להיות אינטרס משותף של כולנו".

ראש העירייה ישראל זינגר בא לפוליטיקה מהחינוך. מה איתך? נראה אותך מתישהו בפוליטיקה?

"אני כל כולי בחינוך. אין לי שאיפות פוליטיות. אני לא דמות פוליטית, אלא אשת מקצוע ואשמח להישאר בחינוך".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה