חדשות רמת גן-גבעתיים

"יצרנו מהפכה תכנונית בעיר"

חדשות רמת גן-גבעתיים15 באוגוסט 2018    4 דקות
0

מהנדסת עיריית רמת גן, האדריכלית עליזה זיידלר-גרנות, מדברת על הצורך בהתחדשות מול הצפיפות הגדולה, ומבקרת את קודמיה: "לא הייתי מאשרת את התכניות במתחמי החולה ונווה יהושע"

"יצרנו מהפכה תכנונית בעיר"
זיידלר-גרנות. "נשבור את שיא הגובה" ׀ צילום: באדיבות העירייה

אנחנו יוצרים ודאות תכנונית בכל השכונות ברמת גן", אומרת מהנדסת העיר, האדריכלית עליזה זיידלר-גרנות, בראיון מיוחד ל"המקומון".

סוגיות התכנון והבנייה אינן יורדות מסדר היום הציבורי ברמת גן, המכונה לאורך שנים "בירת התמ"א". זיידלר-גרנות מדברת בפתיחות רבה על הנושאים הרבים שעל הפרק, ומבהירה שדברים שהיו בעבר כבר לא יהיו: "יצרנו מהפכה מאוד רצינית. התפיסה התכנונית השתנתה לגמרי".

למה את מתכוונת?

"בעבר הובלנו בעיקר על ידי יזמים פרטיים, ובעצם נענינו ליוזמות מקומיות של תמ"א 38 ופינוי-בינוי. היה תכנון נקודתי, שלא מסתכל על השכונה כולה והעיר כולה. עברנו מתכנון נקודתי לתכנון הוליסטי כולל של שכונה ועיר, שמסתכל על כל העיר ביחד".

זיידלר-גרנות מותחת ביקורת על תכניות שאושרו בקדנציה הקודמת, לפני כניסתה לתפקיד. "במתחמי החולה ונווה יהושע אושרו בעבר תכניות גדולות שכוללות 300 דירות בכל מתחם. לא הייתי מאשרת אותן", היא אומרת.

אז מה המדיניות החדשה?

"אני מכירים בצורך להתחדשות, אבל צריך לראות את המכלול של תשתיות, מבני ציבור, בתי ספר, שטחי מסחר, שטחים ציבוריים והמחיר הכלכלי שהעיר צריכה לשלם עבור תוספת של יחידות דיור".

כיצד מיישמים את זה?

"הכוונה שלי ושל הצוות התכנוני היא לעבוד בצורה אסטרטגית ולראות מלמטה למעלה. לפני כארבע שנים התחלנו לגבש תכניות-אב שכונתיות, בגיבוי ראש העירייה (ישראל זינגר) ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה (עו"ד אביבית מאור-נמרודי)".

איך זה מתבצע בשטח?

"התחלנו אז לתכנן את שכונות עמידר ובורוכוב והתפרסנו. הכנו תכניות ל-17 מתוך 24 השכונות ברמת גן. לכל תכנית היה אדריכל, יועץ, ונעשה הליך של מפגשים עם תושבים והליך של שיתוף הציבור. לכל שכונה הוכנה תכנית התואמת את האופי והצרכים שלה".

וייזלר-גרנות נותנת את שכונת הגפן כדוגמה למדיניות החדשה: "הגפן היא השכונה הכי צפופה בעיר עם הכי פחות תשתיות של מבני ציבור. ישנן בשכונה 7,380 יחידות דיור. אם היינו מאפשרים רק תמ"א 38, היינו מגיעים ל-21 אלף יחידות דיור. ואחרי פחות משליש מהבקשות, היינו מפסיקים לתת היתרים", היא מסבירה.

"לא רצינו לעצור את העיר"

לדברי מהנדסת העיר, "שינויי תב"ע בכל אזור – זה הליך סטטוטורי ארוך שנמשך שנים. כיום אנחנו פועלים על פי מסמכי המדיניות שנקבעו לכל שכונה. לא רצינו לעצור את העיר".

ומה קורה במרכז העיר?

"התחלנו לתכנן את שכונת הר אברהם, ואנחנו מרחיבים את תכנית מרכז העיר. העירייה גם מקדמת את פרויקט החניון התת-קרקעי בכיכר אורדע, שיכלול כ-750 מקומות חנייה".

בעבר אושרו מגדלים במרכז העיר, אשר שונים מהמבנה האורבאני הנמוך.

"לא הייתי מאשרת את המגדל ברחוב נתן, אבל בקצוות, כמו במתחם מועצת הפועלים (בהרצל-קריניצי), בהחלט הייתי מאשרת. בצירים הראשיים נאפשר בנייה גבוהה. בציר ז'בוטינסקי הבנייה תוכל להגיע לגובה של 35 קומות, אבל בשדרות ירושלים הבניינים יגיעו לגובה של 15 קומות בלבד. תלוי באופי של כל אזור ואזור ובתשתיות".

מהי מדיניות שימור המבנים ההיסטוריים?

"הרשימה הראשונה כללה כ-300 מבנים לשימור. ישנם כיום כ-20 מבנים ותיקים לשימור מחמיר, רובם מבני ציבור. אחרי שהושלמה תכנית השימור, קיבלנו המלצה לקבל מעמד של ועדה לתכנון ובנייה עצמאית מוסמכת. ההמלצות הן של הוועדה המחוזית, הפיקוח המחוזי וועדת הערר, וניתן לצפות לקבלת ההסמכה בעוד כמה חודשים".

כמה תושבים צפויים להתווסף בשנים הבאות?

"כיום מתגוררים ברמת גן 152,600 תושבים, ובעיר יש 68,336 מועסקים. בשנת 2040 יתגוררו ברמת גן כ-350 אלף תושבים, ומספר המועסקים יעמוד על כ-177 אלף".

וייזלר-גרנות מגלה שרמת גן עומדת לשבור את שיא הגובה במדינת ישראל. "מקודמת תכנית למגדל בגובה של 111 קומות במתחם בורסת היהלומים", היא אומרת ומזכירה שתל אביב אישרה רק לאחרונה בסמיכות למשולש הגבולות של רמת גן וגבעתיים – תכנית לבניית מגדל בגובה של 100 קומות.

מה צפוי במתחם אצטדיון רמת גן?

"אסור לנו לבזבז את שטחי העיר. אנו זקוקים לאזורי תעסוקה. אין צורך באצטדיון במתכונתו הנוכחית שאינו כשיר. יהיה אולי היכל תרבות וספורט – ארנה, שיהיו בו משחקי ספורט ומופעים, ונקדם תכנית למגדלי תעסוקה ומסחר".

היו בעבר טענות על "מאכערים" המקדמים תכניות.

"הוודאות התכנונית שיצרנו מייתרת את המאכערים. אנחנו לא נותנים למאכערים להיכנס ולא סוטים מהמדיניות התכנונית. נוצר לעתים בלבול, כי ישנם אנשי מקצוע המתמחים בתחום ומגישים תכניות".

היו גם תלונות על היעדר אכיפה מספקת נגד בנייה בלתי חוקית?

"מדיניות האכיפה כיום הרבה יותר הדוקה. עבירות בנייה נאכפות בצורה קשיחה. הוצאנו עשרות צווי הריסה והרסנו בנייה בלתי חוקית בפועל. אנחנו פועלים בגיבוי מלא של הנהלת העיר".

מדוע ההליכים נמשכים שנים?

"היה עיכוב של שנה משתי סיבות. קודם כל שינויים במדיניות הארצית והמחוזית גרמו לחישוב מחדש וגם היו שינויים במדיניות הוועדה המקומית".

מה היעד לאישור תכנית?

"תוך שנה פינוי בינוי ותוספת בנייה ללא הקלות תוך כמה חודשים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עיר בחפירות

עבודות תשתית נרחבות שמבוצעות בכמה אזורים בגבעתיים, ועבודות נוספות המתוכננות להתבצע בתוך כמה חודשים, צפויות להפוך לחלק משגרת החיים בעיר...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    דקה אחת
0

המאבק עולה שלב

"רשות הרישוי תגיש הודעה בתוך עשרה ימים, האם היא מקבלת את המלצת ועדת הערר, שלפיה החלטתה תבוטל בהסכמה ובהתאמה ויבוטל...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה