חדשות רמת גן-גבעתיים

"אנחנו לא ניתן שמישהו יסגור לנו את בתי הקפה בשבת"

חדשות רמת גן-גבעתיים15 באוגוסט 2018    3 דקות
0

ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, הגיב בחריפות להחלטה של משרד הפנים לפסול את חוק העזר העירוני שמאפשר לפתוח עסקים בשבת: "שר הפנים רוצה שנהיה בני ברק וזה לא יעזור. גבעתיים היא כמו תל אביב"

"אנחנו לא ניתן שמישהו יסגור לנו את בתי הקפה בשבת"
וולפסון מחלקת תעודות לעסקים שפתחו בשבת. לא לכפייה דתית ׀ צילום: באדיבות וולפסון

משרד הפנים פסל את התיקון לחוק העזר העירוני, שאושר במועצת עיריית גבעתיים ואשר התיר את המשך פתיחתם של בתי קפה, מסעדות, ברים, פאבים, מרכולים ופיצוציות בשבתות. ראש העירייה, רן קוניק, הודיע שהעסקים ימשיכו להיות פתוחים בשבתות והבהיר שהעירייה כבר עתרה לבג"ץ בבקשה להורות לשר הפנים, אריה דרעי, לאשר את חוק העזר החדש.

בהודעת משרד הפנים לעיריית גבעתיים, באמצעות המנכ"ל מרדכי כהן, נטען כי בתיקון חוק העזר העירייה לא הצביעה בפני השר שההסדר המוצע נועד לספק צרכים אשר הינם חיוניים.

עוד נכתב בהודעת משרד הפנים על אי אישור חוק העזר בגבעתיים: "נראה שמטרת ההצעה (חוק העזר העירוני החדש) הינה לכאורה לעגן בחוק את המצב הקיים בפועל ולקבוע בחוק שאותם עסקים, שבמשך שנים היו פתוחים בימי מנוחה בניגוד לחוק – ימשיכו להיות פתוחים בימי המנוחה".

במשרד הפנים טוענים עוד כי לא נמצאה הצדקה להפעלת עסקים ברחובות שהוגדרו כמסחריים, ועל פי הוראות החוק יש לסגור עסקים בימי מנוחה, בדומה לעסק המצוי ברחוב שאינו מוגדר כמסחרי.

קוניק הגיב בחריפות להחלטה: "שר הפנים רוצה שבתי הקפה והמרכולים בגבעתיים יהיו סגורים כמו בבני ברק, בית שמש וצפת", הוא אמר.

לדבריו, "אנחנו נילחם בכל הכוח ולא ניתן שיסגרו לנו את בתי הקפה והמרכולים. בעניין הזה העיר גבעתיים היא כמו תל אביב".

לדבריו, תיקון חוק העזר העירוני בגבעתיים אושר במועצת העירייה עוד לפני אישור חוק המרכולים שקידם השר דרעי בכנסת.

"כמו שחוק המרכולים לא חל על תל אביב, שאישרה את חוק העזר העירוני לפני החקיקה בכנסת ובג"ץ אישר אותו, אנחנו נילחם על כך שהוא יחול גם על גבעתיים", אמר עוד קוניק. "גם אנחנו פטורים מחוק המרכולים".

"עתרנו כבר לפני כחודש לבג"ץ, כי צפינו את הנולד והיה ברור לנו שדרעי לא יאשר את חוק העזר העירוני", ציין קוניק.

ראש העירייה רמז שיש להחלטה  של שר הפנים ריח פוליטי לכאורה. "בגלל שהבחירות לכנסת בפתח, השר דרעי כנראה מעורר את הנושא הזה", אמר קוניק והוסיף כי "דרעי קידם לפני כמה חודשים את החוק, כשחשבו שהבחירות יוקדמו".

לדבריו, חוק העזר העירוני שתוקן בגבעתיים שומר על הסטטוס קוו של בתי קפה, ברים, פאבים ומרכולים, שהיו פתוחים בשמונה השנים האחרונות.

הוא סיכם ואמר: "בגבעתיים אין כפייה דתית ותמיד היו יחסים טובים בין החילוניים לדתיים בעיר".

"הניסיון של דרעי להתערב בחיינו ייכשל"

סגנית ראש העירייה, ויוי וולפסון (מרצ), אמרה כי החלטתו של דרעי לדחות את התיקון לחוק העזר העירוני היא שערורייתית. "ההחלטה מנסה לכפות על הרוב החילוני של תושבי גבעתיים שבת אורתודוקסית-הלכתית, אבל ניסיונו של דרעי להתערב במרקם החיים בעיר לא יצלח".

לדבריה, "בשבת האחרונה יצאנו לחלק תעודות הוקרה לבעלי עסקים שפותחים את עסקיהם בשבת, ונעשה זאת גם בהמשך. בזכותם יכולים כולנו, תושבי ותושבות העיר, להחליט ולבחור כיצד לבלות את השבת המשפחתית שלנו, ועל כך אנו מודים להם מקרב לב".

אבל בגבעתיים ישנם גם מתנגדים לפתיחת העסקים בשבתות. בעקבות העתירה שהגישה העירייה בבקשה להורות על אישור חוק העזר העירוני, הוגשה בקשה לבג"ץ בשמם של יותר מ-200 תושבים, המבקשים להתנגד לבקשת העירייה.

הבקשה המדוברת, שעשתה הרבה רעש ברשתות החברתיות, גם כוללת את הודעתם של שלושה מחברי המועצה: מושיק גולדשטיין ואורנה צדוק (הבית שלנו בגבעתיים) וטלי ארגמן (ליכוד), המתנגדים לתיקון חוק העזר העירוני.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

הכי קרוב לאמא

התרגשות רבה הייתה השבוע בקרב מטפלים בספארי רמת גן. לאחר 11 שנים נולדה בספארי גורת אורנגאוטן. האם טאנה המליטה את...

חדשות רמת גן-גבעתיים28 ביולי 2021    דקה אחת
0

"סיפור חוזר" בגבעתיים

סניף של רשת חנויות הספרים החברתית "סיפור חוזר", המציעה ספרי יד שנייה ומעסיקה אנשים עם צרכים מיוחדים, הושק בגבעתיים בטקס...

חדשות רמת גן-גבעתיים28 ביולי 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה