חדשות רמת גן-גבעתיים

כתב אישום נגד המפעלים

חדשות רמת גן-גבעתיים15 באוגוסט 2018    4 דקות
0

היועצת המשפטית לעירייה, עו"ד שרית גרינבאום, הגישה כתב אישום נגד חברות טביב ואקוכם וכן נגד בעליהן ומנהליהן האישיים, שמייחס להם הפרת צו הפסקת עבודה מִנהלי חתום

כתב אישום נגד המפעלים
המפעלים. נזק סביבתי ׀ צילום: אלון חכמון

כחודש וחצי אחרי שקיבל בית המשפט המחוזי מרכז את ערעורה של העירייה בנוגע לצו הפסקת עבודה שהוציאה כנגד חברות טביב ואקוכם איכות הסביבה בע"מ, הממוקמות ברחוב החרושת באזור התעשייה סגולה, וביטל את החלטת בית משפט השלום בעיר שהורה לכאורה על מחיקת הצו האמור – מחריפה העירייה את מאבקה מול אותן החברות במטרה לכאורה לפעול לסגירתן. השבוע הגישה היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד שרית גרינבאום, כתב אישום שהוגש בבית משפט השלום בעיר נגד שתי החברות וכן נגד בעליהן ומנהליהן האישיים, שמייחס להם הפרת צו הפסקת עבודה מִנהלי חתום.

בעקבות בדיקת ניטור, שמצאה לכאורה קשר בין אותן חברות לזיהום האוויר הפוגע בתושבי אם המושבות, החליט ראש העירייה איציק ברוורמן, אחרי שנתיים לערך של דחיקה והתעלמות מדרישותיהם של התושבים, לעשות ככל שבידו כדי לסלק את מה שהוא מכנה היום "מפגע סביבתי".

נציין כי במשרד להגנת הסביבה, חרף תוצאה חריגה שהתקבלה באחת מבדיקות הניטור, נוטים להקל עם המפעלים האמורים, תוך הצבת סנקציות מסוימות, אולם לא ממהרים לפעול נגדם כדי לכפות עליהם סגירה או מעבר לאזור אחר.

נזכיר כי במשך חודשים ארוכים טענו בעירייה, לרבות ראש העירייה והאגף לאיכות הסביבה, כי הריחות המעיקים ותחושות המחנק אינם קשורים כביכול לפעילותם של אותם מפעלים הנמצאים בקו אווירי ישיר מול הבניינים באם המושבות, וציינו כי המטרד הסביבתי נגרם כתוצאה משריפות גזם ופסולת בכפרים הסמוכים ובגזרת הוד השרון.

אלא, שבאחת מבדיקות הניטור שביצע המשרד להגנת הסביבה בעקבות פניית התושבים, נתגלתה חריגה משמעותית בתוצאות הניטור וסטייה חדה מתו התקן.

התוצאה האמורה אפשרה לעירייה ולעומד בראשה, ברורומן, להתנתק לחלוטין מהקו שהנחה אותה עד אז ולהצטרף לתושבים במאבק נגד הישארותם של המפעלים במקום.

ברוורמן הנחה את המחלקה המשפטית ואת גורמי הפיקוח במִנהל ההנדסה לפעול כנגד אותם המפעלים בכל המישורים, הן בתחום התכנון והבנייה לנוכח חריגות שנתגלו בשטחי המפעל העצום, והן בתחום רישוי עסקים – וכל זאת על מנת לרצות את התושבים כביכול.

עליית מדרגה במאבק

ב-3 באפריל הומצא לבעלים ולמנהלי המפעלים צו הפסקת עבודה מִנהלי, החתום על ידי ראש העירייה והיועצת המשפטית עו"ד גרינבאום.

כבר למחרת הגישו מנהלי החברות בבית משפט השלום בעיר בקשה לביטול הצו, אולם בית המשפט הורה על עיכוב ביצוע הצו, וכשלושה שבועות לאחר מכן האריך בית המשפט את תוקפו של העיכוב עד ל-5.5.

יממה לאחר מכן ביטל בית המשפט את הצו, ועל החלטה זו ערערה העירייה על פי הנחיית ראש העירייה ברוורמן בבית המשפט המחוזי.

ב-26.6 פרסם בית המשפט המחוזי מרכז את החלטתו, שלפיה הוא מקבל את הערעור ובעצם כך מבטל את החלטת בית משפט השלום, שביטל לכאורה את צו ההפסקה המִנהלי והורה על שובו לחיים בעצם של צו ההפסקה המִנהלי.

אלא, שלטענת העירייה, כפי שעולה מכתב האישום כאמור, החברות הנאשמות המשיכו לפעול במקום חרף החלטת בית המשפט, ובכך בעצם הפרו את צו ההפסקה המִנהלי. בעקבות כך הגישה כאמור היועצת המשפטית את כתב האישום בגין הפרת הצו המִנהלי.

בעירייה מציינים כי ראש העירייה ברוורמן מעלה מדרגה במאבקו במפעלים המזהמים, ועל פי החלטתו הורה למחלקה המשפטית להגיש כתבי אישום נגד המפעלים טביב ואקוכם.

"הדאגה לבריאות התושבים היא חובתי, וגם בית המשפט חיזק את עמדתי", כך אמר ברוורמן לאחר שהוגשו כתבי האישום.

אלא שתושבים באם המושבות, לרבות מובילת המאבק ענת זנזורי, לא מתרגשים מהמהלך. "חודשיים וקצת לפני בחירות נראה לי, על פניו, ואשמח אם אטעה, שראש העירייה מנסה לשקם את ההריסות מול התושבים ופועל פתאום כנגד אותם מפעלים. במשך שנתיים צעקנו והתרענו, אולם בעירייה, לרבות ברוורמן, דחו אותנו פעם אחר פעם והשפילו אותנו. כעת כשהוברר בבדיקה אחרת כי קיימות חריגות וסטיות מהתקן, העירייה נרתמת לפעול נגדם, וזה נדמה כמו פעילות לא נקייה אלא התנהלות פופוליסטית נטו".

מנגד, טוענת נציגה אחרת של התושבים, אור שטיבלמן, שמזוהה כתומכת בראש העירייה, כי "מאז שראש העירייה נטל את המושכות לידיים, אנחנו רואים פעולות בשטח, והתוצאות לא איחרו לבוא".

לדבריה, "גם צו הסגירה המִנהלי וגם הניצחון בבית המשפט המחוזי הם תוצאות של העבודה המאומצת של ראש העירייה והתושבים בשכונה".

בעירייה מדגישים כי בנוסף נמשכים הדיונים על הבאת מומחה חיצוני לזיהום אוויר תעשייתי וסביבתי מאוסטריה, שיבדוק את התנהלות המפעלים. כרגע המשרד להגנת הסביבה אינו מעוניין במומחה, אך ראש העירייה ברוורמן והתושבים מתעקשים ומחפשים את המתווה להבאתו.

"המאבק שאני מנהל נגד הזיהום המגיע מהמפעלים לא פשוט, אבל זו חובתי להמשיך ולדאוג לבריאות התושבים בפתח תקוה. ההישגים שהגענו אליהם ברמה המשפטית הם יפים, אבל לא מספיקים כי המפעלים עדיין פוגעים בתושבים. אני מבטיח להמשיך עד שהעניינים יוסדרו ותושבי שכונת אם המושבות יוכלו לנשום אוויר נקי".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה