חדשות רמת גן-גבעתיים

מלחמה על גלגלים

חדשות רמת גן-גבעתיים7 באוגוסט 2018    6 דקות
0

מנהל אגף הביטחון והאכיפה בעיריית רמת גן שמעון שומרוני, מדבר על סוגיות הביטחון הבוערות בעיר ומבטיח מלחמת חורמה בעבירות תנועה באופניים החשמליים, כולל החרמת אופניים שיאוחסנו במחסן מיוחד ברחוב הירדן

מלחמה על גלגלים
השיטור העירוני. "מפנה דרמטי בקרוב" | צילום: שלומי מזרחי

"נחרים אופניים חשמליים, או את המצברים שלהם, במקרים בהם ייתפסו רוכבים מבצעים עבירות", אומר מנהל אגף הביטחון והאכיפה בעיריית רמת גן, שמעון שומרוני בראיון מיוחד ל"המקומון".

"כשרוכב אופניים צעיר נתפס כשהוא מבצע עבירה ומוטל עליו קנס של 250 שקל, הוא לא מתרשם מזה יותר מדי, כי הוא אומר לעצמו 'ההורים שלי ישלמו', אבל כאשר יחרימו לו את האופניים ורק הוריו יוכלו לקבל אותם לאחר תשלום נוסף של 250 שקל – זה כבר יגרום להרתעה", מסביר שומרוני את הרעיון שמאחורי התוכנית החדשה, שתצא בקרוב אל הפועל.

העירייה כבר הכשירה מחסן באזור רחוב הירדן, שניתן יהיה לאחסן בו מאות זוגות אופניים ומצברים. "כבר הוכשר מחסנאי ולאחר אישור סופי של משרד הפנים לתיקון לחוק העזר העירוני- נתחיל ליישם את זה", הוא מבהיר. "יהיה קשר בין דוח התנועה לתפיסת האופניים. אני מאמין שזה יביא למפנה דרמטי".

אבל יש טענות שאין מספיק אכיפה נגד רוכבי אופניים, המבצעים עבירות.

"בראיית העולם שלי פקח לא יכול לאכוף לבד. החוק מאפשר לפקח לבצע אכיפה נגד רוכבי אופניים על המדרכה. האכיפה על הכביש היא באחריות שוטר. השיטור העירוני מבצע אכיפה משולבת. אבל יש צורך בפעולות נוספות. במקביל, העיר פועלת בהנחיית ראש העירייה ישראל זינגר ובהובלת סמנכ"ל העירייה עזרא נחום, לסלילת שבילי אופניים".

מר ביטחון

שומרוני (63), שהשתחרר ממשטרת ישראל בדרגת תת ניצב, כיהן בשורת תפקידי פיקוד בכירים, ובהם מפקד מרחב שרון. במהלך שירותו במשטרה התמודד שומרוני עם 31 פיגועי טרור, שהקשה שבהם היה הפיגוע במלון פארק בנתניה.

לעיריית רמת גן הוא הגיע לפני כארבע שנים לניהול אגף הביטחון והאכיפה שהוקם אז. "האגף מופקד על ביטחון מוסדות חינוך, על שיטור עירוני, על שירותי חירום, על חנייה, על פיקוח עירוני, על הסיירת הירוקה, על פיקוח הבורסה ועל הפארק הלאומי", הוא מציין. "יש לנו 140 תקנים לביצוע משימות מגוונות".

יש טענות שגם אין מספיק אכיפה בנושא הניקיון בעיר.

"האכיפה מתקיימת כל הזמן, אבל צריך למצוא את האיזון בין אכיפה לצורך שמירה על הסדר לאכיפה לצורך 'קופה רושמת'. הפקחים לא נועדו להרע לאזרח, אלא לעשות סדר".

שומרוני מדגיש, שלפקח יש פחות סמכויות מלשוטר. "אם אדם מסרב להזדהות בפני פקח, אין לי את הכלים להאשים אותו באי-ציות לפקח, להבדיל משוטר. צריך לחכות לשוטר".

מנהל אגף שפ"ע ראובן שמר אומר שיש להחזיר את הפיקוח על הניקיון אליו, כפי שהיה בעבר.

"אכבד כל החלטה שתתקבל. באגף הביטחון והאכיפה הפקחים מחולקים לפי גזרות עבודה. יישמתי שיטות עבודה מהמשטרה ואנחנו מניידים את הפקחים בהתאם לצורך. אם יש פקח אזורי ואני מנייד אליו את הפקחים האחרים מהסיירת, האכיפה מאסיבית ויעילה יותר".

שומרוני מגלה שברמת גן עומדים ליישם פיתוח טכנולוגי, שיאפשר לבטל קנס כספי לנהג, שמשלם בטעות עבור החנייה לעיר אחרת. "נהג החנה ברמת גן ושילם עבור חנייה בגבעתיים, למשל, אין סיבה שהוא יקבל דוח חניה. קיים לעיתים בלבול בין הנהגים בגבולות בין הערים. התוכנה שפותחה תזהה מקרים כאלו", הוא מסביר.

רמת גן נחשבה בעבר כעיר מקלט לנהגים מערים אחרות.

"רמת גן כבר לא 'עיר מקלט'. אכיפת החנייה המועדפת לתושבים באזורים שונים בשעות הערב היא יעד עבורנו, בדגש על האזורים הסמוכים לערים מסביב. העירייה גם מתכננת ומכשירה היכן שניתן חניונים".

מה קורה בחורשה ליד הפארק הלאומי שהיו בתוכה עשרות קרוואנים?

"היו שם 40 נגררים וקרוואנים ו-23 מתוכם לא היו של תושבי העיר. סגרנו את המקום, ועל שליש מהחורשה יוקם מגרש חנייה בתשלום לתושבים שאינם מתגוררים ברמת גן. נקצה שטח לנגררים בעוטף אצטדיון רמת גן, ששם אין הפרעה".

יש טענות שפקחים אינם מסייעים בהכוונה בעת עומסי תנועה כבדים בשעות הלחץ של הבוקר ואחר הצהריים.

"לפקח אין סמכות בהכוונת תנועה. זה בסמכות המשטרה".

אבל ישנם מקרים שבהם כלי רכב המחנים בחנייה כפולה, כמו ברחוב הירדן, יוצרים עומסי תנועה כבדים.

"בחניות כפולות נטפל. יש ותהיה אכיפה".

איך ההיערכות לקראת ההתמודדות עם מטרדי הפרעות מנוחה בחופש הגדול?

"העירייה הקצתה תקציב ייחודי להצבת סדרנים בגנים ציבוריים בעיר. עשרות סדרנים יוצבו בגנים משעות אחה"צ עד לפנות בוקר. נעבוד גם בשיתוף פעולה עם סיירת ההורים. בשנים האחרונות קיימת ירידה הדרגתית במטרדי הפרעות המנוחה".

תוך כמה זמן יינתן מענה למטרדי הפרעות מנוחה בתחנות אוטובוס וספסלים בשעות הלילה?

"תהיה תגובה לכל קריאה, אבל תלוי באירועים הנוספים. אם יש אירוע חירום חריג השיטור העירוני יהיה קודם כל שם. במהלך סיורים של השיטור העירוני יטופלו גם מטרדים של הפרעות מנוחה".

"מצפים לקיץ שקט"

"השיטור העירוני עושה עבודה נהדרת באיתור שב"חים", אומר שומרוני. "ברמת גן אין לנו בעיה עם זה. מרבית העובדים הם ערבים ישראלים, אבל הציבור לא יודע להבדיל אם העובד הוא דרוזי, בדואי, או תושב השטחים. מבחינת הציבור כולם ערבים".

אתה מרוצה מרמת הביטחון במוסדות החינוך בעיר?

"מתבצעות המון פעולות מצד העירייה. הותקנו מערכות אינטרקום בגנים, כולל מצלמות. בכל בית ספר הוצבה 'בוטקה' עם מזגן למאבטחים. החלטנו להעסיק חברת שמירה שלישית והעלינו את שכר השעה לשומרים, על מנת להימנע ממחסור במאבטחים. היו מקרים שבשביל שקל יותר לשעה, מאבטחים עברו לעבוד בעיר אחרת".

ברמת גן קיימים כ-6,000 מקלטים בבתים ובניינים פרטיים. שומרוני מזהיר שתימשך מדיניות האכיפה נגד הפיכת מקלטים למחסנים. "יש לנו פקח מיוחד שעובר בין המקלטים בעיר. מקלטים לא יהיו מחסנים, חנויות ומעברות", הוא אומר. "הם מיועדים לעת חירום".

ומה קורה עם המקלטים הציבוריים?

"בעיר קיימים 136 מקלטים ציבוריים. בעת שגרה אנו נותנים מקלטים לפעילות של אומנים ותאגידים, שמתחזקים אותם. הם משדרגים את המקלטים, שבעת חירום יכולים לקלוט אנשים. השדרוג הוא תנאי להשאלה. רמת גן קיבלה חמישה דגלי יופי למקלטים בתחומה ואנו משקיעים בהם המון".

מה צפוי בעת חירום בעיר?

"יש לנו כיום ציוד לינה ושהייה ל-6,000 תושבים, שיזדקקו לקורת גג, אם חלילה בתיהם ייפגעו. אנו כל הזמן פועלים להכין את העיר, ועובדים בעירייה ישולבו בתפקידים מיוחדים בעת חירום. למשל, עובדי גבייה בעירייה לא בדיוק יעסקו בגבייה בעת חירום, אלא יתגברו את המוקד העירוני שיהיה עמוס בפניות. במוסדות חינוך נפתח שמרטפיות על מנת לתת מענה להורים. אנו נערכים לכל תרחיש ועובדים יחלקו גם מים בעת הפסקה באספקה".

בדיעבד הייתה הצדקה להקים את אגף אכיפה וביטחון? אולי היה עדיף שכל מחלקה תפעל בנפרד.

"החלטת ראש העירייה לאחד תחת קורת גג אחת את כל המחלקות מצדיקה את עצמה ורואים את התוצאות בשטח. לראייה, נוספו תקנים רבים מאז כניסתו לתפקיד".

לסיכום אומר שומרוני: "השנה יהיה לנו קיץ יותר שקט. אנו ערוכים לקראת הקיץ"

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה