מגזין רמת גן

להקפיא את התנועה

מגזין רמת גן24 בדצמבר 2019    3 דקות
0

תערוכת צילומים מעניינת במיוחד נפתחה השבוע בבית יד לבנים בעיר, תערוכת היחיד הראשונה של הצלמת שתצלומיה הוצגו כבר בתערוכות רבות בעולם ומוכרת יותר כסופרת ומחזאית, שילבו קטעי מחול של בנות מגמת המחול מבית ספר "בליך" עם צילומי הטבע העירוני של רמת גן אותם הנציחה אביבה רוזן. על טבע ותנועה באורבניות

להקפיא את התנועה
צילום אביבה רוזן

תערוכת טבע וגוף של אביבה רוזן, תושבת רמת גן מזה כ-15 שנה, שגדלה בגבעתיים, מתמקדת בעיקר בשלושה מוסדות רמת גניים: הפארק הלאומי, שם התחילה לצלם כשעשתה הליכות כשהתמודדה עם סרטן השד, הספארי ומגמת מחול של "בליך", אשר בתה, קרן, היא בוגרת המגמה (היום קרן כבר חיילת) ותמונות המחול שבתערוכה בבית יד לבנים ברמת גן הן תמונות מהופעות של בנות המגמה.

אביבה מתמקדת בצילום נוף, מחול וצילום אורבני. בפתיחת התערוכה היא סיפרה שכל מה שקרה לה בתחום הצילום הגיע במקרה. היא החלה לצלם במהלך שיטוטיה בפארק כחלק מהתמודדות עם סרטן השד ובזמן שעבדה על המחזה שלה, הצילום היה דרך לבטא ולתפוס את המציאות האופטימית יותר ושלא דרך מילים. היא הופתעה כאשר תמונותיה נבחרו להופיע בגלריות ובתערוכות, גם בתערוכות בינלאומיות. חלק מצילומיה מרחבי העיר רוכזו לתערוכת היחיד הזאת.

"החיים זרקו עלי לימונים קשים ומרים בבת אחת, הפכתי אותם ללימונדה שלא מפסיקה להניב ולהפתיע. במרץ 2014 חטפתי שלושה לימונים ישר לפנים: אמי נפטרה, אבי אושפז באותו יום ועשרה ימים לאחר מכן אני גיליתי גוש בשד. סרטן. יום אחרי פטירתו של אבי התבשרתי שאני זקוקה לכימו.

כחלק ממאבקי בסרטן, התחלתי לעשות הליכות בפארק. עבורי, מתעמלת מסורה בחדרי כושר, זה לא היה כל כך טבעי. התאמצתי. לאחר שפתחתי את חדר ההקרנות בשבע בבוקר, מיהרתי לפארק הלאומי להליכה. את ההליכה ליוויתי במוזיקה וצילום בסלולרי. הצילום הפך ללימונדה שלי, והוא רק ממשיך להעשיר אותי. לפני שנתיים רכשתי את המצלמה הראשונה שלי, ומאז זכיתי בפרסים והצגתי בתערוכות שונות, כולל תערוכות בינלאומיות".

באירוע פתיחת התערוכה רקדו בנות מגמת מחול בין הצילומים בתערוכה, הרעיון מצד אחד לתפוס תנועה בצילום כפי שעשתה אביבה בתצלומי המחול שלה, ומהצד השני תצלומי נוף וטבע שקמו והתעוררו לתחיה נוכח הבנות שרקדו מול ולצד הצילומים תוך התייחסות לאובייקט המצולם, גרר התלהבות מצד הקהל שצילם את הרקדניות. בפתיחת התערוכה, ירקדו בנות מגמת מחול של בליך בין הצילומים ומתוך אינטראקציה איתם.

במהלך התערוכה התקיים רב שיח בנושא צילום מחול, בו יספר אושר פרטובי, מטובי צלמי המחול בארץ, על הטכניקות המתאימות לנושא ועל התחום.  בהמשך התקיימו הרצאות קצרות, בהן הרצאה על צילום בפארק והרצאה וסרטונים מהספארי, על ידי ד"ר אבי קיסרי, שמתנדב שם שנים רבות.

רוזן,  היא עיתונאית לשעבר בגלובס, מחזאית וסופרת שחיברה מספר ספרים ביניהם: מעבר לקיר. אהבה, קו הזינוק ועוד. היום היא מספרת שהיא התמכרה לצילום ומאז שהחלה לצלם באופן מקצועי ומקיף היא כותבת הרבה פחות: "יש לי שני מחזות נוספים ורומן שנמצאים בתהליך כתיבה אך הם הפכו למשניים לצילום. יום אחד אולי אסיים אותם. כרגע האנרגיות מושקעות בצילום. הצילום מבחינתי הוא סם חיים שמבליט את היפה והטוב שבחיים. היופי של הטבע הוא סם חיים שסייע לי להתמודד עם לא מעט קשיים בחיים".

התערוכה מוצגת בבית יד לבנים עד ל 8.1.20. כניסה חינם.

תמונות מהתערוכה:

 

כתבות נוספות במגזין רמת גן

0

זוכרים גם מהבית

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה השנה בסימן קורונה. ללא טקסים, ללא מפגש בכתה קשה לייצר זיכרון קולקטיבי. זה...

מגזין רמת גן28 באפריל 2020    דקה אחת
0

גינות מתחפשות

אתמול, (שלישי 10.3) התמלאו הגינות הציבוריות באווירה פורימית נפלאה כאשר ילדי העיר גבעתיים ובני משפחותיהם הגיעו לחגיגות שארגנה העירייה ברחבי...

מגזין רמת גן11 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה