מגזין רמת גן

תחל ארוחת ראש השנה על הזדמנויותיה

מגזין רמת גן29 בספטמבר 2019    4 דקות
0

כיצד לשרוד את סעודות החג עם ילדים קטנים ואף להפיק זיכרונות נעימים לחיים והזדמנות לשנות דפוסי התנהגות ישנים

תחל ארוחת ראש השנה על הזדמנויותיה
צילום אילוסטרציה אינג אימג'

שנה חדשה, התחלות חדשות בתחומים שונים כמו עבודה, מעבר דירה, שינוי בסטטוס המשפחתי, הרחבת המשפחה יכולה להביא איתה רגשות מעורבים של התרגשות וחששות. זה טבעי לחשוש ואף חיוני אבל זה עלול  למנוע מאתנו לעשות שינויים.

מדי שנה אנו מאחלים לעצמנו ולאחרים ברכות של תקווה, המשכיות לטוב ושינוי של דפוסים פחות רצויים. המסר שלי הוא מסר של תקווה. גם במערכות היחסים המשפחתיות אפשר מחדש, לייצר שינוי, קירבה וברכה

תקופה זו של ראש השנה היא גם תקופה של התחלות חדשות עבור הילדים. התחלה של גן, בית ספר, חוגים, הסתגלות מחודשת למסגרות. לילדים יש את הקצב שלהם להסתגלות, חלקם מסתגלים מהר וחלקם לאט יותר. תקופה זו יכולה לעורר מתח אצל ההורים שרוצים בטובת ילדיהם. חלק מצמיחתנו כבני אדם היא התמודדות עם אתגרים, כך מפתחים חוסן ומתחזקים.

ארוחה היא הזדמנות

ארוחת החג יכולה לייצר מתח בקרב המארחים והמתארחים כאחד. יש רצון לקיים אירוע שמח, משמעותי שאיתו נתחיל את השנה.  יש לנו הזדמנות להיות ביחד, לשמוח ולחזק את המסורת. אבל- הילדים עלולים להשתעמם ולהפריע, לאכול בחוסר נימוס, להתנהג בצורה מביכה ולייצר אצל ההורים מתח. ההורים, נלחצים, מנסים להרגיע בכל דרך אפשרית:  אם על ידי פיתויים ושוחד או  על ידי איומים ועונשים …..

איך הופכים את ארוחת החג  עם הילדים הקטנים לחוויה מהנה

ידע = כוח: כבאופן טבעי, רובנו חשים יותר בנוח כאשר אנחנו נמצאים בסביבה ובסיטואציות מוכרים לנו. בסיטואציות אלו אנו יודעים מה צפוי לנו וידע זה מקנה לנו תחושה של שליטה ויכולת השפעה על המצב, בניגוד למצבים חדשים אליהם קשה לנו יותר להיערך. ילדים, באותו האופן, נוטים להרגיש בטוחים יותר בסביבה מוכרת בה הם מכירים איך צריך להתנהג ולדבר ומה מקומם החברתי.

תיאום ציפיות: ספרו לילדים מי יהיו הנוכחים בארוחה, מתי הארוחה תתחיל ומה מתוכנן. אם יש אורחים שהם לא מכירים ספרו להם על הקשר שלהם אליכם. במידה ואתם מתארחים, הסבירו לילדים שהכללים בבית המארח שונים מהכללים בביתכם ולכן, לשאול ולוודא לפני שנוגעים בדברים, אוכלים ושותים במקומות שונים בבית וכדומה.

הכינו מראש: הכינו את הבגדים כבר בצהריים, זה יכניס אתכם לאווירת החג. כדי למנוע התנגדות בהמשך אם הילדים קטנים בחרו ביחד.

השקיעו בשיתוף ונתינה: אפשר להכין שנות טובות למארחים, אם אתם מארחים בביתכם הכינו שלט שנה טובה ותלו על הדלת. אפשר להכין ביחד צנצנות מקושטות עם דבש. ילדים יכולים לעזור בעריכת שולחן החג, זה ייתן להם תחושת שיתוף.

דאגו שהילדים לא יגיעו רעבים: הכינו קופסה עם פירות, ירקות או נשנושים יבשים לדרך( כדי לשמור על בגדים נקיים). במידה ואתם מתארחים ייתכן והילדים לא יאהבו את האוכל, דאגו להביא מנה שתתאים להם. וודאו שהילדים אכלו ושתו לפני היציאה מהבית ובמידת האפשר גם נחו

צאו מוקדם: כשמגיעים באיחור כולם מאבדים את הסבלנות. ילדים אינם חובבי פקקים ( גם רוב המבוגרים) בדרך במכונית ניתן להמציא משחקים כגון משחק החיות: אחד מבני המשפחה חושב על חיה, אומר באיזו אות היא מתחילה וכולם צריכים לנחש. אפשר להתאמן על שירי החג בדרך.

דאגו להפעלה: קחו אתכם ניירות וטושים, אפשר גם חוברות צביעה.

נושא ההושבה אל שולחן החג משמעותי: ילדים צעירים ופעלתנים מתקשים לשבת לאורך זמן במקום אחד. לכן מומלץ שיישבו במקום שמתאים להם, עם אנשים המועדפים עליהם לידם. לא כדאי, למשל, להושיב אותם במקום מוגבל בתנועה. שהילד יוכל לזוז ולהתאוורר במידת הצורך.

זמן קליטה: תנו לילדים להשתלב ולהתחמם בזמן שלהם, התייחסו אליהם, תנו להם להרגיש חלק מהמשפחה ושאתם נהנים מנוכחותם.

תהיו יצירתיים: אפשרו לילדים לקום מהשולחן כדי להכין הצגה, ריקוד או שיר מקורי.

איך לשים גבול: במידה וילד שעבר את הגבול, לכו איתו לחדר סמוך לשיחה, אל תעליבו אותו ליד כולם. ההורה שמאבד שליטה מצטער על כך אחר כך. בהחלט לשים גבול ולעמוד בו, אולם בצורה מכבדת. אם הילד עבר את השעה, להיפרד יפה מהאורחים ולסוע הביתה.

זכרו שחוויה טובה ואוירה נעימה נשארת חקוקה בזיכרונם של יילדכם ושלכם לדורות הבאים.
חג שמח! תזכרו ליהנות ולהיות משוחררים.

כתבות נוספות במגזין רמת גן

0

זוכרים גם מהבית

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה השנה בסימן קורונה. ללא טקסים, ללא מפגש בכתה קשה לייצר זיכרון קולקטיבי. זה...

מגזין רמת גן28 באפריל 2020    דקה אחת
0

גינות מתחפשות

אתמול, (שלישי 10.3) התמלאו הגינות הציבוריות באווירה פורימית נפלאה כאשר ילדי העיר גבעתיים ובני משפחותיהם הגיעו לחגיגות שארגנה העירייה ברחבי...

מגזין רמת גן11 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה