מגזין רמת גן

החכ"ית מרמת גן מסתערת על קדנציה נוספת

מגזין רמת גן25 במרץ 2019    6 דקות
0
החכ"ית מרמת גן מסתערת על קדנציה נוספת
מיכל רוזין | צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט

מיכל רוזין, חברת כנסת מטעם סיעת מרצ ומכהנת בתפקידים רבים, בהם יו"ר השדולה הגאה, יו"ר השדולה לשוויון תעסוקתי ויו"ר השדולה לפלורליזם ושוויון אזרחי. ימים ספורים לפני יום הבחירות, ח"כ רוזין, מדברת על השמאל הישראלי על הסכסוך הישראלי פלסטינית ולאן היא מכוונת בכנסת ה-21.

מה מאפיין את מרצ לעומת שאר המפלגות?

"שני דברים. אחד, אני חושבת שמר"צ היא היחידה שקוראת לעצמה שמאל. אנחנו שמאל בכל תפיסת עולמנו ואומרים זאת בגאווה ללא בושה. דבר שני, מר"צ היא מפלגה אידאולוגית בהבדל ממפלגות סופרמרקט, מפלגות השואפות לשלטון. דוגמה לכך היא מפלגת העבודה, היא נקלעה לסיטואציה בעייתית, בדרך כלל מפלגת העבודה היא מפלגה המציבה מועמד לראשות הממשלה וטוענת למנעד יותר רחב של עמדות. כמו שפעם יכולת למצוא בליכוד אנשים שהם ימין מתון מול ימין המתקרב למפד"ל. אותו דבר במפלגת העבודה. יכולת למצוא אנשים שבעמדותיהם קרובים יותר למר"צ, ואנשים הקרובים ימינה בדעותיהם. והיום הם מצאו את עצמם במצב שהמועמד שלהם לראשות הממשלה אינו רלוונטי. המפלגה שלנו מאוד אידאולוגית ולאידאולוגיה הזו יש מחיר. תראה את כחול לבן, אמנם הם כתבו מצע אך יש להם מנעד מאוד רחב, בין מיכאל ביטון שהוא איש מפלגת העבודה ושמאל מדיני לעומת יועז הנדל ובוגי יעלון שהם נגד מדינה פלסטינית ואפילו יכולים לשבת עם בנט באותה מפלגה מכיוון שהם קרובים מאוד מבחינה מדינית וכלכלית. לכן מרצ, בדומה לאיחוד מפלגות הימין היא מפלגה מאוד אידיאולוגית, יש להם עקרונות ותפיסת עולמם כוללת. כלומר, אם תשווה בין תפיסת עולמם לעומת שלנו, תראה שבכל דבר ועניין נהיה 180 מעלות הפוכים. בדת ומדינה, בלהט"ב, בנשים. ההבדלים נובעים מתפיסת עולם של שמאל לעומת ימין".

לפי מכון מדגם, מינה צמח ומנו גבע מרצ היא המפלגה השנואה ביותר מבין המפלגות היהודיות, מהיכן לדעתך נובעת הסלידה ממר"צ?

"הרבה מאוד שנים של הסתה נגד שמאל ונגד מר"צ הצליחו לשכנע את הציבור. הסתה עובדת והפחדה עובדת, בטח ובטח שהם מחברים את הערבים במדינת ישראל יחד עם ערביי כל האזור שחלקם הם באמת אויבים גדולים שלנו. עם זאת אני מופתעת מהתוצאה הזו, הייתי בטוחה שהתוצא תהיה הרבה יותר גדולה. זה אומר שהרבה מהציבור הישראלי מספיק בוגר להבין שמר"צ לא אויבי העם. גם אם מישהו לא מסכים איתם, הם בעד המדינה רק חושבים שונה ממנו".

המצביעים של מר"צ נמצאים במרכז הארץ, מדוע אתם לא מצליחים להגיע לפריפריה?

"הפריפריה לא מצביעה פחות רק למר"צ אלא גם למפלגת העבודה וגם עכשיו לגנץ ולפיד. יש עדיין הצבעה מאוד שבטית. מצביעים הרבה פעמים עפי העבר וההיסטוריה. הרבה אנשים מצביעים למפלגות לפי מה שהם גדלו בבית, נוסף על כך יש תפיסה של מר"צ, העבודה והשמאל כמי ששלט פה בקום המדינה ויש הרבה אנשים הכועסים עדיין על האפליה שהייתה כלפי המזרחיים. הייתה אפליה והם עדיין מזהים את השמאל כמי שקיפח אותם, כמי שפגע בהם וכמי שהתנשא עליהם. אני לא חושבת שזה נכון עובדתית היום אך החברה עדיין מקוטבת בעניין הזה. העניין פה הוא לא העובדות העניין הוא הרבה מאוד מהתדמיות והעבר".

האם הביקורת מהשמאל מופנת רק כלפי הצד הישראלי ולא מתייחסת לכלל הגורמים בסכסוך?

"מר"צ לא מחפשת אשמים, אלא מחפשת פתרון. זה בכלל לא רלוונטי אם אני חושבת שהם צודקים או לא. חלק מהעניין הוא שאנחנו אחראים כלפי עצמנו על ההתנהלות של צהל ושל ממשלת ישראל לסכסוך. 2.8 מיליון פלסטינים בגדה ו2 מיליון בעזה לא ייעלמו. צריך למצוא פתרון לסכסוך הזה והשאלה היא מה עושים. יש שתי אופציות, או שיהיה סיפוח ואותם אנשים יהפכו להיות תושבי מדינת ישראל ללא אזרחות ואז נפסיק להיות מדינה דמוקרטית או שייהפכו להיות אזרחים ואז נפסיק להיות מדינה יהודית. שני המצבים לא מקובלים עליי, אם אני ציונית ורוצה להמשיך את החזון הציוני אז אני רוצה שיהיה פה גם רוב יהודי וחלק מזה זה להיפרד מהפלסטינים ולתת להם אפשרות להקים מדינת לאום פלסטינית".

כיום, יש פרטנר בצד השני?

"חד משמעי כן, אבו מאזן הוא פרטנר. מאז שהוא נבחר לשלטון, אומרים כל גורמי הביטחון שהוא עושה כל מה שהוא יכול כדי למנוע טרור ולסכל פעולות טרור. כבר היה אפשר להגיע לפתרון, היו הרבה פתרונות יש הרבה הצעות ויש הרבה הסכמים כתובים. בסופו של דבר יהיו פשרות, שני הצדדים לא יקבלו את מה שהם רוצים".

מה דעתך על פסילת דוקטור בן ארי מול אישור בלד?

"מפלגת עוצמה יהודית ממשיכת דרכו של כהנא ולדעתי יש לפסול אותה. פסילת בן ארי נובעת מצבר הוכחות משמעותי מאוד. החוק שונה ע"י הימין, אם החוק היה היום אותו דבר וחנין זועבי היתה נדרשת להיפסל, היא היתה נפסלת. פעם שעברה כשרצו לפסול אותה, החוק לא כלל התבטאויות אלא רק מעשים, לכן עודד פוגל מהימין בתמיכת שרת המשפטים, איילת שקד העביר את החוק בתמיכת הימין כך שיכלול גם התבטאויות ועכשיו באו ובחנו גם התבטאויות פעם ראשונה. בחנו 4 התבטאויות של עופר כסיף שלא אהבו, מול מאות התבטאויות וסרטונים של בן ארי שהם הסתה לגזענות. בסופו של דבר בבית משפט צריך הוכחות והביאו מספיק הוכחות מול בן ארי ולא מספיק כלפי בלד".

התקשורת שמאלנית?

"אמר לי פעם שר בכיר בליכוד 'כמה שנים כבר השמאל שולטים בימין, אתם שולטים בכל, באקדמיה בבתי המשפט בתקשורת'. זו פרנויה. אני חושבת שהתקשורת הרבה יותר מאוזנת, גם האקדמיה, בזכות אמנון רובינשטיין שהיה שר חינוך מטעם מר"צ ופתח את כל המכללות בארץ, אין יותר רק אוניברסיטת תל אביב או האוניברסיטה העברית, האליטה ששלטה פעם, יש הרבה פתיחות. אני חושבת שאין איזון בתקשורת, לא בין ימין ושמאל, כשאתה מסתכל על תקשורת ישראלית מול תקשורת בעולם על האירועים הקורים פה בקשר לסכסוך הישראלי פלסטיני, זה כאילו שתי מדינות שונות. אנחנו לא רואים מה קורה, אנחנו עוצמים עיניים. התקשורת הישראלית לא מראה מה קורה בכיבוש, התקשורת הישראלית מאוד חד צדדית בעניין הזה, הרבה מפחד שיגידו עליהם שלהם שמאלנים ונגד צהל" .

במידה ומר"צ יכנסו לקואליציה בראשות גנץ ולפיד, לאיזה תיקים היא מכוונת?

"אני מאוד מקווה שנהיה במשרד החינוך ואני אהיה יו"ר ועדת חוקה ומשפט".

כתב: דור זילכה

כתבות נוספות במגזין רמת גן

0

זוכרים גם מהבית

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה השנה בסימן קורונה. ללא טקסים, ללא מפגש בכתה קשה לייצר זיכרון קולקטיבי. זה...

מגזין רמת גן28 באפריל 2020    דקה אחת
0

גינות מתחפשות

אתמול, (שלישי 10.3) התמלאו הגינות הציבוריות באווירה פורימית נפלאה כאשר ילדי העיר גבעתיים ובני משפחותיהם הגיעו לחגיגות שארגנה העירייה ברחבי...

מגזין רמת גן11 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה