מגזין רמת גן

הקול החזק של הליכוד

מגזין רמת גן31 בינואר 2019    9 דקות
0

קרן ברק, המתמודדת על משבצת "האישה החדשה" בפריימריז של הליכוד, הובילה לאורך השנים עשרות מאבקים פרלמנטריים וציבוריים, רפורמות ושינויי חקיקה, ועכשיו היא רוצה לעשות זאת כחברת כנסת • "יש לי את היכולות והכוח שאין לאחרים, ואת זה אני רוצה לרתום לטובת הציבור", היא אומרת בראיון נרחב

הקול החזק של הליכוד
צילום: יוסי צבקר

Iמירן שפילברג I

 

האזרח הממוצע מצפה שנבחרי הציבור שלו יילחמו עבורו ויסייעו לו להתמודד עם עוולות ועם הסבך הבירוקרטי, המקשים לקיים חיי שגרה. קרן ברק רוצה להגיע לכנסת בדיוק בשביל זה.
היא ילידת חיפה המתגוררת בתל אביב, ובעלת תואר ראשון בתקשורת וניהול ותואר שני במִנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית. בעברה כיהנה כדירקטורית בנמל חיפה, בדירקטוריון הראשון שמונה על ידי בנימין נתניהו (שר האוצר דאז) במסגרת הרפורמה בנמלים בשנת 2003. היא שימשה גם כחברת הסגל האקדמי וכמרצה בנושא תקשורת וייעוץ אסטרטגי במרכז הבינתחומי הרצליה.
מדובר באשת עסקים מצליחה, פרשנית פוליטית מבוקשת בכלי התקשורת השונים, מומחית לממשל וכנסת ומובילת מאבקים פרלמנטרים וציבוריים.
ברק (46), שמתמודדת על משבצת "האישה החדשה" בפריימריז של הליכוד שייערכו ב-5 בפברואר, מעידה על עצמה כלוחמת צדק. יש לה קול חזק, וגם הסלוגן שלה בהתאם "הקול החזק בליכוד", וכשהיא מדברת מרגישים את הלהט בדבריה.

14,000 מצביעים ב-2013

היא חברה בליכוד זה כ-20 שנה ופעילה מאוד במוסדות המפלגה, אולם ברק מעידה על עצמה כי "חיידק" המעורבות החברתית היה קיים אצלה עוד הרבה לפני כן: "בתור ילדה כבר הייתי מובילה חברתית. עוד כשלמדתי בבית הספר היסודי בחיפה הייתי יושבת ראש מועצת התלמידים. גם בתיכון הייתי יושבת ראש מועצת התלמידים והקמתי את מועצת הנוער של חיפה. למעשה, מגיל מאוד צעיר הייתי שליחת ציבור ושימשתי בתור הקול של החלשים וכאלה שמתקשים להשמיע את קולם. בצבא הייתי מדריכת חי"ר, זה היה התפקיד הכי קרבי ומשמעותי שהיה אז לנשים בצבא".
לאחר שסיימה את לימודי התואר הראשון לתקשורת וניהול, מונתה ברק לעוזרת הפרלמנטרית של חבר הכנסת דאז מהליכוד, דורון שמואלי. כך למעשה החלה את מעורבותה בחיים הפוליטיים.
ברק מתמודדת כאמור במשבצת "האישה החדשה", שמיועדת לנשים שלא כיהנו מעולם כשרות או חברות כנסת. המקומות המשוריינים למשבצת זו ברשימת הליכוד הם 25, 31, 35 ו-40, וברק מכוונת כמובן למקום ה-25, שעל פי הסקרים נראה ריאלי ביותר. בניגוד למקומות המשוריינים למחוזות השונים, משבצת "האישה החדשה" נכללת ברשימה הארצית לכנסת. במסגרת 12 הסימונים שמתפקדי הליכוד יצטרכו לסמן, לצד שרים וחברי כנסת מכהנים שמתמודדים בפריימריז, הם יצטרכו לבחור גם בנשים החדשות שאותן נפגוש בכנסת הבאה. בשל כך, הנשים המתמודדות על המשבצת הזו נדרשות לחרוש את הארץ מצפון לדרום ולהיפגש עם כמה שיותר פעילים, כדי לזכות בתמיכתם של 120 אלף מתפקדי הליכוד.
זו לא הפעם הראשונה שברק מתמודדת לכנסת ברשימת הליכוד. היא עשתה זאת גם ב-2009 וגם ב-2013, אז קיבלה כמות מרשימה של יותר מ-14,000 מצביעים ונבחרה למקום ה-29 ברשימת הליכוד לכנסת, שזכתה אז ב-31 מנדטים. אולם בשל האיחוד עם מפלגת ישראל ביתנו, המיקום הסופי של ברק ברשימת הליכוד נדחק למטה, כדי לפנות מקום לנציגיו של ליברמן ברשימה המאוחדת. משום כך ברק לא זכתה לכהן בכנסת. ברק ויתרה על התמודדות לכנסת בבחירות 2015. אז, אגב, כדי להיבחר במשבצת של "האישה החדשה" נדרשו רק 5,000 קולות, כשליש מכמות המצביעים שברק הצליחה לקבל רק כשנה וחצי לפני כן.
במסגרת הקמפיין הנוכחי שלה בפריימריז של הליכוד – פעילות נרחבת ברשתות החברתיות, אבל לא רק. "כמו כולם, גם אני עושה קמפיין ברשתות החברתיות ובדף הפייסבוק הציבורי שלי, אבל לצד זה אין תחליף למגע האנושי, לשיחות הטלפון, לפגישות האישיות עם פעילי המפלגה ולחוגי הבית בכל הארץ. אני חורשת את הארץ מקריית שמונה ועד אילת". ברק מוסיפה: "יש לי גם יתרון מובנה על שאר המתמודדות מולי, מפני שאני פאנליסטית קבועה בתכניות טלוויזיה בערוצים המובילים. אני מופיעה בתדירות גבוהה כיועצת אסטרטגית בפאנלים שמתקיימים בטלוויזיה, כנציגה של הצד הימני של המפה הפוליטית מול נציגים שמייצגים את הצד השמאלי של המפה. בהופעות הללו בטלוויזיה אני מייצגת כמובן את עמדת הליכוד ועמדת ראש הממשלה. כך שלמעשה, בניגוד למועמדות אחרות, יש לי גם את הפלטפורמה הזו, וציבור רחב נחשף לעמדות שלי ולאופן שבו אני מציגה את הדברים".

הקול של האוכלוסיות המוחלשות

ברק היא מנכ"לית ובעלים של חברה לייעוץ אסטרטגי. במסגרתה הובילה עשרות מאבקים פרלמנטריים, רפורמות ושינויי חקיקה בתחומים הכלכליים והחברתיים. היא מביאה דוגמאות לנושאים שהצליחה לקדם: "אני מייצגת את ועד ראשי המכללות. לדעתי, המכללות עשו את המהפכה הכי משמעותית בהנגשת ההשכלה הגבוהה לפריפריה. במקביל לאוניברסיטאות, לאורך השנים נפתחו יותר מ-20 מכללות ציבוריות ברחבי הארץ. זה גם מנגיש את ההשכלה האקדמית לפריפריה, וגם עוזר לפתח את הערים שבהן נפתחו מכללות. במקומות הללו נפתחים יותר מסעדות, בתי קפה ועסקים נוספים, וזה תורם לכלכלה של המקום. אנחנו כל הזמן משכללים את ההטבות לאותן מכללות בכדי שהן יוכלו להמשיך ולהתקיים, ואנחנו גם תמיד מחפשים דרכים לשכלל את אותן מכללות כדי שיגדילו את היקף הפעילות האקדמית שלהן.
"אני מייצגת גם את עמותת 'גדולים מהחיים'. פעלתי בין השאר להוביל תיקוני חקיקה שיסייעו לחולי סרטן ובני משפחתם. בשביל אותם ילדים יש צורך, בין השאר, לפתוח מוסדות לימודיים מיוחדים שיוכלו להתאים להם, ובנוסף יש צורך לסייע לבני המשפחה, שיוכלו לטפל בילד החולה מבלי שהפרנסה שלהם תיפגע".
במסגרת מאבקים נוספים שהובילה, ברק נלחמה להורדת מחירי האינטרנט והטלוויזיה הרב-ערוצית, נלחמה למען הגדלת תקציבי האוצר לסלי מזון לנזקקים, וסייעה במאבק למען חקלאי ישראל נגד הטלת מע"מ על פירות וירקות ונגד העלאת מחירי העופות. זאת לצד פעילות למען הפחתת הרגולציה על עסקים במסגרת רישוי עסקים, פעילות למען הגברת התחרות בשוק הבנקאות המונופוליסטי ועוד.

המאבק על הרכבת הקלה

לאורך התקופה האחרונה פעלה ברק עם תושבי רמת גן והעירייה במאבק לשינוי התוואי של הקו הסגול בעיר.
ברק: "במסגרת המאבק, הובלתי את הפעילות בכנסת. כפי שתושבי רמת גן כולם שותפים למאבק, מעל לכל מחלוקת פוליטית, כך הצלחתי ליצור קונצנזוס גם בקרב חברי הכנסת. בדיונים שהתקיימו בוועדות הכלכלה, כספים, ביקורת המדינה ועוד – חברי כנסת רבים, מכמה וכמה מפלגות, דיברו למען רמת גן ודרשו לבחון את החלופות השונות להתאמת התוואי של הרכבת הקלה".
היום היא מתחייבת: "כפי שהובלתי קואליציה בכנסת ה-20 למען רמת גן והצורך לשנות את התוואי, כך אפעל גם כח"כית בכנסת ה-21. אני מתחייבת להמשיך ולהיאבק על הנושא הזה. מדובר במאבק צודק, הגיוני ונכון. זה המקרה הקלאסי בו נאבקים על בעיה קשה עם יכולת להציג פתרון פשוט".
אם תיבחרי לכנסת, מהם הנושאים שתרצי לקדם?
"ארצה לטפל בהפחתת יוקר המחיה. צריך לסייע בהטבות מס לעסקים קטנים, הפחתת רגולציה לעסקים בכלל ולפשט את התהליך של רישוי עסקים, סיוע לזוגות צעירים, המשך המלחמה להורדת מחירי הדיור, וגם להילחם למען ילדים באשר הם. מערכת החינוך שלנו תקועה בשנות ה-90. יש הרבה מאוד זרמים בחינוך שצריך לפתוח את השערים אליהם, כדי שנוכל להתאים את מערכת החינוך לכל ילד בישראל, כפי שזה קורה במקומות אחרים בעולם.
"להילחם למען נשים ולמען קשישים, שהקול שלהם פחות נשמע, ואני מתחייבת להיות הקול החזק שלהם בליכוד, בכנסת ובתקשורת. אני אדם מאוד נגיש, וכשאזרחים יפנו אליי בסוגיה של עוולה שנגרמה להם, אני אטפל בעניין עד שהעוולה הזו תתוקן. בנוסף, אני יודעת לקחת נושאים, לפרק אותם ולתקוף אותם כדי להשיג תוצאות. יש לי את היכולות והכוח שאין לאחרים, ואת זה אני רוצה לרתום לטובת הציבור כחברת כנסת".

הנבחרת הטובה ביותר

חקירותיו במשטרה של ראש הממשלה תופסות נפח תקשורתי, גדול ועושה רושם שזו תהיה אחת הסוגיות המדוברות ביותר במערכת הבחירות הנוכחית. לברק יש מסר ברור בסוגיה: "ראש הממשלה, כמו כל אזרח אחר, הוא חף מפשע עד שלא יוכח אחרת. חזקת החפות במדינת ישראל קצת נשכחה על יד מספר אנשים כשמדובר בבנימין נתניהו. עד שבבית משפט לא יוחלט אחרת, כל אדם בישראל זכאי. בהקשר של ראשי ממשלה בישראל, נחקק חוק מיוחד שיש בו הרבה מאוד מדרגות, כדי למנוע מצב שבו חשדות מוקדמים יובילו להדחתו, ולאחר מכן יתברר שלא היו דברים מעולם אחרי שהוא כבר הודח מתפקידו".
לדבריה של ברק, הליכוד לא קם ונופל רק על נתניהו: "הנבחרת של הליכוד היא הטובה ביותר. מפני שאנחנו מפלגה דמוקרטית בניגוד למרבית המפלגות בכנסת, וכל אחד מהשרים חייב להוכיח את עצמו לקראת הפריימריז. בכל משרד ממשלתי שבו נמצא שר מהליכוד הוא חייב להראות רקורד של עשייה ותוצאות במסגרת התפקיד שלו, כדי לזכות באמון הבוחרים. כלומר, אותו שר צריך להראות שהוא הגדיל את תקציב המשרד, הוביל רפורמות וקידם נושאים שסייעו לאזרחים. ישנה תחרות בריאה בין שרי הליכוד בהקשר של מי עושה יותר למען הציבור הישראלי. בגלל זה בליכוד מייצרים את הנבחרת הטובה ביותר עם המנהיגים הטובים ביותר, לצדו של ראש הממשלה. בקדנציה האחרונה, בכל משרדי הממשלה שבהם כיהנו שרים מהליכוד נעשו רפורמות לטובת הציבור, כמו שלא נעשה במשך הרבה מאוד שנים".
על אילו סוגיות לדעתך יוכרעו הבחירות הפעם. האם בנושאים מדיניים וביטחוניים או בנושאים כלכליים?
"כמו בכל מערכת בחירות, גם בבחירות הללו כל מפלגה תנסה למשוך את דעת הקהל במסגרת הקמפיין שלה לכיוון שאליו היא יותר חזקה. למזלי הטוב, אני שייכת למפלגה שמובילה בתחום המדיני להסכמים ומערכות יחסים עם מדינות שונות שנרקמו לאחרונה, אשר לא היו כדוגמתם בעשורים האחרונים. ראש הממשלה שלנו נחשב לאחד משלושת המנהיגים המובילים בעולם, לצד ולדימיר פוטין ודונאלד טראמפ. גם בתחום הביטחוני, הקבינט הביטחוני בהובלתו של ראש הממשלה מוביל היום את הדברים באחריות, וגם בתחום הכלכלי הממשלה הזו הובילה מהפכות גדולות לטובת הציבור הישראלי. כך שמכל הבחינות, בתחום המדיני, הביטחוני והכלכלי, אנחנו מובילים על פני כל המפלגות".

כתבות נוספות במגזין רמת גן

0

זוכרים גם מהבית

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה השנה בסימן קורונה. ללא טקסים, ללא מפגש בכתה קשה לייצר זיכרון קולקטיבי. זה...

מגזין רמת גן28 באפריל 2020    דקה אחת
0

גינות מתחפשות

אתמול, (שלישי 10.3) התמלאו הגינות הציבוריות באווירה פורימית נפלאה כאשר ילדי העיר גבעתיים ובני משפחותיהם הגיעו לחגיגות שארגנה העירייה ברחבי...

מגזין רמת גן11 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה