מגזין רמת גן

המספרים של אילן

מגזין רמת גן20 בדצמבר 2018    5 דקות
0

אילן מרגלית, תושב רמת אפעל, מספר על הלקוחות המפורסמות שמגיעות למספרה המיתולוגית במרום נווה, ועל השליחות בחייו: מספרה בבית החולים שיבא שמספקת פאות לחולות סרטן

המספרים  של אילן
מרגלית. "לא חשבתי אפילו פעם אחת להחליף מקצוע" ׀ צילום: סימה אלון

אילן מרגלית מחזיק מספריים כבר 46 שנה. "התחלתי לספר במספרה שכונתית ברמת גן, ומאז לא חשבתי אפילו פעם אחת להחליף מקצוע", הוא אומר בגאווה.
המספרה שלו, ששוכנת כבר 30 שנה במרום נווה ושנחשבת לאחת משלוש המספרות המפורסמות בישראל, היא סוג של מוסד עלייה לרגל לנשים מכל הארץ. בין הלקוחות המפורסמות: אודטה, חנה לסלאו, עינת שרוף, לי לוי ורוסלנה רודינה, שהיא הפרזנטורית שלו כבר שבע שנים.
כשאני שואל אותו מה הוא חושב על הקולגות, הוא שמח לפרגן: "מיקי בוגנים הוא ספר מדהים. שוקי זיקרי הוא איש מקצוע מעולה. מה שקרה לו זו נפילה לא מובנת. יש כאלה שטובים באמנות, אבל לא בצד העסקי. אני גם אחד שלא מבין בכסף. בשביל זה אני לוקח אנשי מקצוע שיעסקו בזה".
את מי אתה חולם לספר?
"את קים קרדישיאן, היא נראית לי טיפוס מעניין וצבעוני".
מרגלית, שהוא שגריר של לוריאל פרופסיונל, מכשיר דור חדש של ספרים, ונע באופן קבוע בין פריז לניו יורק. כמו כן, הוא מופיע באופן קבוע על המסך בתכנית "מילון היופי" של סנדרה רינגלר וב"מרגישות יופי" עם יעל גולדמן.

"בלי טיפה של רגש"

אחרי שהשתחרר מהשירות הצבאי הוא התחתן עם אהבת נעוריו, ירדנה. "היינו אמורים לנסוע לאנגליה כדי שאוכל ללמוד ספרות, אבל אז קרה האסון. היא חלתה בסרטן", הוא מספר. "הגענו לטיפול נמרץ בשיבא. פתאום נכנס איש גדול ומפחיד ואמר בצורה לקונית: 'את מי באתי לגלח?' זה היה שוק".
איך הגבתם?
"הסתכלנו אחד על השני עם דמעות בעיניים. בתוך עשר דקות בחורה צעירה, בת 21 בסך הכל, נותרה בלי שיער. בלי הסבר, בלי הכנה, בלי טיפה של רגש.
"אחרי שהוא גילח לה את הראש הוצאתי את הציפה של הכרית ועטפתי לה את הראש. אחרי הניתוח רצתי לקנות לה פאה מהכסף שלא היה לי. הבטחנו לעצמנו שפעם, כשיהיה לי כסף, נפתח ביחד מספרה לחולי סרטן עם חיבוק וליטוף. ולמי שאין לו כסף – נעניק פאה בחינם".
מרגלית לא הצליח להגשים את החלום עם ירדנה, שנפטרה מהמחלה אחרי שנתיים של מאבק.
"היא הייתה אופטימית, כי הרופאים לא אמרו לה את האמת על מצבה. לי אמרו שאין לה סיכוי, והייתי צריך להעמיד פנים שהיא תצא מזה", הוא אומר. "זה היה מצב נורא. אתה יודע שאתה הולך להיפרד מאהבת חייך ואתה לא יכול לעשות כלום".

הלב הגדול של אילן

אחרי שנפטרה, הוא טס לאנגליה ולמד ספרות אצל וידל ששון. כשחזר לארץ, התחתן ובנה בית עם דניאלה, ולהם ארבעה ילדים.
"כל השנים האלה החלום להקים מספרה לחולות סרטן היה שם", הוא מספר. "לפני 15 שנה פניתי למנהל בית החולים שיבא והוא הקצה לנו מקום בשמחה".
מי שעזר לו להגשים את החלום הוא הספר שמעון וקנין, הבעלים של המספרה A-to-Z, שהוריו ואחיו נפטרו מסרטן. המספרה של השניים בבית החולים פתוחה ארבע פעמים בשבוע, והם מחלקים ביניהם את הזמן.
במספרה מתאימים לנשים פאות, שעלותן מגיעה ל-7,000 שקל ויותר. מתוך הסכום הזה קופת חולים מקציבה 1,200 שקל בלבד. "הנשים לא יכולות לעשות עם הסכום הזה כלום", אומר מרגלית. "אנחנו נותנים את כל הסכום".
"בהתחלה אמרתי לאשתי בואי נתרום לסיפור הזה 20 אלף שקל בשנה. עם הזמן זה גדל, וכיום אנחנו תורמים סכומים מאוד גדולים", הוא מספר. "זה יותר חשוב לי מלקנות עוד אוטו או לטוס לחוץ לארץ, למרות שאני כל הזמן בטיסות בענייני עבודה. פשוט קשה לנו להסתכל לאישה בעיניים ולהגיד לה שאנחנו לא יכולים לתת לה. אישה, ברגע שהורדת לה את השיער – לקחת לה את הנשמה".
באילו מקרים מרגשים נתקלת?
"היינו בצילומים לטלוויזיה, ובדיוק נכנסה מישהי שישבה בצד. אם חד-הורית עם תאומות, שזקוקה לפאה ואין לה גרוש על הנשמה. ניסיתי להתאים לה פאה ולא הצלחתי למצוא שום דבר. אמרתי לה שאין לי כרגע. ראיתי את המבט העצוב שלה בעיניים, ואמרתי לה 'תני לי כמה ימים ואדאג לך לפאה'. לא הייתי רגוע עד שדאגתי לה".
איך מגיבים כשחולה מתה?
"אני מתרסק מזה. למרות שכבר חוויתי הרבה פרידות, הדמעות כל הזמן יורדות. אבל ברגע שאני מגיע למספרה שלי במרום נווה ורואה את החיים הצבעוניים והשמחים, אפשר לנשום שוב. בלי המספרה שלי לא הייתי יכול לעשות את זה, כי אי אפשר להתעסק כל היום רק בעצב".
מה החלום שלך?
"אני כל יום מגשים חלום אחר שלי. בגדול אני מאוד נהנה ממה שאני עושה, ואני אשמח להמשיך להסתובב בעולם ולהכשיר את דור העתיד של הספרים. אני חושב שאנחנו מעצמת ספרות בארץ ואבן שואבת לספרים ברחבי העולם, מובילי טרנד".
מי שמעוניין לתרום למספרה בבית החולים מוזמן ליצור קשר עם אגודת ידידי שיבא, שמנהלת חשבון בנק עבור הפרויקט.

סרטון וידיאו על אילן מרגלית מחכה לכם בדף הפייסבוק שלנו "המקומון רמת גן"

כתבות נוספות במגזין רמת גן

0

זוכרים גם מהבית

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה השנה בסימן קורונה. ללא טקסים, ללא מפגש בכתה קשה לייצר זיכרון קולקטיבי. זה...

מגזין רמת גן28 באפריל 2020    דקה אחת
0

גינות מתחפשות

אתמול, (שלישי 10.3) התמלאו הגינות הציבוריות באווירה פורימית נפלאה כאשר ילדי העיר גבעתיים ובני משפחותיהם הגיעו לחגיגות שארגנה העירייה ברחבי...

מגזין רמת גן11 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה