מגזין רמת גן

עזרה בדרך

מגזין רמת גן13 בדצמבר 2018    4 דקות
0

יעקב מובשוביץ ואלון וייל, תושבי רמת גן, פיתחו אפליקציה קהילתית שמאפשרת לאנשים לבקש עזרה ולמצוא מתנדב בלחיצת כפתור • "אנחנו לא רוצים לעשות אקזיט, רק לעשות טוב לחברה"

עזרה בדרך
מובשוביץ ווייל. "יש הרבה אנשים טובים שרוצים לתרום לקהילה" ׀ צילום: הילה יניב

אפליקציה התנדבותית חדשה ומסקרנת בשם "זה לזה" מגייסת את יתרונות הסביבה הטכנולוגית לטובת מטרות חברתיות, מחברת בין אנשים ליצירת קהילה תומכת ומאפשרת התנדבות בקלות בתוך הקהילה שלהם, הזדמנות למפגש שכנים, קירוב לבבות ויצירת שינוי אמיתי.
אם אתם אנשים שמתעניינים בעזרה לזולת ויש לכם שעה פנויה בשבוע, כדאי שתכירו את "זה לזה" – אפליקציה קהילתית שמאפשרת לאנשים לבקש עזרה ולמצוא מתנדב בלחיצת כפתור.
האפליקציה נותנת אפשרות גם לאנשים צעירים, שמצד אחד עסוקים בחיי היומיום שלהם, ומצד שני היו רוצים לעזור בזמנם החופשי. ההתנדבות יכולה להיות חד-פעמית או רב-פעמית, לפי רצון המתנדב בזמנו הפנוי.
את האפליקציה פיתחו יעקב מובשוביץ וחתנו אלון וייל, תושבי רמת גן, שרצו לפתור בעיה אישית ועל הדרך עשו מעשה טוב לכלל החברה.
מובשוביץ: "הכל התחיל מכך שאמא שלי הייתה צריכה עזרה קטנה בכיוון השלט. מכיוון שהיא גרה באבן יהודה ואני ברמת גן, יותר קשה לי לקפוץ למטלות קטנות. חשבתי לעצמי שאם היה מישהו באבן יהודה שהיה יכול לקפוץ אליה ולפתור בשתי דקות את הבעיה, זה היה יכול להיות נהדר. ככה התחיל הרעיון. במהלך ארוחת ערב משפחתית העליתי את העניין, ומכיוון שאלון הוא מתכנת במקצועו הוא הציע להצטרף לרעיון והציע לחבר תוכנה ייעודית לכך".
אלון, היה לך מודל בראש ששאבת ממנו השראה?
"מה שהנחה אותנו לאורך כל בניית האפליקציה היה שהיא חייבת להיות כמה שיותר פשוטה, כי זה מיועד גם לאנשים מבוגרים. שלא יהיו בעיות בתפעול. חשוב להבהיר שלא חייבים להוריד את האפליקציה. אפשר פשוט להיכנס לאתר שלנו, להירשם ולצאת לדרך".
עוזרים לאלה שרוצים לעזור
כעיתונאי ציני, קל מאוד, ואפילו מתבקש, ללכת לשאלות כמו: האם בעידן שבו אנשים מכונסים בתוך עצמם יש סיכוי שמישהו ירים את העיניים מהמסך בשביל לעזור לאדם אחר? או האם אפליקציה כזו היא לא פתח לצעירות פתייניות שרוצות להתלבש על קשישים סניליים ולהשתלט על כספם? אז ברשותכם, את השאלות האלה נשאיר לכתבות אחרות. בכתבה הזו אנחנו רוצים להתמקד ביוזמה ולעזור לה לצמוח, ולו רק בשביל אנשים שבאמת מגיעים ממקום טוב ומחפשים הזדמנות לעזור לאדם אחר ליד הבית שלהם.
"הגענו למסקנה שיש הרבה אנשים טובים בישראל שהיו מאוד רוצים לתרום לקהילה, אבל מסיבות שונות לא יכולים להתחייב להתנדבות קבועה", אומר מובשוביץ. "אנשים אלה היו שמחים לתת יד ולעזור בביצוע משימות קלות, כמו קניות, שליחויות ועזרה בבישול. האנשים האלה רוצים לעשות את החיים קלים ונעימים יותר עבור אנשים שמתקשים בתנועה – אם זה אחרי תאונה, נכים, או מכל סיבה אחרת. כשמישהו מגיע הביתה בחמש ורואה שיש לו שעה פנויה לעשות מעשה טוב, הוא יכול להיכנס לאפליקציה ולשמח אדם אחר בסביבה שלו".
לדבריהם, "על מנת שהאפליקציה תעבוד בצורה מיטבית, דרושים אנשים עם מעורבות קהילתית ואכפתיות שיירשמו ויהפכו את הרשת ההתנדבותית החדשה למפעל קהילתי יעיל ומוצלח. מחקרים מוכיחים שמתנדבים מרוצים יותר מחייהם, חשים אופטימיים ומלאי מרץ, בעלי תוחלת חיים ארוכה יותר, בעלי קשרים חברתיים רחבים ומתמודדים היטב עם בעיות".
מהו המודל הכלכלי שלכם?
"אין לנו מודל כלכלי, כי אנחנו לא פיתחנו את האפליקציה מסיבות כלכליות. אנחנו באמת רוצים לעשות טוב לסביבה. הפרנסה תגיע ממקומות אחרים".
אז אין מה לדבר איתכם על אקזיט?
"אי אפשר לדעת מה יהיה בעתיד, אבל נכון להיום הכוונה היא לעשות טוב לחברה ולא לכיס שלנו".
איפה אתם רואים את עצמכם בעוד חמש שנים?
מובשוביץ: "החזון שלנו הוא שבכל עיר יהיו רשומים אלף איש. אם זה יקרה, החברה שלנו תהיה הרבה יותר נעימה לחיות בה".

איך זה עובד?

אפליקציית "זה לזה" מכוונת בדיוק למקום של יצירת קהילה משתפת, עוזרת ותומכת, בעזרת האינטרנט, ומיועדת לאלה שזקוקים לעזרה קלה בביצוע משימות, כמו קניות, שליחויות, עזרה בשיעורי בית, החלפת נורה, עזרה בבישול וסתם ביקור להפגת תחושת בדידות של שכנה שילדיה גרים רחוק. קהל היעד? כולנו – אנשים קשישים, חולים, תלמידים, אמהות לתינוקות וכל מי שזקוק לכך.
האפליקציה מאפשרת, על ידי הרשמה חד-פעמית, לקשר בין אנשים שצריכים עזרה לאנשים שרוצים לעזור. היא נמצאת בטלפון הנייד, ואין צורך לפתוח אותה כדי לבדוק האם יש בקשות חדשות, כי בעת שתיכנס בקשת עזרה בעיר המגורים של המתנדב יישלח מייל לכל המתנדבים באזור. מי שפנוי ילחץ על כפתור "מתאים לי", ורק אז יקבל את פרטי מבקש העזרה. בכל שלב של ההתנדבות אפשר להתחרט ולהחזיר את הבקשה למאגר הבקשות.
כדי לעשות מעשים טובים אין צורך בהתחייבות ארוכת טווח, הכשרה או היכרות מוקדמת עם גוף או עמותה מסוימת – מתנדבים לפי הצורך ובהתאם לפניות באותו הזמן.

אתר רשמי: https://zelaze.net
דף פייסבוק: www.facebook.com/ZeLaZeApp

כתבות נוספות במגזין רמת גן

0

זוכרים גם מהבית

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה השנה בסימן קורונה. ללא טקסים, ללא מפגש בכתה קשה לייצר זיכרון קולקטיבי. זה...

מגזין רמת גן28 באפריל 2020    דקה אחת
0

גינות מתחפשות

אתמול, (שלישי 10.3) התמלאו הגינות הציבוריות באווירה פורימית נפלאה כאשר ילדי העיר גבעתיים ובני משפחותיהם הגיעו לחגיגות שארגנה העירייה ברחבי...

מגזין רמת גן11 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה