מגזין רמת גן

סיפורי בוקי

מגזין רמת גן6 בדצמבר 2018    7 דקות
0

הצטרפנו לסיור הפשע של כתב הפלילים בוקי נאה - וגילינו את תל אביב של מטה, זו שנראית כמו סרט של אלמודובר וגורמת לכל אזרח נורמטיבי להרגיש כמו זר במדינה שלו | תומר קרן

סיפורי בוקי
בוקי בסיור. שפה ציורית וצינית ׀ צילומים: תומר קרן

אזהרת ספוילר. אם אתם בעלי קיבה רגישה או בטוחים שתל אביב היא העיר הכי רומנטית בארץ ולא רוצים שאף אחד ינפץ לכם את הדימוי הזה – כדאי שתדלגו על הסיור של בוקי נאה, שמגדיר אותו בעצמו במילים הפיוטיות: "טיול בין פחי הזבל של תל אביב".
העיר ללא הפסקה מתגלה בסיורים של בוקי במלוא כיעורה. זו תל אביב תחתית. זו שלא הייתם רוצים להגיע אליה, גם לא בטעות. אבל אתם חייבים לעצמכם לפחות להכיר בקיומה. קוראים לזה לקבל פרופורציות. בכל פעם שאתם בוכים שהחיים שלכם נדפקו – אתם קופצים לתחנה המרכזית הישנה, ואם אתם יוצאים ממנה בחיים אתם רואים את כל השבורים והשבורות שאלוהים חילק להם קלפים גרועים במיוחד, ובאותו לילה אתם מחבקים את הכרית ואת האישה שלכם הכי חזק שאתם יכולים.
הסיור, שנמשך שבע שעות תמימות (אל דאגה, הן מרתקות וחולפות מהר), מתנהל בשני חלקים. בחלק הראשון סיפורים משעשעים שגורמים למשטרת ישראל להיראות כמו הארגון הכי שלומיאלי ביקום. "בכל שנה מתאבדים בישראל 500 איש", מספר בוקי. "בכל חודש מתגלות שתי גופות בנחל ירקון. מה הבעיה? שכאן בשפך הירקון יש שתי תחנות – אחת ירקון והשנייה דן. בכל פעם שיש גופה מתחת לגשר, מתקשרים למוקד 100 ואז המוקדנית שואלת אם הגופה בצד הצפוני או הדרומי של הגשר, כדי לדעת איזו תחנה צריכה לטפל בזה, וכמו שתבינו מיד – אף תחנה לא רוצה להתעסק בזה. השוטרים אומרים לעצמם 'מאיפה נביא עכשיו סירה בארבע בבוקר, ולמה שאנחנו ניסע להביא פתולוג'. אז השוטרים שמגיעים לכאן ראשונים לוקחים מקלות ומזיזים את הגופה לצד השני, שזה יהיה העסק של התחנה השנייה".
מכאן אנחנו עוברים לסיפורי אונס. "בתקופה שבה פעל האנס מצפון תל אביב הרבה בחורות פחדו לישון לבד. אפילו התקשרו אליי שאבוא לישון איתם. הן היו אומרות לי 'כדאי לך, נפנק אותך ותקבל גם ארוחת בוקר'. בכל פעם האנס היה מצליח לחמוק ולהערים על השוטרים שהתחבאו בתוך פחי אשפה. אחרי 17 מקרי אונס הצליחו לתפוס אותו, ומאז הבחורות הפסיקו להתקשר למשטרה וגם אליי. האנס הזה ישב 20 שנה בכלא, ואחרי שהשתחרר חזר לכאן כדי לגנוב תיק של אישה ונעצר שוב".
בשלב הזה מתגלה האורח הראשון של בוקי: הפורץ לשעבר יורם לנדסברגר, שמשתף את הקבוצה בחוויות שלו מעולם הפשע. "כשהייתי ילד, ראיתי ארנק בחוף הים. באתי לאמא ואמרתי לה שמצאתי ארנק. אמא נתנה לי חיבוק ואמרה שאני ילד טוב. מאז, בכל פעם שרציתי חיבוק הבאתי לאמא ארנק שמצאתי", מספר האיש שישב הרבה שנים בכלא, וזה עוד אחרי שוויתרו לו על כמה שנים טובות שגם הוא מודה שהגיעו לו.
"יום אחד הגיעו איתי לעסקה: 'נמחק לך את כל כתבי האישום אם תעזוב את הארץ לשלוש שנים. יש לך שבועיים לעזוב'. הסכמתי, אבל רגע לפני אמרתי שאני חייב לעשות עוד מכה אחת – לשדוד את תכשיטי פדני. עשיתי את המכה עם כמה מאות אלפי דולרים, אבל אף אחד לא כתב על זה בעיתון. זה עצבן אותי. הנה אני מביא פה מכה יפה ואין כותרת אחת. יום לפני שעליתי לאונייה נפגשתי עם אחד העיתונאים ורמזתי לו שאני עשיתי את זה. בדרך לאונייה אני רואה ראיון איתי בעיתון. חייכתי ונופפתי לשלום לשוטרים שהבחינו בי מהרציף".
לסיום, הפורץ לשעבר מספר שהוא במסע סליחות. "אני יודע שלא נשארו לי הרבה שנים לחיות, אז לפני שאני עוזב את העולם הזה חשוב לי להשלים עם האנשים שפגעתי בהם. אני עובר בין כל החנויות שפרצתי אליהן עם זר פרחים ומבקש סליחה. חלק סולחים, חלק לא, אבל הכי חשוב זה שאני מבין שטעיתי".

קבלת שבת עם רוז

אחת התחנות המרגשות בסיור היא הגינה בירקון שהוקמה לזכרה של רוז פיזם, הילדה המתוקה שנרצחה על ידי סבה רוני רון.
בוקי משוכנע שהתיק הזה לא פוענח עד הסוף, ובמהלך הסיור הוא חושף פרטים חדשים על הפרשה שזעזעה את המדינה. כך למשל, הוא מספר שבלילה שרוז נעלמה הגיעה למשטרה אישה מבוגרת ואמרה שהבן שלה, בן 30, הלך לירקון ולא חזר.
"השוטרים לא התייחסו אליה ברצינות", אומר בוקי. "אחרי כמה ימים היא חוזרת למשטרה ואומרת להם שהיא הלכה לקוראת בקפה שאמרה שהבן שלה ראה איך הורגים מישהו וכדי שהוא לא ידבר הורגים אותו. גם אז לא התייחסו אליה ברצינות. ביום שמצאו את הגופה של רוז בנחל, מצאו גם את הגופה שלו בין השיחים".
עובדה נוספת מעניינת שהוא מעלה קשורה לחוקר של רוני רון. "החוקרים שלו פוצצו אותו מכות, אבל הוא לא הסכים להעיד נגדם", מספר בוקי. "כל מה שהוא הסכים להגיד זה שאחד החוקרים הכניס לו את הראש לאסלה ואמר לו 'אתה רוצח ילדים, תתאבד'. לשוטר הזה קוראים מייקל פישר. שלושה ימים אחרי שהגישו כתב אישום נגד רוני רון, השוטר הזה רצח את אשתו וילדיו והתאבד".
אחרי הפסקה קצרה לארוחת ערב, אנחנו מעלים הילוך ומגיעים לתחנות עם סף אדרנלין גבוה מאוד. זה מתחיל בביקור במועדון חשפנות, שכולל מופע וראיון עם חשפנית.
בוקי מבהיר לכל המצקצקים בלשונם ש"אין כאן שום ניצול. הניצול היחידי שיש כאן זה של גברים שמפרנסים את החשפניות. כל אחת כזו עושה בין 40 ל-70 אלף שקל בחודש. ככל שאנחנו הגברים יותר מטומטמים, ככה הן יותר עשירות".
בוקי מתייחס גם לפרשה הגדולה שחשף, שלפיה מפקד חיל הים צ'ייני שהה במועדון חשפנות. ולא, אין לו נקיפות מצפון שהפרשה הזו גרמה למבוכה גדולה ולנזק תדמיתי אדיר לקצין הבכיר. "סיפרתי את כל מה שראיתי במו עיניי, כי אני לא מוכן שמפקד חיל הים שלי ישוטט במקומות כאלה ומחר יהיה נתון לסחיטות".
אנחנו ממשיכים בסיור במועדון ה"דנג'ן", שבו בוקי מראיין מלכה שולטת ובחורה נשלטת, ומסיימים את הלילה במקום הכי נמוך בתל אביב: התחנה המרכזית הישנה. בין קוקסינל שהיה לוחם במשמר הגבול לנרקומנית שמספרת איך היא מוכרת את גופה במאה שקל, אנחנו פוגשים מקרוב את הכיבוש הסודני של התחנה ואת הנרקומנים שמתפלשים בסמטה שעליה מתנוסס גרפיטי שאומר הכל: "אין כניסה לשוטרים".
רגע לפני שאנחנו שואלים את עצמנו מדוע האנשים האומללים האלה מוכנים לשתף זרים במכאובים שלהם, כאילו היו פריק-שואו, בוקי משלם להם כמה שקלים ומסביר לנו: "אני הלקוח הכי טוב שלהם, כי אני רק מזיין את המוח".
אנחנו מסיימים את הערב בתחושות מעורבות. מצד אחד, זו באמת הייתה חוויה מטלטלת, משעשעת וקיצונית, כמו שרק תל אביב יודעת לספק. מצד שני, העצב בעיניים של האנשים השקופים היה כל כך בולט וכל כך מחריד, שאני לא יודע אם הסיור הזה מתאים לאנשים עדיני נפש. עם כל החשיבות לראות את המציאות כפי שהיא, בלי פילטרים ועם סירחון שקשה לתאר במילים, עדיין קשה להתייחס למה שראינו רק כשואו. זו מראה קשה, אולי קשה מדי לעיכול, ולפני שאתם עולים לאוטובוס כדי לעשות סלפי עם חשפנית, ראוי שתשאלו את עצמכם כמה שאלות. אם תגיעו למסקנה שיש לכם יותר שאלות מתשובות – תעלו לאוטובוס. אם לא, אז כדאי שהלילה תמצאו איזו סדרה טובה להתמכר אליה ולא תשתתפו בריאליטי שהופך את המכורים לסדרה.

כתבות נוספות במגזין רמת גן

0

זוכרים גם מהבית

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה השנה בסימן קורונה. ללא טקסים, ללא מפגש בכתה קשה לייצר זיכרון קולקטיבי. זה...

מגזין רמת גן28 באפריל 2020    דקה אחת
0

גינות מתחפשות

אתמול, (שלישי 10.3) התמלאו הגינות הציבוריות באווירה פורימית נפלאה כאשר ילדי העיר גבעתיים ובני משפחותיהם הגיעו לחגיגות שארגנה העירייה ברחבי...

מגזין רמת גן11 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה