מגזין רמת גן

הסיפור האישי הפך להצגה

מגזין רמת גן18 בנובמבר 2018    4 דקות
0

המחזה "שיעור", שמוצג בתיאטרון הסמטה, מתאר קשר מיוחד שמתפתח בין איתמר, מורה פרטי, ודניאל, תלמיד כיתה ז' • העלילה מתפתחת כשאיתמר מגלה שלתלמידו יש מחשבות אובדניות • בשיחה ל"המקומון" מתאר אמיר זלוטר, הבמאי, כיצד סיפורו האישי עורר השראה למחזה שכתב

הסיפור האישי הפך להצגה
צילומים: יוסי צבקר

׀ ויקי דור ׀

אמיר זלוטר (25), שכתב את המחזה "שיעור" בהשראת הסיפור האישי שלו, מעיד שהיה בעצמו ילד מאוד דכאוני. "לא היו לי ליקויי למידה, אבל בהחלט היו מחשבות שבהן פלרטטתי עם המוות. הייתה לי חוויה קשה, ואני מבין שזה עולם קשה לנפש עדינה של ילדים".
בחייו הבוגרים שימש אמיר כמורה פרטי למתמטיקה ואנגלית כחמש שנים. "היה לי קשר מאוד מיוחד עם תלמידה לקוית למידה. הבנתי שהיא לא אוהבת את העולם הזה ושכל הזמן היא רוצה לישון, רוצה למות", הוא מתאר. "תלמידים כאלה מתמודדים מול מבוגרים שמאוכזבים ומנסים להסביר להם כמה הם לא בסדר. כל העולם מצטמצם לכישורים שהם מתקשים להצטיין בהם".
היא ניסתה לממש את הרצון למות?
"לא. המעבר בין מחשבות אובדניות לבין מימוש הוא מאוד קריטי. הרבה פעמים אלה מחשבות שצריך לטפל בהם במלוא כובד הראש, אבל בסופו של דבר, זאת תופעה רחבה וזה לא אומר בהכרח שהילד בסכנה ויכול לממש את הרצונות".
איך אתה התגברת על המחשבות על המוות?
"גדלתי בסביבה מאוד מכילה. אנחנו בית פתוח שמדברים בו על הכל. הכילו את המשבר שלי ונתנו לזה מקום. עם ההתבגרות זה עבר".
מה שונה בין המקרה שלך לבין התלמידה שלך?
"היו לי חלקים חיוביים בחיים שבהם הצלחתי. לאותה תלמידה לא, וזה בעיקר הכעיס אותי. היה לי קשה לראות אותה מתמודדת עם תחושות קשות ובנוסף, לקבל מבחוץ פידבק שלילי. אחד הדברים שלמדתי בעקבות החוויה איתה, זה שמאוד חשוב להדגיש לילד דברים שהוא טוב בהם – לשחק ולדמיין יחד, לפתח יצירתיות ועוד".

"קונפליקט בין המסגרת"

והחופש מהמסגרת"
על סמך החוויה האישית של אמיר ותלמידתו נכתבה ההצגה, שמדברת לדבריו על התרבות ההישגית במערכת החינוך, שמגדירה מי מצליח ומי נכשל בצורה מרובעת וספציפית, ולא משאירה מקום לילדים שלא מתאימים לתבנית ולמסגרת הזאת.
"אחרי שאנחנו מסיימים בית ספר אנחנו ממש מבינים שגם אם לא היינו טובים במתמטיקה זה לא אומר שלא נצליח בחיים", מציין אמיר. "אנחנו מבינים בעצם שהעולם הרבה יותר מאפשר, אבל ילד בחטיבת הביניים שהעולם שלו הוא רק בית הספר לא רואה את האופק הזה".
מה היה חשוב לך להדגיש בעלילה?
"מצד אחד, אנחנו רואים ילד שקשה לו ללמוד, קשה לו עם העולם הנוקשה, מצד שני, אנחנו רואים מורה שקשה לו להגמיש את העולם הזה. עם כל האמפתיה כלפי התלמיד, המורה פועל תחת המסגרת שבה הוא עובד, שמחייבת את ההישגיות הזאת".
לאמיר חשוב להזכיר את עודד אור, הבמאי, שמלכתחילה התאהב בטקסט והחליט להיכנס בפרויקט הזה בכל הכוח. "עודד בעצם מלווה את ההצגה במגוון תחומים שאינם בהכרח בימוי".

"גם מבוגרים מזדהים
עם הקשיים הרגשיים"

יפתח סמוכה (15), גר בתל אביב ולומד בעירוני א' לאמנויות. יפתח גדל בבית של שחקנים ונחשף לתיאטרון מגיל צעיר. בהצגה "שיעור" הוא מגלם את דניאל.
מה דומה או שונה בדמות שאתה מגלם?
"דניאל מסתגר בעצמו. שום דבר לא הולך לו בחיים, הוא מתמודד עם מצבי קיצון כמעט כל יום ולא מוכן להקשיב. הרבה פעמים כשאני מתמודד עם אתגרים, גם אני לא מסוגל להקשיב להסברים של אחרים. הבנתי מדוע דניאל מתבטא בדרך הזאת".
פגשת תלמידים אחרים שהיו במצבים דומים?
"כן. הרבה תלמידים לא קיבלו חיבוק, לא מהמערכת, לא מהסביבה החברתית ואולי גם לא בבית. ואז הם חווים את הקושי חזק יותר. לקחתי השראה מהתגובות שחוויתי מולם – איך הם מגיבים פיזית ומה זה מעורר בהם. וזה סייע לי להיכנס לתפקיד ולדמות בצורה אותנטית יותר".
יפתח מדגיש שגם מבוגרים יכולים להזדהות עם הקשיים הרגשיים שדניאל חווה.
איך הקשר בין דניאל לבין איתמר המורה?
"מה שיפה בקשר ביניהם, זה שאיתמר הוא היחיד שמבין ללבו ויודע איך לדבר איתו. יש רמזים במהלך ההצגה שאיתמר בעצם חווה את אותן חוויות בגילו של דניאל, ולמעשה הוא עוזר לו כדי לחוות חוויה מתקנת".
איך איתמר עוזר לו?
"המורה דואג ומבין שמה שיגרום לדניאל לפעול זה חיזוק הדמיון. המון פעמים הוא מדמה פעולות למידה דרך הדמיון וממחיש את זה בצורה של קרב סמוראים, בניית סיפור משותף או משחק".
איזו סצנה בהצגה הייתה הכי קשה לביצוע?
"היה לי מאתגר להיכנס במקום הפיזיולוגי ודרך שפת הגוף של דניאל ולשדר מצוקה רגשית של ילד שסובל ממחשבות אובדניות ונמצא בדיכאון. אני לעומתו, עם המון ביטחון לטוב ולרע. היה לי מאתגר לעשות את ההפרדה הזאת ולהיכנס לדמות אחרת ושונה ממני. גם כשדניאל אוזר אומץ ומראה כביכול יותר ביטחון וכוח, גם אז הוא לא לגמרי חופשי מהקשיים, הם תמיד ברקע וחלק ממנו".
יפתח מציין שאף כי מדובר בנושא קשה, זאת הצגה מצחיקה שנוגעת ומרגשת. "היא לא קשה לצפייה, ומעניקה חוויה של דמיון והומור".

כתבות נוספות במגזין רמת גן

0

זוכרים גם מהבית

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה השנה בסימן קורונה. ללא טקסים, ללא מפגש בכתה קשה לייצר זיכרון קולקטיבי. זה...

מגזין רמת גן28 באפריל 2020    דקה אחת
0

גינות מתחפשות

אתמול, (שלישי 10.3) התמלאו הגינות הציבוריות באווירה פורימית נפלאה כאשר ילדי העיר גבעתיים ובני משפחותיהם הגיעו לחגיגות שארגנה העירייה ברחבי...

מגזין רמת גן11 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה