מגזין רמת גן

"איבדנו את החמלה"

מגזין רמת גן6 בנובמבר 2018    5 דקות
0

עדינה אבן זוהר, עובדת סוציאלית שעשתה הסבה לשירה, מדברת על העלייה לארץ מניו יורק, על השינויים שעוברים על החברה הישראלית ועל המסר החשוב לאנשים שאיבדו תקווה

"איבדנו את החמלה"
אבן זוהר. מרגשת וסוחפת ׀ צילום: גל אלי

כעיתונאי ותיק וציני, קשה מאוד לרגש אותי. ב-30 שנות קריירה נדמה לי שכבר ראיתי ושמעתי הכל, ובכל זאת מדי פעם מתחבאת במייל שלי הזמנה שהופכת לי את הקרביים. זה יכול להיות סיקור של מוסד לשיקום חולי נפש, צייר בלי ידיים או ערבי שהתגייר והפך לשגריר הכי גדול שלנו. יש משהו בסיפורים האלה, שנמצאים מתחת לרדאר של כולנו, שהופך את המפגש איתם למסעיר. לא פחות. כזה היה המפגש שלי השבוע עם עדינה אבן זוהר, עובדת סוציאלית שבגיל מאוחר החליטה לממש את אהבת חייה: השירה. המפגש איתה הזכיר לי מה הייתה הסיבה האמיתית לכך שהפכתי לעיתונאי.
אבן זוהר עלתה לארץ לפני 40 שנה בעקבות אהבה גדולה לאיש אחד, ונשארה גם אחרי שהאהבה נגמרה.
התחנה הראשונה שלה בארץ הקודש הייתה ירושלים, שלדבריה הייתה עיר אחרת לגמרי. "היא הייתה הרבה יותר נקייה, הרבה יותר נעימה, ומאוד כואב לי על מה שהיא הפכה להיות. אני זוכרת את ההתרגשות בירושלים כשסאדאת בא לבקר", היא אומרת ועיניה נוצצות.
את טיפוס נוסטלגי?
"אני לא חיה על הנוסטלגיה, אבל מדי פעם אני מתגעגעת לעבר. לישראל של פעם, לניו יורק שבה גדלתי ושהפכה עם השנים למקום אחר לגמרי. ארצות הברית של טראמפ היא לא המדינה שבה אני גדלתי".
את לא משתגעת עליו.
"לא, לא. אני לא משתגעת עליו. אומרים שטראמפ טוב לישראל, אבל אני לא בטוחה בזה. מי שמריץ את טראמפ אלה האוונגליסטים, ולהגיד שהם באמת אוהבים אותנו זה לא מדויק. אני לא אוהבת את זה שבן אדם קיצוני שמדבר על שנאת זרים בגלוי עומד בראש המעצמה הזו. לצערי, גם ביבי לוקח אותנו לארץ פחות חופשית ואני לא אוהבת את זה".

הומלסים בכיכר המדינה
אחרי שגרה במשך שנים ביישוב כמון ליד כרמיאל, היא גרה כיום ליד כיכר המדינה בתל אביב, ומה שהיא רואה שם גורם לה לא פעם לעצב גדול.
"אני רואה הומלסים ברחובות וזה שובר לי את הלב", היא אומרת ואני מאמין לה. יש משהו בדיבור שלה – כמו גם בשירה – שהוא נקי. בלי פילטרים. בלי מניירות של כוכבת.
כשהיא מדברת על ההומלס שישן במדרגות של בית החייל, אני שומע פתאום איך העובדת הסוציאלית מדברת מגרונה. "כואב לי הלב על ההומלסים. זה מזכיר לי את ניו יורק. באמריקה בן אדם יכול להפוך בקלות להומלס. בתל אביב אני מניחה שחלק מההומלסים הם חולי נפש, כאלה שגם אם תדאג להם לקורת גג הם יחזרו לרחוב. אתה ואני לא יכולים להבין את זה אבל בשבילם זו המציאות".
את תורמת להם כסף?
"אני תורמת להם גם אם אני לא לגמרי מאמינה להם. אני אומרת לעצמי: אם הבן אדם באמת מסכן צריך לתת, ואם הוא במצב כל כך קשה נפשית שהוא צריך להתחזות להומלס ולעמוד באמצע הצומת כדי לקושש שני שקלים – גם צריך לעזור".

קליפים מעוררי השראה
שנים רבות היא הקדישה את חייה לקריירה בתחומים שונים, בהם עבודה סוציאלית ועמותות. היא ניהלה ועדה בחברת הייטק שתמכה בפרויקטים חברתיים. אחרי שינוי מהותי ובחירות נחושות בחייה, היא קפצה באומץ לתוך תעשיית המוזיקה ונולדה מחדש כזמרת בינלאומית עם שני אלבומים איכותיים.
ביום ראשון השבוע היא השיקה את האלבום החדש ב"קן הקוקיה" בתל אביב. על הבמה היו מיטב הנגנים, והם ניגנו יחד את השירים הכי מיוחדים ששמעתי בשנה האחרונה.
הסינגל Changing (שיר הנושא של האלבום), יחד עם קליפ האנימציה של האנימטור והבמאי יוני גודמן ("ואלס עם באשיר") – זכה לחשיפה רבה ולתשומת לב בפסטיבלים בינלאומיים לסרטים ולווידיאו. רק לאחרונה הקליפ זכה במקום הראשון בקטגוריית האנימציה בפסטיבל Great Lakes International Film Festival בארצות הברית.
בנוסף, הסינגל האחרון, I Couldn't Help Myself, שוחרר בקיץ וגם הוא מלווה בווידיאו קליפ מיוחד באנימציה של יוני גודמן. גם הקליפ הזה עושה את דרכו בהצלחה לפסטיבלים בינלאומיים.
השיר מדבר על אדם שרוצה להתאבד, והזמרת בקולה המלטף מסבירה לו מדוע הוא לא צריך למהר לעשות זאת. בין השורות המרטיטות בשיר: "אם אתה רוצה לעזוב את העולם, קודם תקשיב לי בבקשה. בייבי, אתה מדהים. אתה משתנה, לא נעלם. אתה הכי חזק כשאתה במצב הכי קשה".
קולה המדהים של אבן זוהר מעביר סיפור חיים שלם. בין שיר לשיר היא מדברת הרבה על חייה האישיים. היא מספרת איך התמוטטה אחרי הגירושים. "הייתי נשואה הרבה שנים, ולא היה לי מעמד בפני עצמי", היא אומרת. "תמיד הייתי אשתו של או אמא של. אחרי שהתגרשנו – וזה היה בהסכמה וברוח טובה – הרגשתי שעולמי מתפרק. הרגשתי שאני עשויה מהחומר שמנקים איתו את הרצפה, והבנתי שמכאן אני יכולה רק לצמוח. פניתי למוזיקה וגיליתי את החיים שלי מחדש".
כשאני שואל אותה מה היא רוצה לעשות כשתהיה גדולה, היא אומרת: "לעשות את מה שאני עושה כיום בבמות יותר גדולות. יש לי עוד הרבה מה לנסות במוזיקה. כל עוד אני יכולה לשיר – אני מאושרת".
ואני יכול להוסיף שהיא עושה לא רק את עצמה מאושרת, אלא גם את הקהל.
הקליפ המרגש של עדינה אבן זוהר נמצא בדף הפייסבוק של "המקומון תל אביב". ההופעה הקרובה תיערך ב-5.11 בירושלים.

כתבות נוספות במגזין רמת גן

0

זוכרים גם מהבית

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה השנה בסימן קורונה. ללא טקסים, ללא מפגש בכתה קשה לייצר זיכרון קולקטיבי. זה...

מגזין רמת גן28 באפריל 2020    דקה אחת
0

גינות מתחפשות

אתמול, (שלישי 10.3) התמלאו הגינות הציבוריות באווירה פורימית נפלאה כאשר ילדי העיר גבעתיים ובני משפחותיהם הגיעו לחגיגות שארגנה העירייה ברחבי...

מגזין רמת גן11 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה