בריאות

שומרים על הגב: איך תבחרו כיסא?

בריאות5 בינואר 2021    4 דקות
0

מבלים שעות מול המחשב? אביחי סורוקה  פיזיותרפיסט והבעלים של מרכז טרגט לפיזיותרפיה ואורך חיים בריא, מציע טיפים לבחירת כיסא ארגונומי התומך בגב התחתון ומעודד ישיבה נכונה

שומרים על הגב: איך תבחרו כיסא?
כיסא גיימינג ארגונומי מבית MARVO. מחר: 990 שקל | צילום: יח"צ

עבודה במשרד או מהבית ואפילו העברה של שעות הפנאי אל מול המחשב או קונסולות משחק, כוללת בדרך כלל שהות ממושכת וזמן רב של ישיבה על כיסא משרדי , מה שיכול להוסיף לחץ על מבנה עמוד השדרה ולגרום לכאבי שלד שריר שונים. מחקרי ארגונומיה רבים הוכיחו שכיסא יכול להגביר את הפרודוקטיביות ולמקסם את היעילות של היושב בו, בין אם מדובר בעבודה, לימודים או אפילו משחקים. לכן, כדי להימנע מהתפתחות של בעיות וכאבי גב, חשוב שיהיה לכם כיסא ארגונומי, תומך בגב התחתון ומעודד ישיבה נכונה.

איך תבחרו כזה? קבלו טיפים מפי אביחי סורוקה  פיזיותרפיסט והבעלים של מרכז טרגט לפיזיותרפיה ואורך חיים בריא.

מהי ארגונומיה ומה חשיבותה?

ארגונומיה פיזיולוגית עוסקת במבנה גוף האדם ותפקודו. בארגונומיה נבחנים החומרים, מבנה סביבות עבודה, דרישות עבודה וסיכונים שונים, תנוחות של הגוף הגורמות ללחץ ובעיות בשרירים, בשלד ועוד. ארגונומית הכיסא היא היכולת שלו לספק את התמיכה הנכונה והאופטימלית לגוף גם לאחר שעות רבות וארוכות של ישיבה. כיסא ארגונומי יעודד יציבה נכונה, יפחית כאבים ויתמוך במבנה עמוד השדרה. אלו עוזרים בדרך עקיפה גם לשיפור הריכוז ולהפקת תוצאות טובות יותר, בין אם אנו יושבים למטרת עבודה, לימודים או אפילו משחקים במחשב או בקונסולה.

איזה סוג של כיסא משרדי ארגונומי הוא הטוב ביותר?

ישנם סוגים רבים של כסאות ארגונומיים. אין כיסא משרדי מסוג אחד בהכרח טוב יותר, אך ישנם כמה דברים חשובים שכדאי לשים לב כשמחפשים כיסא משרדי ארגונומי טוב.

גובה המושב – גובה כיסא משרדי צריך להיות מתכוונן בקלות- בחרו כיסא עם מנוף כיוונון פנאומטי כך שיתאים עצמו לגובה המשתמש .

גובה מושב שמתאים לרוב האנשים נע בין 16-21 ס"מ מהרצפה. כך מתאפשרת נוחות מקסימלית לרגליים, כאשר הירכיים אופקיות והזרועות בגובה השולחן.

רוחב המושב ועומקו – על המושב להיות בעל רוחב ועומק מספיק כדי לתמוך בנוחות לכל משתמש. בדרך כלל 40-45 ס"מ.  רוחב סטנדרטי. (העומק מקדימה לאחור של המושב) צריך להיות מספיק כדי שהמשתמש יצליח לשבת עם הגב על משענת הגב של הכיסא המשרדי הארגונומי תוך שהוא משאיר כ-  5-8 ס"מ בין הגב למושב של הכיסא. ההטיה של המושב קדימה או אחורה צריכה להיות מתכווננת.

בחירת הכיסא הארגונומי הנכון : תמיכה בגב התחתון בכיסא ארגונומי חשובה מאוד. לעמוד השדרה המותני יש עקומה מותנית (לורדוזה), תמיכת הכסא באותה לורדוזה תשמור עמוד השדרה תמוך לאורכו. על הכיסא להתאים למותניים הן מהגובה והן מהעומק, כך שלכל משתמש תהיה התאמה נכונה לתמיכה בעקומה המותנית של הגב התחתון.

משענת גב – משענת גב צריכה להיות ברוחב של 30 – 48 ס"מ. אם משענת הגב נפרדת מהמושב, עליה להיות מתכוונת בגובה ובזוית וזאת על מנת לתמוך בעיקול הטבעי של עמוד השדרה. אם הכיסא כולל מושב ומשענת כמקשה אחת, על המשענת להיות מתכוונת בזווית קדימה ואחורה, עם מנגנון נעילה על מנת להבטיח שהמשענת לא תעבור לאחור יותר מידי.

רצוי שכיסא משרדי יהיה בעל ריפוד מספיק נוח לישיבה עליו לפרקי זמן ממושכים ועשוי מבד נושם .

משענת יד – משענות הידיים צריכות לאפשר לזרועות המשתמש לנוח בנוחות ולכתפיים לשבת ברוגע . המרפקים והזרועות התחתונות צריכים לנוח קלות, והזרוע לא צריכה להיות על משענת היד בזמן ההקלדה על המחשב.

הרגליים צריכות לנוח בצורה שטוחה על הרצפה. אם לא, כוונו את גובה הכיסא והוסיפו משענת רגליים.

בסיס מסתובב – כל סגנון קונבנציונלי של כיסא ארגונומי צריך להסתובב בקלות כדי שהמשתמש יוכל להגיע לאזורים שונים בשולחן העבודה מבלי להתאמץ. אם הכיסא אינו מסתובב בחופשיות, ייתכן ותרגישו עייפות מיידית בזרועות ובצוואר.

גלגלים – כמעט לכל כיסא יש בסיס גלגלים, עם זאת קחו בחשבון היכן אתם מתכננים להניח את הכיסא : יתכן שיהיה צורך לרכוש כיסא עם גלגלים המיועדים במיוחד לתנועה על שטיח.

לסיכום, עם כל הדגשים אשר הוזכרו יש לזכור שמידות הגוף והיחסים שונים בין אחד לשני. מומלץ לשבת על הכסא בעת תהליך הרכישה ולוודא נוחות והתאמה למידות גופינו. במקביל להתאמת הכסא אשר יתמוך בגב יש להקפיד על פעילות גופנית קבועה ומסודרת הכוללת תרגול לב ריאה בשילוב תרגילי חיזוק לכל קבוצות שרירי הגוף. לאורך יום עבודה או ישיבה ממושכת מומלץ להקפיד על הפוגות לטובת מתיחות כלליות של גב ורגלים.

כתבות נוספות בבריאות

0

אין ברירה

"כל יום אותה ארוחת צהריים: פירה עם שניצל וקטשופ", "הוא נרתע פיזית מירקות", "אינו מוכן לגעת במזון במרקם רך", "מכל...

בריאות15 בדצמבר 2020    4 דקות
0

הציל חיים: שומר הבניין סייע לילד שאיבד...

סביב השעה 14:00, אירע ביום שישי האחרון דרמה גדולה בדירה פרטית בבניין רב קומות בתל אביב. רהב טלדן, שומר בבניין מטעם...

בריאות13 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה