בריאות

אין ברירה

בריאות15 בדצמבר 2020    4 דקות
0

כמעט שליש מהילדים סובלים מתופעה של אכילה בררנית. איך אתם יכולים להתגבר על זה? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם

אין ברירה
צילום: ingimage

"כל יום אותה ארוחת צהריים: פירה עם שניצל וקטשופ", "הוא נרתע פיזית מירקות", "אינו מוכן לגעת במזון במרקם רך", "מכל הילדים שלי, היא היחידה שלא נהנית מהאוכל שיש בבית", "אי אפשר לצאת איתם למסעדה". אם המשפטים האלו מוכרים לכם, ייתכן שילדיכם סובלים מאכילה בררנית.
מיום שהתינוק מתחיל לאכול מזון מוצק, ניתן לאט-לאט לגלות את העדפות הטעם שלו: גזר על פני הקישוא או להפך, נהנה ממרקם הבטטה, אוהב מתוק "כמו אבא" או "מתנסה בכל" כמו אמא. כשתינוק לא נהנה ממזון מסוים – הוא יטה את ראשו לצד ויכווץ את שפתיו; וכשהוא נהנה מטעם האוכל – ייתכן שיבקש עוד על ידי פתיחת הפה.
העדפה אישית לטעם היא טבעית וחשובה להתפתחות התינוק והילד. עם זאת, כאשר ההעדפות אלו מצטמצמות למספר מוצרי מזון, ייתכן שמדובר באכילה בררנית.
על פי מחקרים, שכיחות אכילה בררנית היא בקרב 30%-10% מהפעוטות והילדים.
כמו בכל תחום בחינוך וטיפול, זיהוי הבעיה וטיפול בגיל מוקדם עשויים למנוע את ההשלכות המזיקות מאוחר יותר. מספר סיבות וגורמים יכולים להוביל לאכילה בררנית, כך מסבירה תרצה שני, דיאטנית ילדים בכירה.
סיבה תחושתית: קושי בוויסות החושי. אכילה היא תהליך שמשתתפים בו כל החושים – הראייה, הריח, המגע וחוש הטעם. ילדים עם קשיים בתחום החושי יתקשו לאכול מזון המאתגר את היכולת החושית שלהם. לקבוצה זו יצטרפו גם ילדים עם חושי טעם וריח מחודדים super-tasters.
סיבה התנהגותית: מאבקי כוחות בין ההורים המאכילים, המתעקשים שילד יאכל מזון מסוים שנראה להם חשוב להתפתחותם, מול חוסר הרצון של הילד לאכול את אותו מזון. הדבר יכול לגרור חוויית אכילה שלילית והתעקשות של הילד למאכלים מועדפים. שילוב של חשיפה מצומצמת יכול להעצים נקודה זו. כאשר ההורים אינם מעוניינים במאבקים, הם מכינים לילד את המזון שהוא אוכל ולא מאתגרים את הילד במאכלים נוספים.
מאפייני הילד: ילדים עם התנהגות נוקשה, המתקשים להתנסות בדברים חדשים ומעדיפים תמיד את המקום הבטוח והנוח שלהם.
אירוע טראומטי בחלל הפה: חנק ממזון מסוים עלול לגרום, למשל, להימנעות ממאכלים באותו מרקם ומראה.
על מנת למנוע התפתחות של בררנות אכילה, ובכלל למען מערכת יחסים טובה של ההורים עם הילדים בכל הקשר לאוכל – יש לחלוק את האחריות בנושא. באחריות ההורה תהיה בחירת המרכיבים של התפריט – למשל, האם יוגש מלאווח או כריך עם גבינה. אם ההורים מחליטים שתהיה ביצה בארוחה, אפשר להציע לילד לבחור את אופן ההכנה שלה. אחריות נוספת של ההורים היא לקבוע מתי אוכלים. מומלץ לתת התראה, במיוחד אם הילדים מרוכזים במשחק או בפעילות אחרת. ההורים אחראים גם על אופן האכילה – בשכיבה מול הטלוויזיה או בישיבה סמוך לשולחן המטבח.
ומה באחריות הילד? כמה יאכל ואם בכלל – בין אם הוא בעודף משקל או רזה ש"לא אוכל כלום".

הנה מספר המלצות מעשיות:
לחשוף את הילדים למגוון רחב של מאכלים, מרקמים וטעמים, החל מהשלב של מעבר למזון מוצק בינקות.
לאפשר לילדים בגילאים הצעירים לגעת באוכל ואף להתלכלך ממנו.
להמשיך להגיש מאכלים אלה במסגרת הארוחה המשפחתית המגוונת, ייתכן שבהמשך יחזרו לאכול אותם.
לשלב ילדים בארוחות משפחתיות החל מגיל שנה, כי אז הם רואים מבחר רחב של מאכלים שההורים אוכלים. מאחר שההורים הם מודל החיקוי המשמעותי ביותר עבור הילדים, זו דרך לעודד את הילדים לאכול מגוון.
לשתף את הילדים בהכנת האוכל: חיתוך, קילוף, לישה וערבוב. למעשה, ניתן לשלב אותם בכל הפעולות במטבח המותאמות לגילם.
לחשוף ילדים לירקות ופירות – בקנייה משותפת, או בגידול שלהם בגינה, בעציץ או באדנית.
"לגישתי, יש להגיע לאיש מקצוע מוסמך (שמופיע ברשימה באתר משרד הבריאות) ברגע שהארוחות בבית הופכות לעול, ואתם ההורים מודאגים מכך שהילדים אינם מקבלים בתזונה את מה שהם זקוקים להתפתחות ולגדילה תקינות", מסבירה תרצה שני. "באופן כללי, אם ילד אוכל פחות מ-30 מאכלים שונים – כאשר סופרים לחוד מאכלים שמוכנים בדרך הכנה שונה, למשל גבינה צהובה בפרוסה שונה מגבינה צהובה מותכת בטוסט – וכאשר ישנה הימנעות מקבוצות שלמות של מאכלים, יש לפנות לדיאטנית ילדים שמתמחה בנושא.
"זו הזדמנות עבורי להעביר את המסר שבררנות אכילה היא קושי שניתן לטפל בו. הקושי לא ייעלם, אך ניתן לקבל כלים איך להפחית אותו ולעקוף אותו. זהו תהליך שלוקח זמן וחשוב לדימוי העצמי של הילד. הילדים מודעים לקושי שלהם, והמסר שאין דרך לעזור להם יכולה לתסכל ופוגעת בתחושת המסוגלות. כדאי לשים לב שלעתים הבררנות באכילה גם תפגע בהם חברתית. הילדים יחששו לצאת ולהשתתף באירועים שונים, שמא לא ימצאו שם מה לאכול".

כתבות נוספות בבריאות

0

שומרים על הגב: איך תבחרו כיסא?

עבודה במשרד או מהבית ואפילו העברה של שעות הפנאי אל מול המחשב או קונסולות משחק, כוללת בדרך כלל שהות ממושכת...

בריאות5 בינואר 2021    4 דקות
0

הציל חיים: שומר הבניין סייע לילד שאיבד...

סביב השעה 14:00, אירע ביום שישי האחרון דרמה גדולה בדירה פרטית בבניין רב קומות בתל אביב. רהב טלדן, שומר בבניין מטעם...

בריאות13 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה