בריאות

לפתוח את התריס

בריאות9 בספטמבר 2020    4 דקות
0

מהי תת-פעילות של בלוטת התריס, איך מתמודדים איתה, מה כדאי לאכול במצב כזה, ומהי קבוצת הסיכון הגדולה ביותר? כל התשובות

לפתוח את התריס
צילום: ingimage

לפני מספר חודשים הגיעה לקליניקה אשת קריירה בת 52, העובדת בסביבה עסקית לחוצה ומלחיצה. היא ממעטת לבצע פעילות גופנית. הסיבה לביקור היה עודף משקל שחייב טיפול. כמי שרגילה לאתגרים ולעמידה ביעדים, במהלך העבודה המשותפת שלנו היא הקפידה יותר על שעות שינה, שילוב פעילות גופנית, וכמובן תשומת לב לתזונה מאוזנת.
עם זאת, גם לאחר שלושה חודשים לא נרשמה ירידה במשקל כמצופה. בדיקת דם פשוטה סיפקה את הסיבה: תת-פעילות של בלוטת התריס, תופעה ששכיחה יותר בקרב נשים.
בלוטת התריס, המכונה גם בלוטת המגן או התירואיד, היא בלוטה קטנה בצורת פרפר הנמצאת בקדמת הצוואר, מצדיו של קנה הנשימה. בלוטה זו משפיעה כמעט על כל מערכות הגוף. היא מייצרת ומפרישה שני הורמונים שאחראים על המטבוליזם, כלומר על חילוף החומרים בגוף: תירוקסין (T4) וטריודותירונין (T3). אלו משפיעים על ניצול האנרגיה מהמזון, ויסות טמפרטורת הגוף, התפתחות המוח ומערכות שונות, כמו העצבים, השרירים, הלב, העור ועוד.
תגידו "היפותירואידיזם"
במקרים של פעילות לא תקינה, המצב השכיח יותר הוא תת-פעילות, כלומר ייצור מופחת של ההורמונים. זו תוצאה של מחלה אוטואימונית שבה הגוף טועה בזיהוי של תאים או רקמות שלו, מתייחס אליהם כפולשים המזיקים לו ותוקף אותם. הדבר מוביל להפחתה בייצור ההורמונים T3 ו-4T, ועקב כך – להאטה בחילוף החומרים, כשהתופעות הנלוות הן עלייה במשקל, בצקות, תשישות, פגיעה בריכוז, עצירות, עור יבש ונשירת שיער.
הסיכון למחלות לב וכלי דם, עלייה בלחץ הדם ורמה גבוהה יחסית של שומנים בדם – רב יותר אצל מי שבלוטת התריס שלו במצב של תת-פעילות. זאת ועוד, לבלוטת התריס תפקיד גם באיזון רמות הגלוקוז (סוכר) בדם, ולכן במקרה של בעיה בתפקוד הבלוטה עולה הסיכון לסוכרת.
הטיפול התרופתי הוא נטילת כדורים של תירוקסין (4T), המיוצרים על ידי מספר חברות תרופות שונות.
משקל, תזונה ותפריט
כאמור, עלייה בלתי צפויה במשקל עשויה להיות אחד הסימנים לתת-פעילות של בלוטת התריס. באמצעות בדיקת דם אפשר לדעת אם תפקוד הבלוטה תקין. בבדיקת הדם מודדים את רמת ההורמון TSH )Thyroid Stimulation Hormone). הורמון זה מופרש מההיפופיזה, בלוטה קטנה (בגודל אפון) שנמצאת בבסיס המוח, והוא מגרה את בלוטת התריס לייצר את ההורמונים המשפיעים על חילוף החומרים. אם הערכים שלו גבוהים מהטווח, משמעות הדבר שהבלוטה לא מייצרת/מפרישה מספיק, ולכן הוא מיוצר בכמויות גדולות יותר על מנת להמריץ את הבלוטה. לעתים, בעקבות אותה בדיקה, ייבחנו גם ערכי ההורמונים 3T ו-4T.
כיוון שפעילות לא מאוזנת של בלוטת התריס מעלה גם את הסיכוי למחלות נוספות.
במקביל לטיפול התרופתי חשוב לאמץ גם דפוסי אכילה מסוימים, פעילות גופנית, שינה טובה, ולהצטייד בסבלנות ובהתמדה.בכל הקשור לתפריט, חשוב שיהיו בו ירקות, פירות, קטניות, בשר רזה, מוצרי חלב דלים בשומן, וחשוב לשים לב לכמות הסוכרים ולהמעיט בצריכה של מזון מעובד בבית ומזון מהיר מחוץ לבית.
היוד ובלוטת התריס
במקרה של טיפול תרופתי בבלוטת התריס, יכולות להיות אינטראקציות (התוויות) עם מזונות, תוספי תזונה ותרופות אחרות. "לחולי תת-תריסיות המטופלים תרופתית באלטרוקסין, יוטירוקס או סינתאירואיד, מומלץ לקחת את הטבליה לפחות חצי שעה לפני ארוחת הבוקר או שעתיים אחריה, כדי לצמצם אפשרות לתגובות עם רכיבי מזון", אומר ד"ר יניב עובדיה, תזונאי בלוטת התריס.
סיבים תזונתיים (בדגנים מלאים, ירקות, פירות וקטניות) מאטים את הספיגה של התרופה, ולכן יש להמתין שעה בין צריכה של אלה לתרופה.
מה שעוד משפיע על תפקוד בלוטת התריס הוא היוד. "נשים שצורכות מעט מדי יוד לקראת ההריון, נמצאות בסיכון ללידה של צאצא עם מנת משכל (IQ) מופחתת", מזהיר ד"ר עובדיה, שהיה בין יוזמי סקר היוד הלאומי הראשון שנערך ב-2016 בישראל, שבו התגלה שבארץ קיים חוסר ביוד באוכלוסייה.
בדומה לברזל, למגנזיום ולסידן, היוד הוא מינרל. המקור העיקרי בתזונה ליוד הוא ממאכלי ים (בעיקר דגים, אצות ופירות ים), מוצרי חלב (בעיקר חלב ניגר ויוגורט), ביצים או מלח מועשר ביוד. בישראל מתפילים את המים בהצלחה, אך החיסרון התזונתי בתהליך ההתפלה הוא שהסינון כולל גם מינרלים חיוניים, כמו יוד.
בנוגע לסוגיית הירקות המצליבים (כמו ברוקולי, כרובית, כרוב, כרוב ניצנים), ד"ר עובדיה מפתיע: "זה נכון שצריכה מופרזת של ירקות מצליבים מסוימים עלולה להקטין את קליטת היוד בגוף ואולי גם לשבש את פעילות בלוטת התריס, אך לא הייתי ממהר להרחיק אותם מהתפריט. אפשר ליהנות מיתרונותיהם התזונתיים מבלי להזיק לבריאות כשצורכים מספיק יוד. למי שחושש שתזונתו אינה מכילה מספיק יוד, בדגש על נשים המתכננות להרות, הרות, מניקות וכאלה הנמנעים מדגים וממוצרי חלב ממקור חי, כדאי להיוועץ בתזונאים מוסמכים".

כתבות נוספות בבריאות

0

שומרים על הגב: איך תבחרו כיסא?

עבודה במשרד או מהבית ואפילו העברה של שעות הפנאי אל מול המחשב או קונסולות משחק, כוללת בדרך כלל שהות ממושכת...

בריאות5 בינואר 2021    4 דקות
0

אין ברירה

"כל יום אותה ארוחת צהריים: פירה עם שניצל וקטשופ", "הוא נרתע פיזית מירקות", "אינו מוכן לגעת במזון במרקם רך", "מכל...

בריאות15 בדצמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה