בריאות

כלכלה מעגלית

בריאות11 במרץ 2020    4 דקות
0

האוכלוסייה גדלה, ומה קורה עם כמויות המזון הנדרשות? למה אנחנו צריכים לדאוג, ומה יכול לעורר אופטימיות? ואיך כלכלה מעגלית היא הפתרון לעתיד? במיוחד עכשיו עם מגפת הקורונה, יש חשיבות גדולה מתמיד לכלכלה מקומית

כלכלה מעגלית
צילום: ingimage

 

מטרתה של הכלכלה המעגלית היא למצות את המוצר התעשייתי ככל האפשר. כלומר החל מהשלבים הראשונים כמו בחירת הרכיבים של חומרי הגלם, דרך המשאבים הנדרשים לייצור, לאריזה, להובלה ולאחסון, ועד לסוף שבו אין למוצר שימוש והוא הופך לפסולת, אבל פסולת שניתן למחזר.
קרן אלן מקארתור נוסדה בבריטניה לפני כעשור. היא פועלת בשילוב עם עסקים, ממשלות ואקדמיה לקידום כלכלה מעגלית, על מנת לייעל ולקדם מחזור של פסולת שהאדם יצר, כמו מוצרי חשמל ומוצרי פלסטיק.
כלכלה מעגלית בתעשייה שואפת למחזוריות הדומה לאיזון בטבע: צמחים; בעלי חיים שניזונים מהצמחים; בעלי חיים שניזונים מבעלי חיים; ובעלי חיים שהם אוכלי כל, הניזונים מעולם החי ומעולם הצומח כמו, למשל, בני האדם. להשלמת המעגל, המפרקים: צמחים ובעלי חיים שמפרקים את הצמחים ובעלי החיים שמתו ומחזירים לקרקע רכיבים וחומרים וכך משלימים את מעגל המחזור.
פסולת מודרנית
לעומת זאת, הפסולת שהעולם המודרני מייצר (כמו סוללות, מחשבים וטלפונים ניידים) אינה מחזורית, שכן חלק מהייצור אינו מתכלה או שנדרשות לכך שנים רבות.
החוקרים מציינים כי מערכת המזון הנוכחית תמכה באוכלוסייה ההולכת ומתרחבת במהירות, אך היא אינה בת-קיימא ואינה בריאה, ועל כן מחייבת גישה מעגלית לכלכלת המזון.
מה קורה לפסולת שלאחר צריכת המזון? גם לכך התייחסו החוקרים. יש להבדיל בין הפסולת האורגנית, שיכולה לחזור לאחד השלבים של שרשרת המזון, לבין הפסולת שאינה מתכלה בקלות, כמו אריזות.
אף שנושא הפסולת שמקורה בפלסטיק כבש את הכותרות, ולמרות המודעות לנזקים ולממדי הנזקים כתוצאה מיצירת פסולת – עדיין עומד אתגר עצום בפני הרשויות לרתום את הצרכנים ולהביאם לצמצום הצריכה ולהגדלת המחזור.
חיסול פסולת ושיפור הבריאות באמצעות המודל המעגלי יכולים לחסוך 2.7 מיליארד דולר בשנה לכלכלה העולמית.
מה קורה בינתיים?
הנתונים מצביעים על הנזקים הסביבתיים העצומים כתוצאה מייצור מזון. חומרי הדברה, דשנים מלאכותיים, זבל שלא מטופל כיאות – מחריפים את בעיית הזיהום של המים, הקרקע והאוויר (ייצור המזון הוא המקור ל-25% בקירוב מפליטת גזי החממה).
ואם נדגים במספרים, הרי שעל כל דולר שמושקע במזון, החברה משלמת 2 דולרים עבור הוצאות בריאות ואיכות הסביבה. כמחצית מהעלויות הן בגלל הדרכים והשיטות של ייצור המזון.
חדשנות במזון הצמחוני
בכלכלה מעגלית, מוצרי המזון חייבים להיות טובים ובריאים. זה לא רק בהיבט של איכות תזונתית, אלא גם באופן הייצור שלהם. הדוח שפורסם כבר לפני שנה על ידי קרן אלן מקארתור, טוען כי בדומה לאופן שבו חברות המזון עיצבו את העדפות הטעם והרגלי הצריכה של המזון במהלך עשרות שנים, כך הן יכולות לעשות גם בכיוונים חדשניים כמו שימוש בחלבונים שמקורם מעולם הצומח במקום מהחי. הם מציעים הפחתה משמעותית של 50% בצריכה של בשר בקר וסוכרים, ובמקביל – להכפיל את הצריכה של ירקות, פירות, קטניות ואגוזים.
המאמצים ההסברתיים והתקשורתיים שמושקעים בהובלת השינויים הנדרשים לכלכלה מעגלית מתחילים לשאת פרי. יש חברות שמוכנות לבצע שינויים, ואף התחילו בכך. עם זאת, גם על הצרכנים להצטרף לתהליך ולדאוג להתפשטות המגמה החדשה.
מזון מקומי
אחת הדרכים לצמצום הפגיעה בסביבה כתוצאה מייצור מזון, היא ייצור וצריכה של מזון מקומי, המוגדר ברדיוס של כ-20 ק"מ ממקום המגורים. הכוונה היא לצרוך מוצרים ליד הבית. אין הכוונה רק למזון שמיוצר סמוך לבית, אלא כזה שאינו מיובא ממדינות אחרות, שמתאים לתרבות הקולינרית המקומית, שמציע מבחר פירות וירקות על פי עונות השנה. ניתן להאכיל את האוכלוסייה המקומית בעיקר במזון מקומי ומזין, מה שישפר באופן כללי את הבריאות ויתרום לאיכות הסביבה.
גידולים אורגניים הם ידידותיים יותר לסביבה בהשוואה לחקלאות קונבנציונלית, כך מציינים בדוח, אך הפתרונות צריכים להיות רחבים הרבה יותר, ועלינו כחברה להיות הרבה יותר שאפתניים בכל הקשור לגידול המזון ולאופן עיבודו. יש להגן על האוויר, הקרקע והמים בעת ייצור המזון. יש אזורים בעולם שבהם מודעים לכך ופועלים בהתאם, ויש אזורים שבהם עדיין אין התייחסות לנושא.

כתבות נוספות בבריאות

0

שומרים על הגב: איך תבחרו כיסא?

עבודה במשרד או מהבית ואפילו העברה של שעות הפנאי אל מול המחשב או קונסולות משחק, כוללת בדרך כלל שהות ממושכת...

בריאות5 בינואר 2021    4 דקות
0

אין ברירה

"כל יום אותה ארוחת צהריים: פירה עם שניצל וקטשופ", "הוא נרתע פיזית מירקות", "אינו מוכן לגעת במזון במרקם רך", "מכל...

בריאות15 בדצמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה