בריאות

שמן למדורה

בריאות18 בדצמבר 2019    4 דקות
0

בעלי עודף משקל חשופים לעתים לאפליה על רקע מראה חיצוני, בנוסף למצוקה בריאותית. יש דרך לעצור את התופעה הנפוצה הזו

שמן למדורה
צילום: ingimage

"אם היית רואה עכשיו בן אדם עם שיניים עקומות, היית בא ואומר לו כל הזמן: 'יש לך שיניים נורא עקומות, לך תסדר את זה, יש אורתודונט, היום יש פתרונות'?". זו אחת הדוגמאות שנתנה משתתפת בתכנית "סליחה על השאלה" (כאן11), בפרק שכותרתו "שמנים".
מחקרים תומכים בסיפוריהם ועדויותיהם של המשתתפים בתוכנית ושל אלה שאנחנו פוגשות בעבודה ובכלל. הם מצביעים על כך שמייחסים לאנשים בעודף משקל תכונות לא מחמיאות. למשל, חסרי אופי, עצלנים וללא שליטה עצמית וכוח רצון.

תופעת האפליה היא נרחבת. בעלי עודף משקל חווים פגיעה שיכולה להיות ישירה, ואף מלווה ברתיעה פיזית, שפה פוגענית, תוך שימוש בדימויים ובמילים גסות או במבטים חודרים, וגלגול עיניים או צקצוקי לשון שלא דורשים חושים חדים במיוחד על מנת להבחין בהם. האפליה יכולה להיות מהמעגלים הקרובים ביותר של בני משפחה וחברים, דרך מעסיקים, עמיתים בעבודה או בלימודים, מורים, ועד לאמצעי התקשורת ואנשים זרים. ובאופן מפתיע, גם מהצוות האמון על הבריאות: רופאים, אחיות, דיאטנים ומקצועות פרה-רפואיים נוספים. אנשי המקצוע, שאמורים להבין ולתמוך באוכלוסייה פגיעה זו, שכן הסיכונים הבריאותיים גדולים יותר אצלה – בהיבט הפיזיולוגי (עודף משקל מעלה את הסיכון למחלות מסוימות) ולעתים גם הנפשי – מצטרפים למפלים לרעה. כפי שהעידה משתתפת אחרת בתכנית: "המערכת הרפואית עושה לנו עוול נורא. את יכולה לבוא עם דלקת עיניים וישלחו אותך לניתוח קיצור קיבה. סליחה, אני לא רואה אותך מעירה למי ששוכבת בחוף עם שמן גזר וצולה את עצמה למוות עם סיגריה ביד".

התייחסויות שליליות כאלה עלולות לגרום למטופלים ולחולים נזק אמיתי, גם מעבר להשפלה ולחוסר הרצון לחזור לטיפול שלשמו הגיעו. כאמור, אוכלוסייה זו היא בעלת סיכון גבוה יותר למחלות, ולכן יש חשיבות לביקורים שגרתיים אצל הרופא ולמעקב. יחס הצוות הרפואי עלול להזיק למטופלים בעודף משקל לא רק בהימנעות מטיפול בבעיות הגופניות, אלא ביצירה ובהתגברות של בעיות רגשיות, נפשיות וחברתיות. מצבם של מטופלים שחשים מואשמים ונזופים עלול להחמיר בעקבות יחס כזה, שפוגע בדימוי העצמי ועלול לגרור אכילה בלתי מבוקרת והתנהגויות הרסניות אחרות, שרופאים ודיאטנים אמורים דווקא למנוע. האפליה לפעמים מביאה את האנשים בעודף משקל להאמין בסטיגמה שמדביקים להם ולהמעיט בערך עצמם, לדכא יצירתיות ולהיגרר לבידוד חברתי.

רופאים במלכוד
השמנה ועודף משקל הם תוצאות של מגוון סיבות, שלפעמים שלובות זו בזו. הן משתנות מאדם לאדם. יש להתייחס למכלול המרכיבים, בהם דפוסי אכילה (שלעתים מקורם עוד בילדות), גנטיקה, מיקרוביום (אוכלוסיית החיידקים במעיים), מצבים נפשיים, אורח חיים (פעילות גופנית), שעות שינה ואיכותה, תרבות פנאי ועוד. אף שהדברים ידועים ומוכרים לרופאים ולדיאטנים, גם הם חוטאים באפליה.
כאמור, על אנשים בעודף משקל לבקר אצל הרופא לעתים קרובות יותר, משום שהם חשופים לסכנות בריאותיות, כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת, יתר לחץ דם ועוד. עם זאת, במפגש עם מטופל כזה הרופאים נמצאים במלכוד, גם כאשר הוא מגיע בגלל בעיה שאינה קשורה למשקלו: אם יתייחסו למשקל, הם מסתכנים בהרחקתו מהם. ואם יהפכו את העניין לשולי, הם עלולים לסכן את בריאותו.

יש להגביר את המודעות של הרופאים לגבי אופן השיח עם המטופלים. לזכור שהם חוו אפליה, לעודד אותם לשינויים התנהגותיים ולא רק לירידה במשקל, להתייחס למכלול הזוויות המטרידות בעודף המשקל ולא רק לסיכונים הבריאותיים. רצוי לבקש רשות מהמטופל לשוחח על משקלו, לא להשתמש במילים פוגעניות כמו "שמן" או "בעיית משקל", ולוודא שהתנאים הפיזיים במרפאה מתאימים: כיסאות נוחים, מכשיר למדידת לחץ דם או בגדי אשפוז במקרה הצורך.
כולנו התחנכנו על הפתגם שמקורו בפרקי אבות: אל תסתכל בקנקן, אלא במה שיש בו. כלומר, אל תשפוט אדם על פי חזותו החיצונית, אלא לפי תכונותיו הפנימיות. עלינו ליישם זאת, כהורים, כמחנכים, כחברים, כאנשי מקצוע וכבני אדם בכלל. ונסיים במה שפתחנו בו. הסדרה "סליחה על השאלה" היא הזדמנות מצוינת לחדד את החושים ולשפר את המיומנות לקבל את האחר, גם אם הוא שונה.

כתבות נוספות בבריאות

0

שומרים על הגב: איך תבחרו כיסא?

עבודה במשרד או מהבית ואפילו העברה של שעות הפנאי אל מול המחשב או קונסולות משחק, כוללת בדרך כלל שהות ממושכת...

בריאות5 בינואר 2021    4 דקות
0

אין ברירה

"כל יום אותה ארוחת צהריים: פירה עם שניצל וקטשופ", "הוא נרתע פיזית מירקות", "אינו מוכן לגעת במזון במרקם רך", "מכל...

בריאות15 בדצמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה