בריאות

דג זהב

בריאות22 בספטמבר 2019    4 דקות
0

לא רק בארוחת החג: מדוע מומלץ לאכול דגים, וממה צריך להיזהר?

דג זהב
צילום: ingimage

נראה כי העולם נחלק בין אלה שאוהבים לאכול דגים ואלה שאפילו אינם מסוגלים להריחם. גילוי נאות: שתינו חובבות מגוון רחב של דגים. הם יכולים להיות צלויים, מבושלים, אפויים וגם מקופסאות שימורים.
בבתים רבים בישראל דג הוא מנה פחות שכיחה בארוחות מבושלות בימי חול. הוא יוגש בעיקר בחגים ובסופי השבוע או במסעדות מחוץ לבית. בראש השנה סביר להניח שעל חלק גדול מהשולחנות החגיגיים יהיה גם דג בצורה כזו או אחרת: חריימה פיקנטי, גפילטע פיש מתקתק או דג מסורתי אחר.
האיגודים הרפואיים בעולם ממליצים לשלב בתפריט השבועי לפחות שתי מנות דג, כחלק מתזונה מאוזנת ובריאה, הודות לתכולת הרכיבים הבאים:
חלבון איכותי: הדגים שייכים לקבוצת החלבונים, בדומה לבשר בקר, עוף והודו, חלב ומוצריו, ביצים וקטניות. הם מכילים חלבון קל לעיכול.
אחוז שומן נמוך: יתרון תזונתי המייחד את הדגים הוא תכולה נמוכה של חומצות שומן רווי וכולסטרול – יחסית למזונות מהחי.
תכולה גבוהה של אומגה 3: ישנם שלושה סוגים עיקריים של חומצות שומן אומגה 3: ALA ,EPA ו-DHA. גוף האדם אינו מסוגל לייצר אותן, ולכן יש לספקן ממקורות חיצוניים באמצעות תפריט מאוזן או בעזרת תוספי תזונה. מזונות המכילים ALA הם שמן קנולה, שמן זית, אגוזי מלך, זרעי פשתן טחונים, שמן פשתן, פולי סויה וזרעי צ'יה. מקור מצוין לאספקה של חומצות השומן האחרות מקבוצת אומגה 3, EPA ו-DHA, הוא דגים, כמו טונה, מקרל, סרדינים, סלמון, פורל והרינג וגם פירות ים. בשימורים הדג מגיע לרוב מושרה בשמן. למעוניינים בחיסכון של קלוריות, מומלץ לסנן את השמן ואף לספוג את הדגים בנייר סופג לפני האכילה.
ממחקרים עולה כי צריכה של אומגה 3 משפיעה לטובה על צמצום הסיכון למחלות לב וכלי דם ותורמת להתפתחות המוח בתינוקות ובעוברים. מחקרים אחרים מצביעים על יתרונות נוספים אפשריים כמו עיכוב דמנציה ואלצהיימר, שיפור הריכוז ומצב הרוח, וחיוניות בתקופת ההריון.
מקור ליוד: מלבד אומגה 3, בדגי מים עמוקים (דגי ים), צדפות ואצות ים ישנן כמויות יוד גבוהות בהשוואה לדגי בריכה. מקורן במלח שבמי הים. ולמה זה חשוב? כ-60% מהיוד בגוף האדם מאוחסן בבלוטת התריס. למאזן יוד תקין יש תפקיד חשוב בפעילות בלוטת התריס, שתפקידה להפריש הורמונים השולטים על קצב חילוף החומרים הבסיסי של הגוף. בשנים האחרונות נמצא כי האוכלוסייה בישראל אינה צורכת יוד בכמות מספקת בגלל התפלת המים.
ויטמין 12B: אחד הוויטמינים מקבוצה B, המצוי גם בבשרים לסוגיהם ומוצרי חלב. משתתף בתהליכי יצירה של כדוריות דם אדומות, ומחסור בוויטמין זה יגרום לאנמיה.

קפוא או טרי

דגי המאכל נחלקים בצורה גסה לשלושה סוגים, על פי מקום הגידול: דגי מים מתוקים (דגי בריכה), כמו למשל קרפיון ונסיכת הנילוס; דגי ים שהסתגלו לבריכות כמו בורי וקרפיון; ודגי ים כמו טונה ודניס.
דגי הים הם המומלצים ביותר למאכל, הודות לתכולה הגבוהה של אומגה 3 ויוד. עם זאת, חשוב לדעת כי בריכות הדגים בישראל הן איכותיות ונקיות מחומרים משמרים ומכספית, בנוסף להעשרת התזונה של הדגים בוויטמינים, מינרלים וחומצות שומן.
לנשים הרות אסור לאכול דגים ובשר נאים או מבושלים למחצה, מחשש לנוכחות חיידקים מזיקים: סשימי, סביצ'ה, קרפצ'יו, סושי וכדומה. יש להקפיד להימנע גם ממאכלים שנגעו בכלי הבישול של הדגים הנאים. במהלך הבישול יש לבצע הפרדה בין הדגים הנאים למזונות אחרים. בעת ההכנה – לא להשתמש באותו סכין או קרש חיתוך. כמו כן, מומלץ להימנע מדגים שעלולים להכיל כספית, כמו דג חרב, כריש או קינג-מקרל.
את הדגים ניתן לרכוש באופנים שונים: טריים, קפואים ומשומרים. חשוב לדעת שלרוב, הקפאה ושימור אינם פוגעים באיכות התזונתית של הדגים – ולכן אין מניעה לקנות אותם מוקפאים או משומרים. דגים טריים חשוב לרכוש בחנויות שבפיקוח משרד הבריאות. בימים חמים, כמו בתקופה זו של השנה, כדאי להשתמש בצידנית מצוננת, בפרט כשהנסיעה הביתה אינה קצרה.
על מנת לשמור על הדגים ראויים למאכל מבחינת איכות וטעם, חשוב לטפל בהם נכון. יש לבשל אותם מיד או לשמור אותם בקירור או בהקפאה. הפשרת דגים קפואים – במקרר ולא על השיש או בכיור (אף שנדרש זמן רב יותר לשם כך). יש להשליך דג שנודף ממנו ריח לא טוב מחשש שאינו ראוי למאכל.
ניקוי דגים היה מלאכה נפוצה במטבחים הביתיים בעבר. היום ניתן לבקש הסרת קשקשים, עור, סנפירים וזימים בזמן הרכישה. בבית יש להצטייד בכפפות מחשש לחיידקי ויבריו, שנמצאים בעיקר בדגי אמנון, המכונים גם מושט. שימו לב כי פציעה מסנפיר עלולה להוביל לזיהום ולנזקים בלתי הפיכים – עד כדי נמק.
פרט ליתרונות התזונתיים הרבים של הדגים, אי אפשר להתעלם מכך שקל לבשל, לאפות ולאדות אותם. זו סיבה נוספת לשילוב דגים בתפריט לא רק בימי חג אלא במהלך השנה כולה.

כתבות נוספות בבריאות

0

כלכלה מעגלית

  מטרתה של הכלכלה המעגלית היא למצות את המוצר התעשייתי ככל האפשר. כלומר החל מהשלבים הראשונים כמו בחירת הרכיבים של...

בריאות11 במרץ 2020    4 דקות
0

חרקים ונהנים

  החדשנות בתחום המזון והתזונה מפתיעה בכל פעם מחדש, עם פתרונות יצירתיים, שונים, ולעתים אף משונים. אחד האתגרים העתידיים של...

בריאות25 בפברואר 2020    5 דקות

כתיבת תגובה