בריאות

המטבחון של ההורים

בריאות12 בספטמבר 2019    5 דקות
0

השבוע נכנסו שוב הילדים לגנים ותחל מסורת חגיגת ימי ההולדת. מהו המינון הראוי של הגשת מתוקים וחטיפים? האם אפשר לוותר עליהם לגמרי?

המטבחון של ההורים
צילום: ingimage

אוטוטו יגיע הערב שבו יתכנסו ההורים בגן, יתיישבו בכיסאות קטנים, נמוכים ולא נוחים, ויקוו שהמזגן יהיה אפקטיבי במהלך האסיפה. למפגש הזה חשיבות רבה, שכן לרוב זו הפעם היחידה לאורך שנת הלימודים שבה נפגשים יחד כל ההורים וצוות הגננות בלי הילדים.
באסיפת ההורים מציגה הגננת את סדר היום, היא מספרת על תכני הלימוד, מפרטת כללים והנחיות בעניינים שונים כמו כינים, דלקות עיניים ושלשולים, ואחרי כן פונה לחלק של בחירת הוועד.
אחד הנושאים שעולה תמיד, ולעתים מעורר ויכוחים, קשור לתזונה: מה יוצע בתפריט הארוחות שבאחריות הגן ומה תהיה תכולת "תיק האוכל" מהבית – כריכים, עוגיות, בורקסים, פירות וחטיפים, כיבוד בחגיגות ימי ההולדת. היום גם לא מדלגים על הבהרות בכל הקשור לאוכל ולאלרגיה, בפרט כאשר לאחד מילדי הגן אלרגיה או אי־סבילות לרכיבי מזון מסוימים.
בגנים רבים מקובל לחלק רשימה אחידה של כיבוד לימי ההולדת. לרוב קונים חטיפים בשקיות מרשרשות, ממתקים ועוגה. בשנים האחרונות חל שיפור מבורך בתפריט, וביותר ויותר גנים ניתנת האפשרות להגיש גם תירס ופירות וירקות חתוכים.
איננו מאמינות בהתנזרות מממתקים, כאמהות וכדיאטניות. לדעתנו הדבר קשה עד בלתי אפשרי כשמדובר בילדים. עם זאת, אנחנו כן מאמינות שאפשר לעמוד באתגר לצמצום הכמויות, ושלכיבוד איכותי יותר יש השפעה עצומה על בריאות הילדים ומניעת השמנה – בייחוד משום שהחגיגות האלו מתקיימות בתדירות גבוהה.
החשבון פשוט: בגן ממוצע כ־30 ילדים. בהנחה שכל ילד חוגג לבד ושמספר השבועות מוגבל – ללא חופשות, ארוחות ברוח חגי ישראל ותוספת ילידי חופשת הקיץ שחוגגים בסוף השנה – בכל שבוע תהיה לפחות מסיבת יום הולדת אחת. באותו יום כמות החטיפים והממתקים של הילד מוכפלת ביחס לשאר הימים. על זה יש להוסיף חגיגות ימי הולדת אחר הצהריים, ביקורי חברים, סבתות וסבים, טיולים וחגים. אכן, כמות החטיפים והממתקים היא גדולה, ואי אפשר לבטלה בטיעון "מדי פעם זה בסדר". כי "מדי פעם" זה למעשה כל יום, ואולי אף יותר מפעם ביום.
רוב החטיפים, הממתקים והמשקאות הממותקים בחגיגות אלו הם חסרי יתרון תזונתי או בריאותי. הם אינם מכילים חלבונים, ויטמינים, מינרלים או רכיבים תזונתיים חשובים, ולא בכדי הם מכונים "קלוריות ריקות". התרומה היא בעיקר של קלוריות, סוכר, נתרן או שומן, ובמקרים לא מעטים – כל אלה גם יחד. זאת ועוד, יש ממתיקים וחטיפים המכילים צבעי מאכל מלאכותיים ומיותרים.
ילדים בעודף משקל יאכלו את כיבוד החגיגה בנוסף לארוחה. ילדים במשקל גוף תקין או רזים עלולים לדלג על ארוחת מזינה, לעתים גם על שתי ארוחות. וכך מכפילים ומשלשים את הנזק.

עוגה תחילה

נחזור לרשימת הכיבוד האחידה. היא תכלול כמובן גם עוגה, ועליה איננו מציעות לוותר. אולי תופתעו, אבל בהחלט אפשר להסתפק בעוגה. הילדים החוגגים את יום הולדתם יכולים לחלק בנוסף שי שאינו אכיל, כיד הדמיון הטובה עליהם: ספוג צבעוני לאמבטיה, עיפרון מעניין או מתנה סמלית אחרת. אלה יתקבלו בקלות ובשמחה אצל הילדים במקום עוד חטיפים וממתקים.
יש גננות שיוזמות ומתאמצות לקדם את נושא התפריט והתזונה בכלל בגן, ויש בהן המציעות להעמיד את הסוגיה להצבעה. החלטה משותפת של צוות הגן וההורים בתחילת השנה על תפריט איכותי ומזין תהיה לטובת כולם. מומלץ להיעזר בדיאטנית לשם קבלת ייעוץ מקצועי וכלים ורעיונות פשוטים ומעשיים.
סוגיה אחרת המתלווה לשאלת הכיבוד בחגיגות יום ההולדת היא נוכחות ילד עם סוכרת, צליאק (תפריט ללא גלוטן) או אלרגיה. האלרגיה עשויה להיות לחלבון החלב, לשומשום או לשקדים. כדאי לדעת כי לפני כשבועיים אישרה ועדת החינוך של הכנסת תקנות האוסרות להכניס מוצרים המכילים שקדים, בוטנים ואגוזים בכל מוסדות החינוך (כולל במסיבות ובאירועים), גם אם אין בסביבה ילדים הסובלים מאלרגיה.
אם הילד אלרגי לחלבון החלב, לדוגמה, חשוב להדריך את כל ההורים כיצד להימנע ממוצרים המכילים חלב בשעת הכנת העוגה – קריאה נכונה של הרכיבים על גבי אריזות מוצרי המזון. אפשרות אחרת: החלטה משותפת של ההורים בגן על קניית עוגה מוכנה. כך אפשר להיות בטוחים יותר ולמנוע טרחה.
מציאות של ילדים עם מגבלות תזונתיות בגן מספקת שיעור מצוין לחבריהם בקבלה ובהתחשבות באחר, בעל הצרכים המיוחדים. כדאי להסביר לילדים בשפה פשוטה על המגבלה, ובאותה הזדמנות לחזק ולהעצים את הילד המתמודד עם המחלה או האלרגיה.
בין אם השיח בנושא התזונה הוא ביוזמת הגננת ובין אם הוא ביוזמת אחד ההורים, חשוב לזכור כי אנחנו שונים בדעותינו ובחשיבות שאנחנו מייחסים להרגלים ולחינוך הילדים. יש הרואים בתזונה חלק חשוב מאורח החיים של הילדים, המועיל במניעת מחלות ובהשגת בריאות גופנית. עם זאת, ייתכן שחלק מההורים רואים בכך מהלך ספרטני הגוזל מהילדים הנאה בסיסית. אלה אינם רואים פסול בהרעפת מתוקים למיניהם, ומעוניינים להמשיך במסורת שהייתה בגנים שלהם בצעירותם. במקרים של התנגדות לא כדאי לכפות דעה, אלא לנסות להגיע לפשרה. גם שינוי קטן חשוב, ואולי בשנה הבאה תצליחו לשנות עוד קצת.

כתבות נוספות בבריאות

0

שומרים על הגב: איך תבחרו כיסא?

עבודה במשרד או מהבית ואפילו העברה של שעות הפנאי אל מול המחשב או קונסולות משחק, כוללת בדרך כלל שהות ממושכת...

בריאות5 בינואר 2021    4 דקות
0

אין ברירה

"כל יום אותה ארוחת צהריים: פירה עם שניצל וקטשופ", "הוא נרתע פיזית מירקות", "אינו מוכן לגעת במזון במרקם רך", "מכל...

בריאות15 בדצמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה