בריאות

מסביב לכדור

בריאות11 ביולי 2019    4 דקות
0

על הקשר בין תרופות נוגדות דיכאון ועלייה במשקל

מסביב לכדור
צילום: ingimage

אם נתבונן במכרינו במעגלי משפחה וחברים, קרובים ורחוקים, נראה שלא מעטים נוטלים או נטלו בתקופה מסוימת בחייהם תרופות נוגדות דיכאון. קיימות לא מעט סיבות למגמת העלייה בצריכת תרופות נוגדות דיכאון בארץ ובעולם: המודעות הגבוהה למצבי דיכאון וחרדה; זמינותן של התרופות; האפשרות לקבל מרשם מרופאי משפחה ולא רק מפסיכיאטרים; השיח הפתוח בערוצי התקשורת וברשתות החברתיות שחושף את ממדי התופעה; וסיפורים אישיים של ידוענים המעידים על שימוש בתרופות מסוג זה.
פרוזק, ציפרלקס, ציפרמיל ואחרים הם שמות מוכרים מאוד של תרופות נוגדות דיכאון. ההיכרות עם שמות התרופות היא אחד הסממנים הנוספים המעידים על השימוש הנפוץ בהן.
הדיכאון יכול לבוא לידי ביטוי בצורה רגשית ופיזית: ירידה במצב הרוח ודכדוך; חוסר עניין ומוטיבציה; שינוי בהרגלי שינה (רצון להישאר במיטה ושעות שינה מרובות או דווקא ירידה באיכות השינה ובמספר שעות השינה). וגם השפעה על התיאבון: איבוד תיאבון, שמוביל לצמצום צריכת מזון ולירידה במשקל, או להפך – עלייה בתיאבון שגורמת לאכילה של כמויות גדולות ועודף במשקל, עם ההשלכות הבריאותיות והנפשיות הנלוות לכך, כמו עלייה בלחץ הדם, סוכרת, פגיעה בביטחון העצמי ועוד.
תרופות השייכות למשפחת SSRI Selective Serotonin Re-up-taker Inhibitors)) הן הנפוצות ביותר היום לטיפול בדיכאון ובחרדה. המנגנון שלהן פועל על הסרוטונין – מוליך עצבי במוח הקשור למצב הרוח. תופעות הלוואי של תרופות מקבוצה זו הן יחסית קלות: עייפות, כאבי ראש, בחילות, הזעה, הפרעות בשינה ושינויים בתיאבון. תופעות הלוואי ועוצמתן משתנות מתרופה לתרופה וגם מאדם לאדם. יש לזכור כי נדרשים שבועות ספורים, בין שלושה לשישה, עד שחשים בהשפעת התרופה.
כאמור, גם אם התרופות שייכות לאותה משפחה, ההשפעה שלהן יכולה להיות שונה. לחלקן יכולה להיות השלכה גם על משקל הגוף. הסיבות אינן ברורות. ייתכן כי צריכתן מתערבת בחילוף החומרים ומאיטה אותו.
חילוף חומרים בסיסי מגדיר את מספר הקלוריות שאותו מנצל הגוף בזמן מנוחה כדי לשמור על תפקוד תקין – כלומר, בפעולות של מערכות שונות בגוף, כמו מערכת הנשימה, הלב וכלי הדם. שיעור חילוף החומרים אינו קבוע, והוא משתנה בהתאם לגיל, למגדר, למשקל, להיסטוריה של דיאטות ולשינויים הורמונליים. רוב הקלוריות שאנחנו צורכים בתפריט מנוצלות בתהליכים אלה. האטה שלהם גורמת להצטברות שומן ולעלייה במשקל.
סיבות אפשריות נוספות הן התערבות התרופה בפעילות הסרוטונין, כך שמוגברת התשוקה לאכילה של פחמימות או שיש עלייה בתיאבון וצריכה גבוהה יותר של מזון בכלל. לעתים השיפור במצב הרוח הכללי יחזיר את התיאבון שאבד בתקופות הקשות יותר של הדיכאון או החרדה שגררו איבוד עניין באוכל. הטיפול התרופתי והשיפור במצב הרוח בעקבותיו מובילים לאכילה ולהחזרת הקילוגרמים. אי אפשר להקל ראש במקרים של עלייה במשקל, במיוחד אצל מי שהמראה ומשקל הגוף חשובים לו במיוחד. עלייה כזו תוסיף לדכדוך ולירידה בערך העצמי.

תיאום ציפיות

עם השמנה מתמודדים מבוגרים וילדים רבים בישראל. התמודדות זו בלבד גורמת לדימוי גוף נמוך ולמצב רוח ירוד. מטופלים רבים מביעים חשש מעלייה במשקל או מקושי לרדת במשקל בזמן נטילת התרופה.
השלב הראשון הוא תיאום ציפיות. יש אנשים השואפים להשיל ממשקלם מספר קילוגרמים שאינו מציאותי, או לרדת במשקל במהירות שאינה ריאלית גם כאשר אינם נוטלים תרופות. יש לזכור כי בדרך כלל העלייה במשקל היא הדרגתית ונמשכת לאורך זמן. 20 קילוגרמים מיותרים אינם מצטברים בגוף בתוך חודשים ספורים, ולכן אין לצפות שיהיה אפשר להפחית אותם תוך מספר שבועות או חודשים. בוודאי כאשר נעזרים בטיפול תרופתי נוגד דיכאון.
האם בלתי אפשרי לרדת במשקל עם רוב התרופות נוגדות הדיכאון? לא. גם עם אלו שחלק מתופעות הלוואי שלהן גורמות לעלייה במשקל זה אפשרי. אבל זה יותר קשה, יותר איטי, ונדרשות סבלנות והתמדה.
איך עושים זאת? לא מפתיע שיש לאמץ תפריט מאוזן המותאם באופן אישי להעדפות קולינריות, לסדר היום, למצב המשפחתי (המקרר אצל מי שגר לבד בבית אינו דומה למי שגר עם משפחה וילדים), לאיכות השינה (עייפות גוררת אכילה מיותרת). ולכן כדאי להיפגש לפחות פעם אחת עם דיאטנית שתוכל להדריך ולתת פתרונות מעשיים לשיפור דפוסי אכילה.
בנוסף, חשוב לשלב פעילות גופנית. לא כולם אוהבים לבצע אותה, גם כשמצב הרוח מרומם. עם זאת, לפעילות גופנית השפעה מיטיבה על הגוף והנפש. מחקרים רבים מוכיחים כי פעילות גופנית לבדה היא נוסחה בדוקה להעלאת מצב הרוח ויכולה לסייע במצבים של דיכאון. הרווח הנוסף הוא חיטוב וירידה במשקל.

כתבות נוספות בבריאות

0

מה כדאי לאכול ולשתות אחרי הצום?

עם סיום הצום עלינו לאושש את גופנו ולהשיב אנרגיות חדשות והרגשה כללית טובה. כמה טיפים לאחר הצום בסיום הצום לפני...

בריאות8 באוקטובר 2019    דקה אחת
0

להפוך את הקערה

אחד מסמלי חג הסוכות הוא האושפיזין המתארחים בסוכה. על פי המסורת היהודית, הכוונה היא לאחת הדמויות המקראיות שאליה מתלווים אורחים...

בריאות7 באוקטובר 2019    4 דקות

כתיבת תגובה