בריאות

כלים שלובים

בריאות26 בפברואר 2019    3 דקות
0
כלים שלובים

ארגון הבריאות העולמי ניסח באמצע שנות הארבעים הגדרה מקובלת למונח "בריאות". הם קבעו שבריאות היא "מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת, ולא רק היעדר מחלה". גם הרפואה מתייחסת לבריאות כמצב הוליסטי, שבו האורגניזם יכול להגיב ביעילות למצבי מתח ולהגיע למצב של איזון. ואם זו ההגדרה של בריאות – מהי ההגדרה של מחלה?

"במילים פשוטות אפשר להגדיר מחלה כחוסר איזון", אומר ודים לוקשוב, מטפל הוליסטי. "אפשר לחלק את המחלות לשלוש קבוצות עיקריות: מחלות תורשתיות, מחלות שנוצרות כתוצאה מזיהום ומחלות נרכשות כתוצאה מאורח החיים שלנו".
לדבריו כמעט כל אחד מאיתנו נולד עם נטייה למחלה מסוימת. "כל זה 'כתוב' בגנים שאנחנו מקבלים מההורים שלנו", הוא אומר. "קודם כל יש להבין אם קיימת אצלנו נטייה למחלה ולמנוע את התפתחותה בעיקר דרך אורח חיים נכון ורפואה מונעת".
השפעה רבה על בריאותנו נודעת לאיכות הסביבה. "מדובר בזיהום האוויר, ברעלים הכימיים שקיימים סביבנו ובקרינה", הוא אומר. על קבוצת המחלות השלישית, המחלות הנרכשות, נמנות אלו שנוצרות כתוצאה מאורח החיים המערבי שלנו: תזונה לא נכונה, חוסר בפעילות גופנית, סטרס ורגשות לא מבוקרים.
"ככל שהאוכל שלנו יהיה איכותי ומאוזן יותר – כך נרגיש טוב יותר", מבהיר לוקשוב. "חלק גדול מהמחלות בעידן המודרני נובעות מתזונה לא מאוזנת ומרעלים שאנחנו מכניסים לגופנו ושנמצאים במזון שאנחנו צורכים. בנוסף, כדי לשמור על הגוף שלנו חזק ובריא, אנחנו חייבים להפעיל אותו באופן קבוע", הוא מוסיף. "תנועה היא החיים. בלי תנועה ובלי מאמץ פיזי הגוף שלנו נחלש מהר יותר. כתוצאה מכך אנו מתעייפים מהר, סובלים מכאבים והעצמות הופכות לשבירות יותר".
מצב של בריאות אינו רק תפקוד תקין של הגוף, אלא גם של הנפש. "כבר לפני אלפי שנים מטפלים ממזרח הרחוק מצאו קשר בין רגשות לבין תפקוד תקין של האיברים הפנימיים שלנו", מסביר לוקשוב. "רגשות חזקים מחלישים אותנו ופוגעים בבריאותינו. למשל אחרי שחשים כעס או עצבנות לרוב אנחנו מרגישים חולשה או עייפות".
גם למתח יש השפעה על בריאותנו. כל אחד מאתנו הרגיש במהלך חייו את התוצאות הפיזיות של הסטרס: חוסר שקט, עצבנות וגם עייפות. "סטרס ממושך גורם למגוון של בעיות בריאותיות ולתהליכי הזדקנות מהירים יותר", מציין לוקשוב. "כדי להוריד מתח מומלץ לעשות דברים שמרגיעים אתכם, לשמוע מוזיקה רגועה, לטייל בטבע, לבלות בחוף הים ולמצוא תחביב אהוב".
תזונה נכונה, פעילות גופנית ואיזון נפשי חשובים לשמירה על הבריאות ולאלו יש להוסיף גם את שיטות הטיפול והמניעה מתחום הרפואה המשלימה. למשל שיאצו, איורוודה, כוסות רוח או דיקור סיני.
"מטרת הדיקור סיני היא איזון תהליכים פנימיים בגוף ומניעת מחלות", אומר לושקוב, שמטפל מזה 13 שנה בתחום הרפואה המשלימה. "בעזרת דיקור נקודות מיוחדות אשר מפוזרות בגוף האדם אפשר להשפיע על תהליכים פנימיים: תפקוד תקין של איברים, זרימת הדם והלימפה והרגעת מערכת עצבים. דיקור סיני הוא כלי יעיל שיכול לסייע לאנשים להרגיש טוב יותר ולשמור על בריאותם".

ודים לוקשוב – מטפל רב תחומי

כתבות נוספות בבריאות

0

כלכלה מעגלית

  מטרתה של הכלכלה המעגלית היא למצות את המוצר התעשייתי ככל האפשר. כלומר החל מהשלבים הראשונים כמו בחירת הרכיבים של...

בריאות11 במרץ 2020    4 דקות
0

חרקים ונהנים

  החדשנות בתחום המזון והתזונה מפתיעה בכל פעם מחדש, עם פתרונות יצירתיים, שונים, ולעתים אף משונים. אחד האתגרים העתידיים של...

בריאות25 בפברואר 2020    5 דקות

כתיבת תגובה