אוכל

הגלגול החדש של "אלנה"

אוכל28 באפריל 2021    4 דקות
0

מסעדת היוקרה במלון "נורמן" נפתחה מחדש עם שני שפים רעננים ומבטיחים: דניאל צור ועומר שדמי • אנחנו אהבנו

הגלגול החדש של "אלנה"
צילום: דנה פרידלנדר אורן

נתחיל בהצהרה החשובה: אין לי משהו אישי נגד חיים כהן, אייל שני או ישראל אהרוני. ההפך הוא הנכון, יש לי רק הערכה עמוקה על היכולת שלהם להישאר פופולריים ועדכניים; במדינה שבה הקולינריה לא יציבה ונתונה למגמות אינסטנט, זו אכן עבודה לא קלה. אבל כבר תקופה ארוכה שלא שמענו שמות חדשים בסצינה הקולינרית. מה שבאמת הייתי רוצה לראות, זה עוד ועוד חבר'ה מרגשים כמו החבר'ה של "דוק ואייבי", החבר'ה המוכשרים של "מנסורה" או של "איגרא רמה" – שפים ושפיות צעירים עם גישה רעננה ומקומית, שמייצרים אוכל טעים ועכשווי.
ולמה הפתיחה הארוכה הזאת, אתם בוודאי שואלים. כי לאחרונה התוודענו לשלוש מסעדות מרגשות שנפתחו: "פרא" – של השפים אביעד פלד ואורי שטיינברג, יוצאי "הוטל מונטיפיורי"; WEISS – של יוצאי "קיטשן מרקט", גיל דהאן, לירון סנאדו ומיכל גולדברג; והאחרון מביניהם – הפתיחה המחודשת של מסעדת "אלנה", עם השפים דניאל צור ועומר שדמי. ופייר, אנחנו מתרגשים.

הרמוניה קולינרית
קפצתי ל"אלנה", לטעום ולהכיר את עומר ודניאל יותר מקרוב, וגיליתי שני בחורים צנועים ועייפים מפתיחה מוצלחת של המסעדה הראשונה שלהם. "אלנה" ניצלה את הקורונה והחליטה על שינוי דרמטי, שבו היא מביאה שני שפים לא מוכרים למסעדה מוכרת. אני חושבת שזה היה הצעד הכי חכם שניתן לעשות בימים שכאלה. אחרי שנה כל כך קשה לעולם המסעדנות, אנשים רצו לחזור למשהו אחר, שונה. אנשים רצו ריגוש.
דניאל ועומר, מתברר, מכירים האחד את השני עוד מימי בית הספר, וגדלו יחד לתחום הקולינריה. ההצעה המפתה ממלון "נורמן" תפסה אותם באמצע תפקידים מאוד מכובדים – דניאל כסו-שף ב"טוטו" ועומר כסו-שף ב"מגזינו". בעוד דניאל נכנס לחל"ת ויחד עם זוגתו נועה (שהיא הקונדיטורית של "אלנה") פצח בקריירה של הכנת פסטות טריות, עומר עבד ללא הרף ב"מגזינו", שהתגלתה כמעצמת משלוחים בקורונה.
כשיושבים לדבר איתם, הם משלימים את המשפטים אחד של השני, ובעיקר מפרגנים ללא הרף זה לזה – וזה עושה חשק עוד יותר לטעום את האוכל שלהם. יש משהו רך ונטול אגו בשני הבחורים האלו. הם נהנים לבשל, והם נהנים לבשל יחד – בצורה שמשלימה אחד את השני.
התפריט של "אלנה" לא יגרום לכם לומר וואו במבט הראשון, ואל תצפו לכל מיני משחקי מילים של מנות וטוויסטים סטייל אייל שני. עומר ודניאל מביאים טון קלאסי, אבל קלאסי צעיר, עם היכולות והטעמים שלהם.
קודם כל, אהבתי ממש שיש שם אופציה לחצי מנה – הגישה הזו מביאה את הרצון של השפים לתת לסועד לחוות כמה שיותר מהמנות, מבלי להתחייב. במבט ראשון, המנות מאוד ביסטרו צרפתי, כיאה למסעדת "אלנה", ובמבט שני, כמעט לכל מנה יש ניואנסים ים תיכוניים, בדגש על גליליים-ערביים. למשל, רביולי חוביזה; ניוקי סולת אולד סקול, אבל עם עוקצנות של זעתר וצ'ילי ירוק בתיבול; קרודו דג עם שפע של הדרים; סלט עלים עם ויניגרט הדרים ושקדים לימוניים, שאי אפשר להפסיק לאכול; פסטה פיצ'י בעבודת יד ברוטב קאצ'ו דה פפה מושלם; פסטה מסקרנת ברוטב פסטו שחור; סטייק מושלם ועוד.
פה טמונה בעיניי הגדולה ונקודת ההצלחה של עומר ודניאל. במקום לייצר תפריט יומרני, מלא במנות מלאות בחידושים, הם באים רגוע. מסעדה ראשונה בכל זאת. הם צועדים לאט ובטוח במסלול אולי מוכר, אבל עם נעליים חדשות, ונותנים לקהל להכיר אותם, ליהנות מהטעמים העשירים שהם מייצרים, מהאוכל הטעים נקודה. הרבה לפני כל השואו והקישוטים, הם פה להכין אוכל טעים שיחזרו אליו שוב ושוב, ואת הטוויסטים הם מכניסים בכל מנה בצורה הכי נבונה שאפשר.
את הקינוחים ממשיכה לעשות נועה, בת הזוג של דניאל, ושלא תעזו לפספס את טארט השוקולד ושמן הזית עם רוטב טופי וגנאש שוקולד חלב ושמן זית. שמן הזית מזן קורטינה – בועט בפה בשמנוניות עוקצנית שוקולדית, שייקח לכם כמה שניות להתרגל אליה.
לבינתיים ההתחלה של דניאל ועומר מאוד מבטיחה. כמו כל השפים וכמו כל מקום חדש, הם יעברו כמה מדורי גיהינום של הערצת הקהל וקטילות מצד מבקרים ואנשי אוכל ולהפך – הסצינה פה תמיד עצבנית ומלאת יצרים, כמו כל דבר במדינה הקטנה שלנו. לי נותר רק להחזיק להם אצבעות, שהחברות ארוכת הטווח שלהם תישאר. מסקרן אותי מאוד לראות את התפריט הבא שלהם.

כתבות נוספות באוכל

0

מכורה | דרינק בדואר

הפינה העמוסה של יהודה הלוי ואלנבי בתל אביב והרחובות הסמוכים נמצאת בשיפוצים כבר תקופה ארוכה - מה שגרם לדעיכה קלה...

אוכל1 בדצמבר 2021    2 דקות
0

מכורה | בנץ אני רעב!

ההמבורגריה השכונתית "בנץ ברדרס" פתחה סניף נוסף במרכז העיר, ומבחינתי זו הייתה ההזדמנות לבוא ולטעום על מה המהומה. תכלס אין...

אוכל23 בנובמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה